اثرات شگفت‌انگیز انواع پانسمان‌ها برای درمان زخم

d8a7d8abd8b1d8a7d8aa d8b4daafd981d8aae2808cd8a7d986daafdb8cd8b2 d8a7d986d988d8a7d8b9 d9bed8a7d986d8b3d985d8a7d986e2808cd987d8a7 d8a8 61d432d870f81

زمانی که جایی از بدن زخم می‌شود، باید برای درمان اقداماتی انجام گیرد که زخم سریع‌تر بهبود یابد و خطراتی را به وجود نیاورد. درمان زخم‌ها با استفاده از انواع پانسمان انجام می‌شود که هر یک از آنها برای نوعی از زخم مناسب بوده و روش استفاده منحصر به فردی دارند.

به گزارش عامل بنابر اعلام پارسا طب، به طور کلی بهبود زخم کمی پیچیده، دشوار و زمان بر است. خوشبختانه با پیشرفت دنیای پزشکی، روش‌های مختلفی برای درمان و بهبود زخم‌ها به وجود آمده که هر یک مزایا و معایبی نیز دارند. در واقع زخم‌ها اختلالی را در پوست بیمار ایجاد می‌کند که اگر به آن‌ها رسیدگی نشود، ممکن است زخم از حالت حاد به مزمن تبدیل شود.

اغلب زخم‌های حاد بر اثر تصادف یا جراحات شدید ایجاد می‌شوند که به لایه اپیدرم و درم پوست آسیب می‌رساند؛ اما زخم‌های مزمن برای درمان به مدت زمان زیادی نیاز دارند. این زخم‌ها بر اثر سوختگی و بیماری‌های مختلف نظیر دیابت به وجود می‌آیند. برای درمان و بهبودی زخم‌ها باید از پانسمان مناسبی استفاده شود که در این زمینه کلینیک پارسا طب در خدمت بیماران عزیز است.

درمان و بهبودی زخم‌ها با استفاده از انواع پانسمان

اغلب زمانی که جایی از بدن زخم می‌شود، بهبود آن با توجه به عمق زخم و آسیبی که رسانده است، زمان می‌برد. به طور طبیعی اگر به خوبی به زخم‌های حاد رسیدگی شود، درمان می‌شوند. در صورتی که زخم‌های مزمن به طور طبیعی درمان نشده و زمان زیادی برای بهبودی نیاز دارند.

اثرات شگفت‌انگیز انواع پانسمان‌ها برای درمان زخم

به طور کلی زخم ها برای بهبودی۴ مرحله را طی می‌کنند که به شرح زیر است:

  •  مرحله انعقاد بلافاصله پس از ایجاد زخم؛
  •  مرحله التهابی همراه با تورم؛
  •  دوره تکثیر رگ‌ها و بافت‌های جدید خونی؛
  •  مرحله بلوغ و بازسازی بافت‌های آسیب دیده.

تمامی این مراحل به ترتیب طی می‌شوند و روند بهبودی زخم تا حد زیادی به شرایط محیط اطراف و پانسمان انتخابی دارد. با پیشرفت دنیای پزشکی، روش‌های مختلفی برای پانسمان زخم‌ها وجود دارد که باید با شناخت کامل از زخم، یکی از آن‌ها انتخاب شود. انواع پانسمان به شرح زیر است:

  •  پانسمان هیدروکلوئید؛
  •  پانسمان هیدروژل؛
  •  پانسمان آلژینات؛
  •  پانسمان کلاژن؛
  •  پانسمان فوم؛
  •  پانسمان شفاف؛

در ادامه به معرفی هر یک از این پانسمان‌ها و اثرات شگفت‌انگیز آن‌ها بر انواع زخم می‌پردازیم.

پانسمان هیدروکلوئید؛ نگران زخم‌های وریدی و سوختگی خود نباشید!

اگر بیماری دچار زخم‌های سوختگی یا زخم‌هایی که از خود مایعات چرکی ترشح می‌کنند، شده است، با استفاده از پانسمان های هیدروکلوئیدی به راحتی قادر به درمان آن‌هاست. این پانسمان‌ها اغلب دارای منافذ تنفسی هستند که راه هوادهی به زخم را فراهم می‌کنند. همچنین نیازی به چسب ندارند و خودشان به راحتی روی زخم می‌مانند.

زخم‌های دردناک و سوختگی‌های درجه دو با پانسمان هیدروژل

با استفاده از این پانسمان بسیاری از زخم‌های دردناک، نکروزها، زخم‌های تحت فشار، سوختگی‌های درجه دو و زخم‌های آلوده را درمان کنید. این محصول برای زخم‌هایی که از خود مایعاتی ترشح نکرده و خشک هستند، انتخاب بسیار خوبی است.

پانسمان هیدروژل با کاهش درد، مبارزه با انواع باکتری‌ها و کاهش عفونت زخم راحتی بیمار را فراهم کرده و زخم‌ها را به خوبی درمان می‌کند. همچنین استفاده از ژل‌های خنک‌کننده که درد را کاهش می‌دهند و روند درمان زخم را سرعت می‌بخشند، در این دسته از محصولات قرار می‌گیرند.

سوختگی‌های شدید و پانسمان آلژینات

اغلب زخم‌هایی که مقدار زیادی خون یا مایعات عفونی از خود ترشح می‌کنند یا دچار سوختگی‌های شدید شده‌اند، باید به طور دقیق و موثر پانسمان شوند که روند درمان را به خوبی طی کنند. این نوع پانسمان مایعات زیادی را به خود جذب کرده و با تولید ژل، زخم‌ها را به سرعت درمان می‌کند.

زخم‌های مزمن خود را با پانسمان کلاژن ببندید

زخم‌های مزمن یا متوقف شده، زخم‌های تحت فشار، محل‌های جراحی، زخم‌های سوختگی و جراحات وسیع بهتر است با پانسمان کلاژن بسته شوند. این پانسمان‌ها به رشد سلول‌های جدید کمک کرده و در روند بهبودی زخم تاثیر بسزایی دارند. به طور کلی این محصول با کمک به رفع بافت‌های مرده، رشد رگ‌های خونی جدید و بستن زخم‌های باز باعث درمان زخم می‌شوند.

درمان زخم‌های بودار با استفاده از پانسمان‌های فومی

با استفاده از پانسمان‌های فومی یا کف دار، زخم‌هایی که ایجاد بو می‌کنند، درمان شده و محیطی برای ترمیم سریع‌تر آن ها ایجاد می‌شود. این محصول با ایجاد بخار آب روی زخم، از حمله باکتری‌ها و عفونت زخم جلوگیری می‌کنند. پانسمان‌های فومی در انواع چسبنده و غیرچسبنده در سایزهای مختلف وجود دارند که با توجه به وسعت زخم انتخاب می‌شوند.

جلوگیری از عوارض احتمالی با پانسمان‌های شفاف

زمانی که پزشکان قصد دارند روند بهبود زخم را مشاهده کنند، از پانسمان‌های شفاف استفاده می‌کنند. این پانسمان‌ها با جلوگیری از نفوذ باکتری‌ها و عفونت، عوارض احتمالی را به پزشک نشان می‌دهند. اغلب در محل‌های برش جراحی و برخی از درجات سوختگی از این پانسمان استفاده می‌شود. همچنین به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند، استفاده از آن‌ها آسان است.

انتهای رپرتاژ آگهی 

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

اگر مصرف‌کننده پکیج دیواری هستید، بخوانید

س دی ۱۴ , ۱۴۰۰
خرابی پکیج و یا روشن نشدن سیستم شوفاژ اونم زمانی که به خاطر سرمای هوا به شدت به آن احتیاج داریم یکی از اتفاقات ناخوشایندی هست که معمولا مصرف‌کنندگان انواع پکیج دیواری را نگران آن می‌کند. به گزارش عامل بنابر اعلام پکیج کار، ما در این مطلب قصد داریم به […]
d8a7daafd8b1 d985d8b5d8b1d981e2808cdaa9d986d986d8afd987 d9bedaa9db8cd8ac d8afdb8cd988d8a7d8b1db8c d987d8b3d8aadb8cd8afd88c d8a8d8aed988 61d432df94974

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.