ارزش محصولات نهایی پتروشیمی امسال ۲۱ میلیارد دلار است

d8a7d8b1d8b2d8b4 d985d8add8b5d988d984d8a7d8aa d986d987d8a7db8cdb8c d9bed8aad8b1d988d8b4db8cd985db8c d8a7d985d8b3d8a7d984 dbb2dbb1 d985 61d2e17a96aaf

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ارزش محصولات نهایی پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ را ۲۱ میلیارد دلار دانست و گفت: هم‌اکنون میانگین ارزش محصولات پتروشیمی به ازای هر تن حدود ۴۶۰ دلار است.

به گزارش عامل، مرتضی شاهمیرزایی امروز در هم‌اندیشی «بررسی چالش‌های صنعت پتروشیمی و راهکارهای برون‌رفت از آن»  اظهار کرد: از همه صنعتگران، کارشناسان و فعالان صنعت پتروشیمی دعوت می‌کنم که برای کمک به توسعه این صنعت بشتابند تا صنعت پتروشیمی به جایگاه واقعی خود برسد.

وی به منویات مقام معظم رهبری درباره تکمیل زنجیره ارزش، توسعه صنایع پایین دستی و اشتغالزایی اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون ۵۲ میلیون تن معادل روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام خوراک واحدهای پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ۶۷ مجتمع فعال فعلی پتروشیمی با ظرفیت اسمی سالانه ۹۰ میلیون تن در کشور اشاره و اظهار کرد: هم‌اکنون ۶۵ میلیون تن محصول در این صنعت تولید می‌شود که مولفه‌های مختلفی در ایجاد فاصله میان ظرفیت و تولید واقعی دخیل است.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه از ۶۵ میلیون تن تولید، ۴۰ میلیون تن محصول نهایی به بازار عرضه می‌شود، گفت: از این مقدار، ۳۰ میلیون تن سهم صادرات و ۱۰ میلیون تن در بازار داخلی مصرف می‌شود. حدود ۲۵ میلیون نیز خوراک‌های بین مجتمعی است.

وی با بیان اینکه ظرفیت محصولات پتروشیمی در پایان برنامه هفتم به حدود سالانه ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد، اظهار کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌ها و تجدیدنظرهایی که در برنامه‌های پیشین صورت می‌گیرد، تولید واقعی به ظرفیت اسمی نزدیک شود.

شاهمیرزایی به پراکندگی واحدهای پتروشیمی در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و تصریح کرد: بیشتر واحدهای پتروشیمی به دلیل آب‌بر بودن در غرب و جنوب کشور احداث شده‌اند که به منظور توزیع متوازن، توسعه و اشتغالزایی در سال‌های آتی باید صنایع پایین دستی و کوچک را در نقاط شرقی کشور که سهم کمتری از این صنعت دارند، توسعه دهیم که از لحاظ اقلیمی نیز مشکلی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون حدود ۷۰ طرح پتروشیمی در حال اجراست که نیاز به ۳۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد و از این مقدار تاکنون ۸.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است که از همه سرمایه‌گذاران علاقمند دعوت می‌شود که کمک کنند تا به این هدف در صنعت پتروشیمی دست یابیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی در پایان برنامه هشتم به ۲۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد که این رقم جای تأمل دارد که برای آینده همه فعالان برای هدف برنامه‌ریزی و کمک کنند.

شاهمیرزایی تأمین سرمایه مورد نیاز طرح‌های پتروشیمی را یکی از مهمترین موارد عنوان کرد و گفت: در این زمینه تشکیل صندوق‌های پروژه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ویژه پتروشیمی در دست پیگیری است که افزون بر این، استفاده از سرمایه‌های عمومی و مردمی، انتشار اوراق و شیوه‌های نوین و منابع خارجی از دیگر راهکارهای تأمین سرمایه است.

وی به برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی اشاره کرد و افزود: بازنگری اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پیگیری ایجاد نهاد تنظیم‌گر و رگولاتوری، اولویت‌بندی و پیگیری طرح‌های نیمه تمام و بازنگری برنامه‌های صنعت در این شرکت در حال پیگیری است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

از جلسه شورای معاونین شهرداری ساری چه خبر؟

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
عامل/مازندران شهردار ساری پیگیری برخی از امور شهرداری را که در اولویت انجام است به‌طور ویژه مورد توجه قرارداد و نیروگاه زباله‌سوز را مهم‌ترین پروژه شهرداری ساری در حوزه زیست‌محیطی عنوان کرد که به جد باید پیگیری شود. جواد طالبی در جلسه شورای معاونین شهرداری ساری شامگاه یکشنبه با حضور جواد […]
d8a7d8b2 d8acd984d8b3d987 d8b4d988d8b1d8a7db8c d985d8b9d8a7d988d986db8cd986 d8b4d987d8b1d8afd8a7d8b1db8c d8b3d8a7d8b1db8c da86d987 d8ae 61d2e18c1f31c

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.