احیای برجام در گرو ارایه “تضمین”های کافی برای لغو تحریم‌هاست

d8a7d8addb8cd8a7db8c d8a8d8b1d8acd8a7d985 d8afd8b1 daafd8b1d988 d8a7d8b1d8a7db8cd987 d8aad8b6d985db8cd986d987d8a7db8c daa9d8a7 61cea1f0c6b5c

هشتمین دور مذاکرات وین روز پنجشنبه برای سه روز متوقف و قرار است دوشنبه هفته آینده هیات های مذاکره کننده ایران و ۱+۴ برای ادامه گفت‌وگوها پیرامون رفع تحریم‌ها و رسیدن به یک چارچوب اجرایی برای اجرای کامل توافق هسته ای ۲۰۱۵ به وین بازگردند.

به گزارش عامل، همزمانی مذاکرات وین با آغاز سال نو میلادی و تعطیلات سال نو موجب شد تا گفت‌وگوها از روز جمعه تا دوشنبه به مدت سه روز متوقف شود.

علی باقری و انریکه مورا صبح روز پنجشنبه قبل از اعلام توقف مذاکرات در دیداری جداگانه به جمع بندی گفت‌وگوها تا این بخش از کار پرداختند.

رییس هیات مذاکره کننده کشورمان روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران ایرانی حاضر در وین، مذاکرات چند روز گذشته را “مثبت” ارزیابی کرد.

باقری گفت: در چند عرصه گفت‌وگوها و تعاملات در این چند روز ادامه داشت، از جمله چند جلسه درباره راستی آزمایی هم با آقای مورا و هم طرف اروپایی و هم به طور مشترک با آن‌ها برگزار شد.

وی اظهار کرد: هم چنین درباره لغو تحریم‌ها هم مکاتباتی بین طرف‌ها صورت گرفت و پیشرفت‌های نسبتا خوبی در این چند روز انجام گرفت.

دیپلمات ارشد کشورمان گفت: امیدواریم بعد از تعطیلات سال نو میلادی و بازگشت همکاران غربی به وین کار را جدی‌تر درباره لغو تحریم‌ها پیگیری کنیم.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات برجامی نیز روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت: امروز با همتایان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی دیدار کردم تا نتایج به دست آمده در بخش ابتدایی‌ دور هشتم مذاکرات وین بر سر برجام را بررسی کنیم. این مرتبه توانستیم.

اولیانوف همچنین روز گذشته در توییتر خود با اشاره به مذاکرات اعضای برجام و آمریکا، (بدون ایران) نوشت: تمامی آن‌ها با خشنودی از روند مثبت و جو اداری مذاکرات جاری یاد کردند.

روسای هیات های مذاکره کننده روسیه و آمریکا نیز به طور جداگانه روز چهارشنبه برای دو بار با یگدیگر دیدار کردند.

در دور هشتم مذاکرات از روز دوشنبه ۶ دی ماه با شرکت هیأت‌های ایران، گروه کشورهای ۱+۴، نماینده اتحادیه اروپا و نیز حضور آمریکا به طور غیرمستقیم آغاز شد و طرف ها گفت‌وگو بر سر محتوای پیش نویس مشترک به دست آمده در دور هفتم را در سطح کارشناسی و سیاسی به بحث گذاشتند.

بر اساس توافق همه طرف‌ها، موضوع لغو تحریم‌ها و چگونگی اجرای آن با رعایت حساسیت ها و نگرانی های ایران تحت تاثیر خروج یک جانبه آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ در اولویت بحث قرار گرفته است. با این حال همزمان موضوعات مربوط به اقدامات هسته‌ای متقابل ایران، چگونگی دریافت تضمین اجرای شدن تعهدات طرف آمریکایی و اروپایی و نیز راستی آزمایی از لغو تحریم‌ها در سطح کارشناسی و سیاسی مورد بررسی قرار گرفت.

منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران تصریح دارند که “گفت‌وگوها پیرامون هر چهار محور در حال پیشرفت بوده و طرف‌ها توانسته‌اند گفت‌گوها را در مسیر درست قرار دهند.”

این منابع هم چنین بر جدیت ایران در دریافت “تضمین” های لازم برای اطمینان از لغو تحریم‌ها تاکید کرده و گفته‌اند که ” هیات ایرانی نظرات و ایده های اولیه خود در خصوص تضمین‌های لازم را ارایه کرده است.

به نظر می آید در همین چند روز از مذاکرات در دور هشتم، طرف‌ها به شناسایی و اولویت بندی مهم‌ترین موارد اختلافی و ورود به جزییات پرداخته اند. با روشن شد این موارد اختلاف اساسی ضروری است تا آمریکا و سه کشور اروپایی همان طور که مدعی بازگشت “صادقانه” به توافق هستند، اراده لازم در این امر را به کار گیرند و در کوتاه‌ترین زمان مذاکرات را به نتیجه برسانند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ویدئو / از حاشیه‌های جشنواره فیلم فجر تا ادعای انحطاط در سینما

ج دی ۱۰ , ۱۴۰۰
در این شماره از بسته اخبار فرهنگ و هنر عامل، خبرهایی از حاشیه‌های سینما و جشنواره چهلم فیلم فجر تا در گذشت دو چهره برجسته فرهنگی و رسانه‌ای یعنی «منوچهر آریان‌پور» و «صدرالدین الهی» و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم. تدوینگر: امید ابراهیمی / گوینده: حسین هرمزی
d988db8cd8afd8a6d988 d8a7d8b2 d8add8a7d8b4db8cd987e2808cd987d8a7db8c d8acd8b4d986d988d8a7d8b1d987 d981db8cd984d985 d981d8acd8b1 d8aa 61cea1f303f0f

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.