آشنایی با انواع هواکش صنعتی و سازوکار آن

d8a2d8b4d986d8a7db8cdb8c d8a8d8a7 d8a7d986d988d8a7d8b9 d987d988d8a7daa9d8b4 d8b5d986d8b9d8aadb8c d988 d8b3d8a7d8b2d988daa9d8a7d8b1 d8a2 61d58e5d87bf8

هواکش صنعتی یکی از تجهیزات الزامی در تمامی صنایع می‌ باشد. اصولا با توجه به ویژگی های انواع هواکش صنعتی این محصولات از مزایای پرشماری برای صنایع کارگاهی و کارخانه ای برخوردار هستند.

به گزارش عامل بنابر اعلام لایت هوم، هریک از صنایع گوناگون بسته به نیاز و هدف خود از انواع هواکش صنعتی بهره می برد. برای نمونه هواکش صنعتی در انواع گوناگون، مورد استفاده صنایع مختلفی چون صنایع پزشکی، صنایع شیمیایی، اتومبیل سازی، معدن، تهیه غذا و غیره قرار می گیرد.

در واقع بسیاری از صنایع هواکش ها را به منظور وارد کردن هوای مطبوع به محیط های کارگاهی یا کارخانه ای خود و همچنین رفع زائده های هوا و ایجاد هوای مطبوع مورد استفاده قرار می دهند. در کنار این محیط های کارگاهی و کارخانه ای انواع باشگاه های ورزشی، انواع انبارها، پارکینگ‌های تجاری و امثالهم نیز از هواکش صنعتی بهره می برند تا هوایی مطبوع و قابل تنفس را برای کاربران فراهم آورند. با این وصف اهمیت انواع هواکش صنعتی در صنایع گوناگون آشکار می گردد.

در این مقاله تلاش می‌کنیم علاوه بر آشنایی کاربران گرامی با انواع هواکش صنعتی ویژگی‌های مدل‌های گوناگون این نوع فن‌ها را بررسی و شرح کنیم.

آشنایی با انواع هواکش صنعتی و سازوکار آن

چه مکان هایی نیاز به هواکش صنعتی دارند؟

همان طور که اشاره شد، یک هواکش صنعتی در واقع هوای محیط را جابجا نموده و یا بهتر است بگوییم سرعت جابجایی هوا و گازهای موجود در فضای محیط را بالا می برد. باید توجه داشته باشیم که این جابجایی هوا در محیط های صنعتی یک امر بسیار ضروری به شمار می رود. اصولا فضاهای صنعتی دارای هوایی مسموم و پر از آلاینده ها می باشند و یک هواکش صنعتی با جابجایی سریع این هوای مسموم سبب خروج آن و جانشینی هوا پاکیزه می گردد. البته ممکن است در برخی از ساختمان ها از هواکش های صنعتی در جهت خنک کردن و یا خشک کردن محیط نیز استفاده شود اما در واقع سازکار اصلی هواکش های صنعتی در محیط های کارخانه ای و کارگاهی و در جهت تهیه هوا می باشد.

از طرف دیگر در محیط های ورزشی سربسته مانند سالن های ورزشی نیز استفاده از انواع هواکش های صنعتی امری الزامی می باشد. وجود هواکش صنعتی در سالن های ورزشی سبب رفع رطوبت و گرمای ناهنجار محیط می گردد. همچنین در برخی از مکان های صنعتی که به دلایل گوناگون امکان استفاده از کولر وجود ندارد و در عین فضا به دلیل نوع فعالیت دستگاه ها حرارت بالایی دارد نیز استفاده از هواکش های صنعتی الزامی خواهد بود. از دیگر مکان هایی که استفاده از هواکش صنعتی در آنها متدوال و حتمی است می توان به گلخانه ها، حمام و استخرهای عمومی، رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی و امثالهم نام برد.

آشنایی با انواع هواکش صنعتی و سازوکار آن

انواع هواکش صنعتی و نوع کاربرد آنها

هواکش های صنعتی اصولا در انواع و کلاس های  گوناگونی تولید می شوند. هر یک از این انواع هواکش صنعتی بسته به ویژگی هایی که دارد در مکان های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت هواکش های صنعتی در انواع گوناگون اصولا بر اساس دو فاکتور اندازه و قدرت موتور لحاظ می گردد. از نظر اندازه پر واضح است که این فاکتور رابطه مستقیمی با میزان مساحت مکان مورد نظر دارد. هرچه مکان پورد نظر مساحت بیشتری داشته باشد به قاعده باید برای تهویه مطبوع آن مکان از هواکش صنعتی بزرگتری استفاده نمود. اما به طور کلی انواع هواکش صنعتی را از لحاظ اندازه ظاهری و قدرت موتور در سه کلاس تقسیم بندی می کنند.

در این تقسیم بندی هرچه شماره‌ی کلاس بالاتر باشد، هواکش صنعتی نیز گران‌تر بوده و کارایی مطلوب تر و قوی‌تری نیز خواهد داشت. از سوی دیگر، هرچه شماره کلاس هواکش پایین تر باشد، کارایی آن ها ضعیف تر خواهد بود و قیمت کمتری خواهد داشت و برای استفاده در محیط های کوچک تر مناسب خواهد بود. تاجایی که حتی برخی از کلاس‌های پایین این هواکش ها قابل حمل هستند و از آن ها می توان برای تمیز کردن محیط های کوچک و یا جابجایی هوا در فضاهای کوچکتر نیز استفاده کرد.

آشنایی با انواع هواکش صنعتی و سازوکار آن

از طرف دیگر انواع گوناگون هواکش صنعتی را بسته به اینکه در چه مکانی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و یا بر اساس شیوه نصب آن ها دسته بندی می کنند. مدل های گوناگون هواکش صنعتی را می توان به هواکش های پایه دار زمینی، هواکش های دیواری که روی دیوار و پانل ها نصب می شوند، هواکش های کانالی و دمنده ها تقسیم نمود. هرکدام از این هواکش ها عملکرد ویژه ای دارند و برای منظور خاصی ساخته شده اند، بنابراین تنها موقعی می شود حداکثر استفاده را از آن ها برد که به درستی و با در نظر گرفتن شرایط محیطی و نیازهای خود انتخاب شان کرده باشیم.  برای نمونه، هواکش های صنعتی پایه دار برای نصب نیاز به یک جای ثابت ندارند. این مدل را می توان یکی از بهترین مدل هواکش های صنعتی دانست، زیرا در هر مکانی قابل استفاده هستند تا جریان هوا ایجاد کرد و دمای هوا را کاهش داد.

انتهای رپرتاژ آگهی

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

شناسایی 9 بیمار جدید مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته/ 1 بیمار جان باخت

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/کردستان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شناسایی ۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته تاکنون در استان خبر داد. فریدون عبدالملکی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند. وی با اشاره به آمار بستری شدگان در کردستان […]
d8b4d986d8a7d8b3d8a7db8cdb8c dbb9 d8a8db8cd985d8a7d8b1 d8acd8afdb8cd8af d985d8a8d8aad984d8a7 d8a8d987 daa9d8b1d988d986d8a7 d8afd8b1 dbb2 61d58e64e6942

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.