کشت قهوه در استان فارس

daa9d8b4d8aa d982d987d988d987 d8afd8b1 d8a7d8b3d8aad8a7d986 d981d8a7d8b1d8b3 61d5aa831511e

رئیس هیات امنای خانه صنعتکاران ایران با اشاره به پتانسیل استان فارس برای کشت قهوه، گفت: کشت قهوه به دلیل مصرف بسیار کم آب در مقایسه با مرکباتی که در استان فارس تولید می‌شود، موجب استقبال کشاورزان و توسعه سطح زیرکشت این محصول در این منطقه خواهد شد.

به گزارش عامل، سید محمد موسوی، رئیس هیات امنا خانه صنعتکاران ایران، در نشست خانه صنعتکاران با رئیس کمیسیون کشاورزی،‌ گفت: با حمایت و ارائه راهکارهای خانه صنعتکاران ایران، گیاه قهوه و پاپایا در شهرستان داراب کشت شده و به ثمر رسیده است. سالانه بخش مهمی از منابع ارزی کشور صرف واردات قهوه می‌شود،‌ اما در جریان کارخانه‌های بزرگ شکلات سازی در داراب استان فارس مشخص شد که این شهرستان از موقعیت بسیار خوبی برای کشت قهوه برخوردار است.

وی با بیان اینکه با بررسی های کارشناسی برای کیفیت تولید محصول در طعم و مزه و پروتئین‌های مورد نیاز در کشت، پیش بینی می شود که به زودی یکی از بهترین نوع قهوه دنیا در منطقه داراب کشت و به ثمر برسد، اظهار کرد: تاکنون کشت قهوه در ایران به این شکل صورت نگرفته و برای اولین بار است که با حمایت و همراهی خانه صنعتکاران ایران و سرمایه گذاری کشاورزان منطقه داراب، کشت قهوه در استان فارس را آغاز می‌کنند.

رئیس هیات امنای خانه صنعتکاران ایران در ادامه با توجه به آمادگی منطقه جنوب ایران به لحاظ اقلیمی برای کشت قهوه، افزود: در حال حاضر برداشت قهوه محدود است اما ظرف یکی دو سال آینده با توجه به آمادگی منطقه جنوب کشور، شاهد کشت و برداشت فراوان قهوه در ایران خواهیم بود. کشت قهوه به دلیل مصرف بسیار کم آب در مقایسه با مرکباتی که در استان فارس تولید می‌شود، موجب استقبال کشاورزان و توسعه سطح زیرکشت این محصول در این منطقه خواهد شد.

جبران خسارت برگشت خوردن محصولات کشاورزی دو سال زمان می‌برد

محمد جواد عسگری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، نیز در این نشست با ابراز تاسف از رانت و فساد گسترده در بخش کشاورزی و واردات نهاده های کشاورزی تصریح کرد: مادامی که فساد در این بخش ها وجود داشته باشد قطعا بخش کشاورزِی کشور آسیب خواهد دید.

نماینده مردم داراب و زرین دشت، درباره مشکلات اخیر مربوط به صادرات محصولات کشاورزی، اشاره به نبود نظارت ها در حوزه صادرات محصولات کشاورزی به خصوص در موضوع صادرات به روسیه، اظهار کرد: جبران خسارتی که بازگشت صادرات محصولات کشاورزی به کشور وارد کرد، دو تا سه سال زمان می برد. با پیگیری ها و جلسات مختلف با وزارت خانه های صمت، جهاد کشاورزی، امور خارجه و بهداشت تلاش بر این است تا این مساله حل شود تا کشورهای اوراسیا بیش از این صادرات محصولات کشاورزی را پس نزنند.

وی با تاکید بر اهمیت حوزه فروش و صنایع تبدیلی و انبارداری در حوزه کشاورزی و ضرورت تدبیر جدی در این بخش‌ها، اظهار کرد: کمیسیون کشاورزی آمادگی دارد تا در حوزه صنایع تبدیلی از طریق اعتبارات بانکی و همچنین بودجه سال ۱۴۰۱ از این صنعت حمایت کند و با افزایش میزان اعتبارات بانکی از ۱۵ به ۲۰ درصد، گامی مهم در توسعه محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی برداشته شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین با اعلام خبر راه اندازی سامانه ای با هدف تعیین ظرفیت‌ها و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی مناطق مختلف کشور، اصلاح الگوی کشت محصولات و تخصیص اعتبار به این بخش را از موضوعات مهم در بودجه سال جاری عنوان کرد و گفت: اعتبارات سال ۱۴۰۰ در حوزه جهاد کشاورزی از ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی بی سابقه و منحصر به فرد بوده است. همچنین بیمه محصولات کشاورزی در طرح امنیت غذایی، مبارزه بیولوژیک در حوزه تولید محصولات کشاورزی و اختصاص اعتباراتی به این بخش و به کار گیری بیش از ۲۵۰ هزار فارغ التحصیل بخش کشاورزی از اولویت های مجلس در حوزه کشاورزی است.

لزوم تحول کشاورزی

همچنین، سید علیرضا بنی هاشمی رئیس خانه صنعتکاران ایران، در این نشست با اشاره به پیشرفت صنعت کشاورزی در دنیا و لزوم تحول کشاورزی در ایران گفت: به رغم پیشرفت های صورت گرفته در صنعت کشاورزی دنیا، تلفیق کشت مدرن و تکنولوژی کشاورزی در ایران بسیار کمرنگ است و همچنان در بسیاری از شهرهای ایران کشاورزی به روش های سنتی اداره می شود.

وی تداوم مدیریت دولتی را از جمله دلایل عقب ماندگی در صنعت کشاورزی ایران دانست و با اشاره به اهمیت توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی و انبارداری در این صنعت اظهار کرد: خانه صنعتکاران ایران طرح آمایش کشوری را با محوریت صنعت کشاورزی در تمامی استان ها آغاز کرده است و در این طرح، شهر جیرفت به عنوان یکی از مراکزی که صنایع تبدیلی در آن الزامی است، انتخاب شده و پیش بینی می شود ظرف دو ماه آینده این مجموعه صنعتی برای فن آوری محصولات کشاورزی افتتاح شود.

رئیس خانه صنعتکاران ایران همچنین در این نشست تلاش برای افزایش سهم کشور از تجارت جهانی کشاورزی را از دیگر پیشنهادات و موضوعات مهم در این صنعت عنوان کرد و گفت: به این منظور خانه صنعتکاران ایران دفاتری را در خارج از کشور ایجاد کرده است که ماموریت آن انتقال سریع تکنولوژی در حوزه کشاورزی و همچنین مباحث مربوط به دامداری و زمان و نحوه نگهداری محصولات کشاورزی با تکنولوژی های جدید و بدون استفاده از مواد شیمیایی و مشکلات زیست محیطی است. همچنین دفاتری به صورت پایلوت برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایجاد شده است که نسبت به سلایق و فرهنگ کشورهای هدف تحقیقاتی را در حوزه صادرات خواهند داشت و مطابق با مطالعات صورت گرفته، کشاورزانی که در استان های مختلف در بخش صادرات محصولات کشاورزی فعالیت دارند با ارائه آموزش های تخصصی حمایت می شوند تا با به کارگیری دانش جدید در تولید محصولات صادراتی حرکت کنند. همچنین کشاورزانی که پتانسیل صادرات دارند شناسایی و مطابق با علائق و فرهنگ کشورهای هدف صادراتی آموزش هایی به آنها ارائه می شود تا در عرضه محصولات و نحوه بسته بندی و کیفیت محصولات از علایق و نیاز بازارهای هدف صادراتی پیروی کنند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

الکاظمی: حمله به پادگان‌ها امنیت و ثبات عراق را از بین می‌برد

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
نخست وزیر عراق تأکید کرد، هدف قرار دادن پادگان‌های این کشور امنیت و ثبات را در عراق برهم می‌زند. به گزارش عامل، به نقل از سومریه نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در جلسه کابینه گفت: ما مجددا بر پایان نقش نیروهای رزمی آمریکایی و نیروهای ائتلاف ضد داعش در […]
d8a7d984daa9d8a7d8b8d985db8c d8add985d984d987 d8a8d987 d9bed8a7d8afdaafd8a7d986e2808cd987d8a7 d8a7d985d986db8cd8aa d988 d8abd8a8d8a7 61d5ab004fddf

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.