تأمین بیش از ۷۰ درصد تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور

d8aad8a3d985db8cd986 d8a8db8cd8b4 d8a7d8b2 dbb7dbb0 d8afd8b1d8b5d8af d8aad8acd987db8cd8b2d8a7d8aa d8b5d986d8b9d8aa d986d981d8aa d8afd8b1 61d5e28063ade

وزیر نفت با بیان اینکه «اکنون ۷۰ درصدی تجهیزات صنعت نفت از تولید داخل تأمین می‌شود، اعلام کرد این توانمندی وجود دارد که تا ۹۵ درصد کالاها هم داخلی‌سازی شوند.

به گزارش عامل، جواد اوجی روز چهارشنبه (۱۵ دی) در نشستی با سازندگان کالا و تجهیزات صنعت نفت، اظهار کرد: بیش از چهار ماه از مسئولیتم در وزارت نفت می‌گذرد و فکر می‌کنم بیشترین بازدیدها و سرکشی‌ها افزون بر پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و بخش توسعه میدان‌ها، در حوزه ساخت داخل و شرکت‌های دارای فناوری بوده است.

وی ادامه داد: زمانی در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ عمده کالاهای صنعت نفت از خارج کشور تامین می‌شد و بالغ بر ۸۰ درصد هزینه‌ها برای خرید خارجی بود اما امروز به برکت جمهوری اسلامی و شما سازندگان داخلی ورق برگشت و بیش از ۷۰ درصد نیازهای صنعت نفت از داخل تامین می‌شود و این توانمندی وجود دارد که تا ۹۵ درصد کالاها هم داخلی‌سازی شوند.

اجرای پروژه‌های صنعت نفت بدونِ توقف

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون کالاهای مورد نیاز همه بخش‌ها(بالادست و پایین‌دست صنعت نفت) با کمک سازندگان داخلی تامین می‌شود، تصریح کرد: از روزی که بنده مسئولیت وزارت نفت را برعهده گرفتم، پروژه‌هایی که از پیش آغاز شده بود هیچ توقفی نداشتند و شاید ۱۰ تا ۱۵ پروژه دیگر هم در شورای اقتصاد یا در هیئت مدیره شرکت‌های تابعه مصوب شدند.

اوجی با بیان اینکه نشست‌های مختلفی هم با مجریان طرح‌ها و پیمانکارن برگزار شده است تا پروژه‌های مورد نیاز صنعت نفت به خوبی اجرایی شوند، افزود: این روزها دیدارهای متعددی هم با نمایندگان مجلس درباره لایحه بودجه کل کشور سال ۱۴۰۰ داشتیم زیرا وقتی اکثر تامین مالی این بودجه از صنعت نفت است پس باید به آن توجه کنیم.

افزایش گازبهای پرمصرف‌ها حساب‌شده بود

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران باید سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری را در هشت سال انجام دهد، گفت: امروز و در همین روزها ما حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب کمبود گاز طبیعی داریم و مصرف نیروگاه‌ها، صنایع و پتروشیمی‌ها محدود شدند تا گاز بخش خانگی تامین شود که فعلا گازبهای مشترکان پرمصرف را که از سال ۹۴ تغییر نکرده بود تغییر دادیم و از ابتدای آذرماه امسال افزایش یافت و حساب شده هم گران شد.

صرفه‌جویی به مقدار تولید یک فاز پارس جنوبی با افزایش گازبهای پرمصرف‌ها

اوجی تاکید کرد: با اجرای این طرح ۲۵ میلیون مترمکعب و به مقدار تولید یک فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی می‌شود که حدود ۶ میلیارد دلاراست؛ در این زمینه و برای سال آینده هم برنامه دیگری داریم.

وی ضمن تاکید بر ضرورت بهینه‌سازی مصرف انرژی، افزود: اکنون ظرفیت تولید روزانه گاز شیرین کشور حدود ۸۶۰ میلیون متر مکعب است اما اگر این ظرفیت به روزانه بیش از یک میلیارد هم برسد با این وضع مصرف، تولیدمان پاسخگو نخواهد بود.

وزیر نفت اظهار کرد: مصرف روزانه بنزین اکنون ۹۵ تا ۹۶ میلیون لیتر است که اگر کرونا نبود این مقدار به روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر هم می‌رسید درحالی که ظرفیت پالایشی کشور ۱۰۴ تا ۱۰۵ میلیون لیتر است بنابراین طرح‌های پتروپالایشی باید حتما و به طور جدی دنبال شوند.

ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی به ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد

اوجی همچنین با اعلام اینکه در حوزه نفت هم باید ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم، با اشاره به مقدار نیاز سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، گفت: اکنون ظرفیت تولید سالانه محصولات صنعت پتروشیمی ۹۰ میلیون تن است که با تکمیل طرح‌های جهش سوم به حدود سالانه ۱۴۰ میلیون تن می رسد که به حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

وی افزود: اما پرسش می‌شود که این سرمایه از کجا تأمین خواهد شد؟ که باید بگوییم راهکار دارد و وظیفه ما دولتمردان است که با آسان کردن آیین‌نامه‌ها، سرمایه‌گذاری تسهیل شود.  

وزیر نفت در پایان با بیان اینکه اولولیت ما توان و ساخت داخل است، تاکید کرد که  سیاست وزارت نفت دولت سیزدهم حمایت همه جانبه از تولید داخل است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

سفیر الجزایر فردا به پاریس بازمی‌گردد

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
نهاد ریاست‌جمهوری الجزایر امروز، چهارشنبه از بازگشت سفیر این کشور به پاریس برای آغاز فعالیت مجدد خود خبر داد. به گزارش عامل، ریاست‌جمهوری الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد، عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهوری این کشور امروز، چهارشنبه با محمد عنتر داوود، سفیر الجزایر در فرانسه که از فردا، پنج‌شنبه ششم ژانویه برای […]
d8b3d981db8cd8b1 d8a7d984d8acd8b2d8a7db8cd8b1 d981d8b1d8afd8a7 d8a8d987 d9bed8a7d8b1db8cd8b3 d8a8d8a7d8b2d985db8ce2808cdaafd8b1d8afd8af 61d5e28c6c49c

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.