سیل اخیر مدیریت بحران را غافلگیر کرد؟

d8b3db8cd984 d8a7d8aedb8cd8b1 d985d8afdb8cd8b1db8cd8aa d8a8d8add8b1d8a7d986 d8b1d8a7 d8bad8a7d981d984daafdb8cd8b1 daa9d8b1d8afd89f 61d66ea5d3c63

باز هم سیل و باز هم تکرار این پرسش که «آیا غافلگیر شدیم؟»، موضوعی است که رییس سازمان مدیریت بحران کشور به آن واکنش نشان داده است.

به گزارش عامل، در پی بارش‌های اخیر که اکثر نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار داد، مناطقی از کشور به ویژه در استان‌های جنوبی با سیل و آبگرفتگی مواجه شدند، سیلابی که برابر گزارش‌های رسمی دستکم جان ۱۰ تن را گرفته و خسارات زیادی هم به برخی از تاسیسات، بخش کشاورزی و بافت مسکونی وارد کرد. در پی این سیل نیز اما بار دیگر این پرسش مطرح شد که آیا دستگاه‌های امدادی و خدماتی غافلگیر شدند؟.

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت‌وگو با عامل، درباره اینکه آیا سیل اخیر در کشور موجب غافلگیری مدیریت بحران و دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط به آن شده یا خیر؟ گفت: به هیچ عنوان غافلگیر نشدیم، غافلگیری یعنی ما از چیزی خبر نداشتیم و ناگهان رخ داد و معمولا در مورد زلزله به کار می‌رود، چرا که زلزله همچنان قابل پیش‌بینی نیست اما در مورد سیل اخیر نمی‌توان گفت غافلگیر شدیم، چرا که از چند روز قبل طبق پیش‌بینی و هشدار هواشناسی احتمال جاری شدن سیل مطرح شده بود.

وی با بیان اینکه به محض هشدار سازمان هواشناسی جلسات مربوط با پیشگیری از خطرات سیل و آمادگی در برابر آن برگزار شد، اظهارکرد: حتی در تاریخ پنجم دی ماه، بنده در کرمان بودم که جلسه مدیریت بحران برای اتخاذ تصمیمات لازم به منظور مقابله با آسیب‌های سیل برگزار شد، صورتجلسه جلسات برگزار شده در این خصوص در استان‌های مختلف نیز وجود دارد.

نجار با بیان اینکه تمهیدات لازم برای مواجه با سیل اتخاذ شده بود، گفت: علاوه بر اینکه مدیریت بحران در آغاز نیمه دوم سال نیز طی ابلاغیه‌ای تمام استان‌های کشور را برای مقابله و آمادگی با حوادث ناشی از بارش‌ها و مداخلات جوی به حالت آماده باش درآورده بود و پس از پیش‌بینی اخیر هواشناسی و اعلام هشدار سیل بار دیگر بر این آماده باش تاکید کردیم. به همین دلیل تاکید دارم که به هیچ عنوان از این سیل غافلگیر نشدیم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به این پرسش که برخی خسارات جانی و مالی ناشی از سیل را به منظور غافلگیری از این حادثه می‌دانند، خاطرنشان کرد: این به معنای غافلگیری نیست. ببینید در مورد کاهش خطرات و آسیب‌های سیل هم اقدامات بلند مدت باید انجام شود و هم اقدامات کوتاه مدت؛ در مورد اینکه پوشش گیاهی و … تامین شده و جلوی جاری شدن سیل گرفته شود، اقدامات قابل توجهی انجام شده و این روند در حال انجام است و چه بسا اگر این اقدامات انجام نشده بود، ممکن بود سیلاب‌های دیگری نیز رخ بدهد که به سبب همین اقدامات پیشگیرانه رخ نداد و طبیعتا وقتی سیلی رخ ندهد در رسانه‌ها و میان افکار عمومی هم این موضوع مطرح نمی‌شود که چه اقداماتی منجر به جلوگیری از وقوع سیل یا کاهش آسیب‌های ناشی از آن شد.

وی ادامه داد: در مورد اقدامات کوتاه مدت نیز، از حدود چهار روز قبل از بارش‌ها جلسات و هماهنگی های مدیریت بحران در سطح کشور و سطح استان‌ها برگزار شده و تصمیمات لازم اتخاذ شد اما متاسفانه برخی تصور می‌کنند که اگر سیل رخ دهد، پس مدیریت بحران غافلگیر شده است، مگر می‌شود ظرف مدت چهار یا پنج روز جلوی سیل را گرفت؟ ما باید آسیب‌ها و خسارات را کاهش دهیم که در این حوزه اقدامات خیلی خوبی انجام شد. از حضور در بستر رودها جلوگیری شد، به ساکنان مناطق حاشیه رودها و مسیل‌ها هشدارها لازم داده شده و سایر اقدامات مربوطه صورت گرفت.

نجار تصریح کرد: اما متاسفانه در مورد فوتی‌های این حادثه باید بگویم که بی‌احتیاطی‌هایی نیز از سوی خود این افراد رخ داد؛ در چند مورد علی‌رغم هشدارها و تاکیداتی که بارها و بارها مطرح شده است، افرادی برای تهیه فیلم و عکس به حاشیه مسیل رفته بودند که متاسفانه به داخل جریان آب سقوط کردند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهارکرد: به همین دلیل نیز معتقدم که غافلگیر نشدیم، تهمیدات لازم با توجه به توان و وضع موجود اتخاذ شده و اتفاقا از حوادث بسیاری نیز در نتیجه همین موارد انجام شده، جلوگیری به عمل آمد، اما خب حادثه رخ نداده که برد رسانه‌ای پیدا نمی‌کند.

وی در مورد ارزیابی میزان خسارات در مناطق سیل زده نیز به عامل گفت: کار تخمین خسارات و اقدامات کارشناسی آغاز شده و در حال انجام است. با تکمیل این ارزیابی ها به دولت پیشنهاد تخصیص اعتبار داده خواهد شد و دستگاه های اجرایی نیز مکلف به پیش برد اقدامات و جبران خسارات و بازسازی خواهند شد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

آخرین گروهی که با زبان قانون صحبت کرد

پ دی ۱۶ , ۱۴۰۰
آیت‌الله سیدمحمود طالقانی و مهندس مهدی بازرگان به همراه هفت نفر دیگر از رهبران نهضت آزادی در اواسط زمستان ۱۳۴۱ دستگیر شدند و دادگاه آنان دومین دادگاه جنجالی تاریخ پهلوی بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ علیه نخست وزیر و دادگاهی دکتر محمد مصدق و رییس وقت ستاد ارتش بود. […]
d8a2d8aed8b1db8cd986 daafd8b1d988d987db8c daa9d987 d8a8d8a7 d8b2d8a8d8a7d986 d982d8a7d986d988d986 d8b5d8add8a8d8aa daa9d8b1d8af 61d66ead6e77d

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.