معامله‌ای امن با اعتبار اسناد داخلی – ریالی بانک ایران زمین

d985d8b9d8a7d985d984d987e2808cd8a7db8c d8a7d985d986 d8a8d8a7 d8a7d8b9d8aad8a8d8a7d8b1 d8a7d8b3d986d8a7d8af d8afd8a7d8aed984db8c 61d4327d5112a

روش‌های گوناگونی برای تسویه بدهی خریداران کالاهای مختلف وجود دارد. یکی از آن‌ها روش اعتبار اسنادی است که نوعی پرداخت بین‌المللی بوده و برخی بانک‌ها مثل بانک ایران زمین به خوبی این خدمت را ارائه می‌دهند.

به گزارش عامل بنابر اعلام بانک ایران زمین، اعتبار اسنادی یک روش بین‌المللی در مبادله پول بین‌ خریدار و فروشنده است که در این روش بانک متعهد می‌شود مبلغی که خریدار به فروشنده بدهکار است را پرداخت کند. این روش مختص وقتی است که خریدار کالای موردنظر خود را دریافت کرده باشد. در چنین شرایطی بانک متعهد پیگیری وضعیت معامله خواهد بود و تا پایان فرآیند پرداخت بدهی حضور خواهد داشت.

معامله‌ای امن با اعتبار اسناد داخلی – ریالی بانک ایران زمین

کاربرد اصلی اعتبار اسنادی چیست؟

اعتبار اسنادی یک روش مناسب برای بازرگانان محسوب می‌شود. این روش از سال ۱۹۳۳ توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی ایجاد شده و در واقع شرایط مطمئنی برای مبادله بین خریداران و فروشندگان ایجاد می‌کند. در حال حاضر اعتبار اسنادی به شکل یک قانون مدون و مقررات متحد الشکل در اختیار بازرگانان و تجار قرار گرفته است.

اعتبارات اسنادی بانک ایران زمین به شکل داخلی – ریالی است. به عبارتی اعتبارات اسناد داخلی به ریال ایران گشایش می‌شود. در اعتبارات اسناد داخلی، مقصد کالا یا خدمت، اقامتگاه‌های بانک مرتبط، متقاضی و ذی نفع آن همگی در داخل مرزهای جغرافیایی ایران هستند.

اعتبار اسنادی داخلی غیرقابل برگشت بوده و هرگونه تغییر در شرایط اعتبار یا ابطال آن با موافقت و رضایت فروشنده امکان‌پذیر است. یکی دیگر از مشخصات مهم این نوع اعتبار ریالی بودن آن است که موجب استقبال بیشتر مشتریان از این خدمت بانکی می‌شود.

شرایط و انواع اعتبار اسناد داخلی – ریالی

نکته مهم اعتباراسناد داخلی – ریالی انگیزه خریدار و فروشنده است. بر مبنای انگیزه طرف‌های قرارداد، کالا یا خدمت موردنیاز مطابق شرایط مورد نظر در اعتبار، خریداری شده و فروشنده هم از دریافت وجه اعتبار که در تعهد بانک است کاملا مطمئن می‌شود. با استفاده از اعتبار اسناد داخلی، ریسک معامله برای خریدار و فروشنده به حداقل می‌رسد. چون بانک واسطه این قرارداد است و باید شرایط طرف‌های قرارداد توسط چنین نهاد مطمئنی مورد تایید قرار بگیرد.

خود اعتبار اسنادی داخلی – ریالی به دو نوع دیداری و مدت دار تقسیم می‌شود. بانک کارگزار در اعتبار اسنادی داخلی – دیداری موظف است وجه تضمین شده اعتبار را بلافاصله بعد از ارائه اسناد تعیین شده توسط فروشنده و پس از بررسی‌های لازم، با شرایط قرارداد انطباق داده و وجه مورد نیاز فروشنده را پرداخت کند.

اما شرایط برای اعتبار اسناد داخلی مدت‌دار اندکی متفاوت بوده و در این مورد براساس قرارداد اولیه یا طبق پیش فاکتور، بهای کالا یا خدمات موضوع اعتبار اسنادی داخلی با توافق طرفین در سررسید معین از بانک کارگزار به حساب فروشنده واریز می‌شود. ضمن اینکه خریدار هم باید وجه اعتبار را حداکثر تا سررسید تعیین شده تامین کند.

معامله‌ای امن با اعتبار اسناد داخلی – ریالی بانک ایران زمین

مدارک مورد نیاز برای دریافت اعتبار اسنادی بانک ایران زمین

بانک ایران زمین یکی از مجموعه‌هایی است که هر دو نوع اعتبار اسناد داخلی – ریالی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. طبق اطلاعات وبسایت بانک ایران زمین، برای انعقاد این اعتبار، باید قرارداد اولیه یا پیش فاکتور صادره توسط فروشنده کامل و جامع بوده و تعهدات طرفین قرارداد با توجه به موضوع کالا دقیقا مشخص شده باشد. ضمن اینکه لازم است کلیه اسناد و مدارک شرایط پرداخت مبلغ اعتبار هم کامل بوده و در زمان مورد نظر به بانک عامل ارائه شود.

علاوه بر این موارد باید محل تحویل کالا یا ارائه خدمت، مهلت تحویل کالا یا انجام تعهد توسط فروشنده تعیین و مشخص شود و نباید هیچ نوع ابهامی در مفاد قرارداد اولیه یا پیش فاکتور صادره وجود داشته باشد.

افرادی که قصد گشایش اعتباری اسناد داخلی – ریالی در بانک ایران زمین را دارند باید یکسری مدارک را به این مجموعه ارائه دهند. درخواست گشایش اعتباری، تکمیل و امضا شرایط عمومی گشایش اعتباری توسط متقاضی و ارائه فاکتور یا قرارداد تنظیمی بین خریدار و فروشنده که در آن نام بانک و شماره حساب فروشنده درج شده باشد، از جمله این مدارک محسوب می‌شود.

دیگر مدارک لازم برای اعتبار اسنادی داخلی – ریالی امضا تعهد نامه، مبنی بر واقعی بودن معامله بین خریدار و فروشنده، کپی از شناسنامه و کارت ملی متقاضی این اعتبار و ارائه کلیه مدارک قانونی و صورت‌های مالی حسابرسی شده برای اشخاص حقوقی متقاضی این قرارداد است.

انتهای رپرتاژ آگهی 

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

سهم اقتصاد دیجیتال در ایران ۴ تا ۵ درصد است

س دی ۱۴ , ۱۴۰۰
عامل/البرز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به قطب اقتصاد دیجیتال دارد. به گزارش عامل، عیسی زارع‌پور روز سه شنبه ۱۴ دی ماه در جمع هیئت‌ عامل، مدیران و معاونان منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی […]
d8b3d987d985 d8a7d982d8aad8b5d8a7d8af d8afdb8cd8acdb8cd8aad8a7d984 d8afd8b1 d8a7db8cd8b1d8a7d986 dbb4 d8aad8a7 dbb5 d8afd8b1d8b5d8af 61d43286524d8

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.