قاضی پور مریدی: تمام مردمی که خسارت دیده‌اند می‌توانند دادخواست بدهند

d982d8a7d8b6db8c d9bed988d8b1 d985d8b1db8cd8afdb8c d8aad985d8a7d985 d985d8b1d8afd985db8c daa9d987 d8aed8b3d8a7d8b1d8aa d8afdb8cd8afd987 61d2d56e7329a

دادگاه رسیدگی به مطالبه خسارت مادی، معنوی و تنبیهی ناشی از شهادت شهید قاسم سلیمانی برگزار شد.

به گزارش عامل، در دومین سالگرد شهید سردار قاسم سلیمانی، دادگاه رسیدگی به مطالبه خسارت مادی، معنوی و تنبیهی ناشی از شهادت این سردار شهید در شعبه ۵۵ حقوقی امور بین‌الملل تهران به ریاست قاضی سلمان پورمریدی برگزار شد.

قاضی پورمریدی در ابتدای این دادگاه گفت: موضوعی که تحت رسیدگی این دادگاه قرار دارد ۸۰ دادخواست از سوی ۲۵۷۵ نفر علیه ۴۲ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی ایالات متحده آمریکا هم‌چون دونالد ترامپ، مایک پومپئو، وزارت خزانه‌داری آمریکا و… ناشی از شهادت شهیدان سلیمانی، زمانی‌نیا، طارمی، مظفری و پورجعفری است.

وی با بیان این‌که ترور سردار سلیمانی در دو جنبه کیفری و حقوقی قابلیت پیگیری دارد افزود: جنبه کیفری پرونده در دادسرای بین‌المللی تهران درحال رسیدگی است و خارج از صلاحیت ما است. بحث حقوقی پرونده نیز از ۲ منظر قابلیت پیگیری دارد، یک بخش از منظر خانواده شهید سلیمانی و کسانی است که همراه ایشان بودند که البته تا به حال دادخواستی مطرح نکردند.

پورمریدی ادامه داد: دادخواست‌های امروز از اقشار مختلف به ما رسیده و به شعبه‌ ما آمده است. یک سوال پیش می‌آید که آیا افراد عادی و اقشار مختلف مردم ذی‌نفع طرح دعوی هستند؟ که باید گفت تمام مردم ایران که به سبب این ترور موجب خسارت مادی و معنوی شده‌اند می‌توانند دادخواست خود را مطرح کنند و ما طبق قانون «صلاحیت جمهوری اسلامی به جهت رسیدگی به دعاوی دولت‌های خارجی» صلاحیت رسیدگی به این دعاوی را داریم.

قاضی پورمریدی با اشاره به طرح دعوا توسط افراد عادی به عنوان ذینفع و مطالبه خسارات مادی، معنوی و تنبیهی ناشی از ترور سردار شهید سلیمانی گفت: این موضوع در قوانین ما سابقا مسکوت بود اما قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی به جهت رسیدگی به دعاوی علیه دولت‌های خارجی مصوب سال ١٣٩٠ و آیین‌نامه آن که در سال ١٣٩٢ تصویب شد به این موضوع پرداخته است.

وی افزود: طبق ماده یک و بند پنج آیین‌نامه یادشده، شعبه ۵۵ ویژه رسیدگی به دعاوی علیه دولت‌های خارجی در نظر گرفته شده است و تنها شعبه‌ای است که صلاحیت جهانی دارد و از سوی دیگر صلاحیت کشوری برای رسیدگی به دادخواست های مطروحه در این زمینه را دارد.

پورمریدی خاطرنشان کرد: در ماده ۶ و بند یک قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی به جهت رسیدگی به دعاوی علیه دولت‌های خارجی، تفکیک شده است؛ چنانچه فردی بحث خسارات حقوقی را داشته باشد باید جزو بازماندگان حادثه یا وارثان سببی و نسبی افراد باشد یا جزو آسیب دیدگان حادثه باشد.

وی ادامه داد: این قانون مترقی و بسیار خوب است و در همه دنیا هم سابقه دارد مثلاً در سال ١٩۵۶ در کشور فرانسه قانونی در این خصوص مصوب و دادگاه‌های آن کشور نیز براساس آن رای صادر کرده‌اند همچنین در ایالات متحده آمریکا نیز طبق قوانین این کشور دعاوی متعددی برای اشخاص ذی سمت پذیرفته و رسیدگی شده است.

پورمریدی با بیان این‌که این دادگاه در راستای اقدام متقابل برگزار شده است گفت: دست ما پر است و مستندات فراوان و خسارت دیدگان بسیاری از اقدامات تروریستی آمریکا داریم اما متاسفانه اقداماتی که دادگاه‌های ما باید انجام میدادند، اقدامات زیادی نبوده و شاید علت این است که ما نگاه ارزشی به خساراتمان داشتیم و به آخرت موکول می‌کنیم اما آن‌ها که دستشان خالی است علیه ما اقدامات متعددی انجام داده‌اند.

رئیس شعبه ۵۵ دادگاه عمومی حقوقی تهران ادامه داد: به فال نیک میگیریم، طرح دعاوی متعددی که اکنون در این شعبه علیه آمریکا و نقشی که در خسارات مادی و مادی به ملت ایران داشتند.

قاضی پورمریدی گفت: براساس دادخواست‌هایی که تاکنون مطرح شده و حجم زیاد خواهان این پرونده که وکلای متعددی دارند، رسیدگی را آغاز می‌کنیم. این جلسه نخستین جلسه است و دادخواست‌ها در رابطه با اقداماتی که خواندگان در ترور شهید سلیمانی انجام داده‌اند، رسیدگی می‌شود.

در ادامه، «احمد بهارلو» وکیل چند تن از خواهان علیه دولت آمریکا پشت تریبون قرار گرفت و با بیان این‌که امروز در دادگاه حق و عدالت قرار داریم گفت: ریاست محترم دادگاه با کسب اجازه از موکلینم که تعدادی از مردم قم می‌باشند علیه ۴۲ شخص، شرکت، موسسه و وزارت‌خانه که موجب شهادت شهید سلیمانی شدند، طرح دعوی می‌کنم.

وی افزود: موکلین بنده در ۲ دادخواست شامل خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم و تعدادی از عزیزان در بدنه مردم درخواست پیگیری و محکومیت عاملین شهادت سردار سلیمانی را دارند.

این وکیل دادگستری با اشاره به خواندگان دعوی گفت: دولت ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ، وزارت امورخارجه آمریکا، مایک پمپئو، برایان هوک، وزارت دفاع، رئیس ستاد ارتش مشترک آمریکا و … تعدادی از خواندگان هستند که در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۲۰ شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس به همراه ۸ نفر از همراهانشان را در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور کردند.

بهارلو ادامه داد: حضور سردار سلیمانی به دعوت از مقامات رسمی عراق و به نیابت از جمهوری اسلامی ایران انجام شد، ساعاتی پس از ترور وزارت دفاع آمریکا مسئولیت ترور را برعهده گرفت و طی بیانیه‌ای گفت که این ترور به دستور رئیس جمهور آمریکا انجام شد.

وی با بیان اینکه سازمان امنیت آمریکا جزئیات پرواز شهید سلیمانی را اخذ کرد گفت: در فاز اجرایی عملیات، دستور اجرایی حمله با ۴ موشک به خودروهای حامل شهدا صادر شد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه حمله به خودروی شهید سردار سلیمانی سبب ایراد آلام به مردم جمهوری اسلامی ایران و خسارات مادی و معنوی شد گفت: با توجه به صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی صدور حکم محکومیت خواندگان و جبران خسارات مادی و معنوی مورد استدعا است.

بهارلو با بیان اینکه اقدامات غیر شرعی و ظالمانه دولت آمریکا بهترین سرباز را از بدنه ملت جدا کرد گفت: در قانون اساسی جایگاه قانونی سپاه به عنوان یکی از نیروهای مسلح ایران تصریح و در مقدمه قانون اساسی یکی از وظایف نیروهای مسلح ایران از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گسترش عدل در سراسر جهان عنوان شده است لذا مبارزه با تروریسم در دستور این نهاد قرار گرفته است همچنین در بند ۱۱۶ اصل ۳ قانون اساسی، حمایت بی‌دریغ از مستضعفان جهان مورد توجه قرار گرفته و با عنایت به اینکه سپاه یکی از نهادهای جمهوری اسلامی ایران است از مستضعفان حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: محبوبیت سپاه پاسداران در میان ایرانیان به حدی است که مردم خود را به نوعی عضو این نهاد می‌دانند و ریشه این موضوع نیز به روزهای آغاز انقلاب برمی‌گردد، به همین دلیل اراده مردم در راهبردهای این تشکل قانونی نقش تعیین کننده‌ای دارد حتی، اندیشکده شورای آتلانتیک نیز به محبوبیت این نهاد در بین مردم ایران صحه می‌گذارد.

ادامه دارد…

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بارش برف در مناطق کوهستانی گلستان/ ورود سامانه سرد و ناپایدار به استان

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
عامل/گلستان مدیرکل هواشناسی استان گلستان با اشاره به اینکه سامانه سرد و ناپایدار از روزهای گذشته وارد استان شده است، گفت: تاثیرات این سامانه در مناطق کوهستانی به شکل بارش برف خواهد بود. نوربخش داداشی در گفت و گو با عامل با اشاره به اینکه در روز گذشته با افزایش […]
d8a8d8a7d8b1d8b4 d8a8d8b1d981 d8afd8b1 d985d986d8a7d8b7d982 daa9d988d987d8b3d8aad8a7d986db8c daafd984d8b3d8aad8a7d986 d988d8b1d988d8af 61d2d576b1096

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.