کالاهای رکورددار گرانی قیمت در سالی که گذشت

daa9d8a7d984d8a7d987d8a7db8c d8b1daa9d988d8b1d8afd8afd8a7d8b1 daafd8b1d8a7d986db8c d982db8cd985d8aa d8afd8b1 d8b3d8a7d984db8c daa9d987 61d61a89a2556

نفت خام یکی از کالاهایی بود که رشد قیمت چشمگیری در سال ۲۰۲۱ داشت اما کالاهای دیگری بودند که رشد قیمت بزرگتری داشتند.

به گزارش عامل، بسته‌های محرک مالی و پولی عظیمی که در سال ۲۰۲۰ توسط دولتهای سراسر جهان رونمایی شدند و در سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا کردند، به تسریع بهبود رشد اقتصادی کمک کردند. کندی فعالیت کارخانه ای و تقاضای قوی مصرف کنندگان باعث صعود قیمت کالاها شد. در واقع وال استریت بازار صعودی کالاها را پیش بینی کرد که با افزایش قیمت نفت دهه ۱۹۷۰ یا رونق دهه ۲۰۰۰ رقابت می کند.

کارشناسان بازار شامل گلدمن ساکس معتقدند رونق کالا می تواند با آخرین ابرچرخه در اوایل دهه ۲۰۰۰ که اقتصادهای گروه بریک (برزیل، روسیه، هند و چین) را قدرتمند کرد، رقابت کند. این انتظارات با این حقیقت که حرکت قیمت اکثر کالاها فصلی و چرخشی بودند، تقویت شد. تاکنون به نظر می رسد پیش بینی وال استریت درباره پول درست بوده و محدودیتهای عرضه سبب رشد قیمت کالاها و صعود چشمگیر آنها شده است.

کالاها در میان دارایی‌های بودند که در سال ۲۰۲۱ بیشترین نوسان را داشتند و اختلالات زنجیره تامین و افزایش تورم، باعث افزایش سرسام آور قیمتها شد. رشد قیمتهای کالا به ویژه انرژی منعکس کننده تقاضای فزاینده و فقدان عرضه بوده است.

سال ۲۰۲۰ تنها به عنوان سالی که کل دنیا برای نخستین بار در بیش از یک قرن گذشته با یک پاندمی دست و پنجه نرم کرد، به یاد آورده نمی شود بلکه سالی بود که قیمتهای نفت برای نخستین بار تاکنون منفی شد. با بازگشایی تدریجی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱، تقاضا برای نفت افزایش یافت و باعث رشد چشمگیر قیمتهای نفت و صعود آنها به بالاترین رکورد چند ساله شد. این رشد قیمت را تا حدودی می توان به محدودیت عرضه چشمگیر اوپک پلاس نسبت داد. اوپک که از نظر تاریخی برای جنگهای قیمت بی وقفه و رقابت برای سهم بازار شناخته شده است این بار از ریزش قیمت نفت درس گرفت.

نفت یکی از بزرگترین رشد قیمتها را در بخش کالاها در سال ۲۰۲۱ داشت اما بهترین رشد قیمت را نداشت. این عنوان به لیتیوم رسید که نیروبخش انقلاب سبز است. نفت خام ۵۷.۸ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کرد اما در فهرست کالاهای رکوددار بهترین عملکرد در رتبه دهم ایستاد که نشان می دهد بخش کالاها تا چه حد رونق پیدا کرده و شاهد رشد چشمگیر قیمتها بوده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، کالاهایی که در سال ۲۰۲۱ بهترین عملکرد را داشتند، عبارتند از:

۱- لیتیوم

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۴۷۷ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۴۲ هزار و ۲۵۶ دلار در هر تن

۲- اتانول

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۱۲۵ درصد

قیمت (۳۰ دسامبر) : سه دلار در هر گالن

۳- زغال سنگ

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۱۱۱ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۱۷۰ دلار و ۱۰ سنت در هر تن

۴- جوی دو سر

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۹۰.۴ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۶۸۶ دلار و ۷۵ سنت در هر بوشل

۵- قهوه

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۷۸.۴ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۲۲۸ دلار و ۸۵ سنت در هر پوند

۶- بنزین

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۶۱.۷ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۲ دلار و ۲۷ سنت در هر گالن

۷- نفتا

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۶۱.۵ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۳ دلار در هر تن

۸- پروپان

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۶۰.۶ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : یک دلار و چهار سنت در هر گالن

۹- نفت کوره

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۶۰.۴ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۲ دلار و ۷۴ سنت در هر گالن

۱۰- نفت خام

تغییر ۵۲ هفته‌ای (۲۰۲۱): ۵۷.۸ درصد

قیمت (۳۱ دسامبر) : ۷۶ دلار و ۵۴ سنت در هر بشکه

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بورس و یک هفته خونین دیگر!

پ دی ۱۶ , ۱۴۰۰
نه تنها چراغ سبز، بلکه تعادل و پایداری در بازار سرمایه مدت هاست به دست فراموشی سپرده شده است و وضعیت این بازار هر هفته نسبت به هفته قبل قرمزتر میشود. موضوعی که در هفته جاری نیز تکرار شد و شاخص کل این بازار دوباره با کاهش های پی در […]
d8a8d988d8b1d8b3 d988 db8cdaa9 d987d981d8aad987 d8aed988d986db8cd986 d8afdb8cdaafd8b1 61d61a8c97e6b

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.