در گام دوم فرایند دولت سازی و جامعه پردازی به شیوه ای هوشمندانه عملیاتی شود

d8afd8b1 daafd8a7d985 d8afd988d985 d981d8b1d8a7db8cd986d8af d8afd988d984d8aa d8b3d8a7d8b2db8c d988 d8acd8a7d985d8b9d987 d9bed8b1d8afd8a7 61d2ec618c4b6

دبیر اندیشکده استقلال و آزادی اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: جهت گیری اصلی بیانیه گام دوم در دهه های آتی معطوف پیشرفت و تعالی ایران است و این امر در راستای ایجاد تمدن نوین اسلامی به عنوان آرمان و غایت اصلی معنا پیدا می کند.

به گزارش عامل، محسن محمدی خانقاهی در مقاله‌ای تحت عنوان تاملی بر جوان گرایی در عرصه حکمرانی در گام دوم انقلاب اسلامی، گفت: بی تردید برای دستیابی به این آرمان و هدف بنیادی باید فرایند دولت سازی و جامعه پردازی به عنوان اهداف میانی و البته کلیدی، به شیوه هوشمندانه و مطلوب در گام دوم مورد توجه قرار گرفته و عملیاتی شود. هر چند که موفقیت در این زمینه ها وابستگی زیادی به تحول در نظام مدیریتی و حکمرانی دارد تا بتوان منابع و ظرفیت‌های گسترده مادی و معنوی را بسیج کرد و مورد بهره برداری قرار داد.

دبیر اندیشکده استقلال و آزادی اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افزود:آن گونه که در بیانیه گام دوم نیز اشاره شده، بسیاری از این منابع و ظرفیت‌ها که اساسی ترین آنها، منابع انسانی مستعد و جمعیت جوان کشور است مورد توجه و استفاده قرار نگرفته و البته دلیل عمده آن همین ضعف و کاستی‌ها در عرصه مدیریتی و حکمرانی است. از طرف دیگر از الزامات اصلی برای ایجاد تغییر در نظام مدیریتی و حکمرانی و ارتقای کارآمدی نظام بهره‌گیری گسترده و هوشمندانه از ظرفیت جوانان شایسته و انقلابی در گام دوم است. از این جهت است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر تاکید ویژه ای بر جوانگرایی برای ایجاد تغییر و تحول سازنده و موثر در کشور داشته اند و البته مخاطب اصلی بیانیه گام دوم به عنوان نقشه راه انقلاب اسلامی نیز جوانان هستند.

خانقاهی گفت: آن گونه که در پیشبرد مبارزه و شکل گیری انقلاب و تثبیت آن و همچنین مدیریت دفاع مقدس و پیشبرد جنبش نرم افزاری و تولید علم، نقش جوانان و کارنامه آنان بسیار ویژه و درخشان بوده است، بنابراین در تدوام انقلاب اسلامی و حرکت آن به سوی آرمانهای فطری و جهانی خود نیز، جوانان پیشران و عنصر حیاتی هستند و آنان بایستی سرفصل‌های هفت گانه چون علم و پژوهش، عدالت و مبارزه با فساد، اقتصاد، استقلال و آزادی، اخلاق و معنویت، سبک زندگی و عزت ملی را به پیش برده و در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی، به نقطه مطلوب برسانند. البته جوانان نیز با اعتماد به نفس، خودشناسی و خودسازی انقلابی، بایستی بیش از همه به توانایی و ظرفیتهای‌شان توجه کرده و شانه های خود را زیر بار مسؤولیتهای سنگین قرار دهند.

دبیر اندیشکده استقلال و آزادی اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ادامه داد: تاکید بر جوانان و خطاب قرار دادن آنان به این دلیل است که آنان اصلی ترین حاملان ایده‌ها و اندیشه های نو، پر توان، برخوردار از انگیزه و شجاعت برای شکل دهی به تحول و تغییر سازنده و مثبت به ویژه در نظام مدیریتی و عرصه حکمرانی هستند و حضور فراگیر آنان در سطوح میانی و حتی عالی میتواند به تعالی حکمرانی و فراگیری مدیریت انقلابی و جهادی مدد جدی رساند. از سوی دیگر، با توجه به فقدان احزاب قدرتمند در کشور برای کادرسازی و پرورش نیرو در مقطع کنونی و شاید آینده نزدیک، نظام مدیریتی و اجرایی بایستی این خلاء اساسی را پر نماید و در نتیجه، بکارگیری جوانان در لایه های میانی و مشورتی می تواند زمینه را برای رشد و بلوغ آنان جهت حضور در سطوح عالی حکمرانی فراهم آورد. در حوزه مشورتی این امر به معنای تعامل و بهره گیری از طیف گسترده ای از جوانان نخبه و دانشگاهی برای ایده پردازی و ارائه راهکار برای حل مسائل و همچنین پیوستگی جدی میان نظام حکمرانی و دانشگاه است.

خانقاهی متذکر شد: بر این اساس ضرورت دارد تا در دولت مردمی و در سطوح مختلف، جوانگرایی به عنوان یک اولویت راهبردی مورد توجه قرار گیرد و از نگاه‌های تزئینی و گزارشی به آن پرهیز شود. از سویی جوانگرایی ممکن است دچار آفت‌هایی شده و به جای و شایسته سالاری و نخبه گرایی، قبیله محوری و سلیقه گرایی و ملاک‌های انحرافی بر آن سایه افکند آن گونه که در گذشته و در مقاطعی این تجربه تلخ رخ داده و هزینه هایی در پی داشته است.

وی در پایان گفت:جوان گرایی در عرصه مدیریتی بایستی چارچوب مند و مبتنی بر اصول و برنامه متقن و مدون باشد تا به اهداف و نتایج مطلوب دست یابد و از انحراف مصون بماند. در واقع نیاز است تا فرهنگ و سازوکار صحیح برای جوان گرایی شکل داده شده و روندی نهادینه در این زمینه ایجاد گردد و از اقدامات سلیقه ای و مقطعی پرهیز شود. حتی این امر می تواند نقش بسیار موثری در کاهش مهاجرت نخبگان جوان که اکنون یک مسئله و دغدغه ملی است از کشور داشته و ضمن تقویت انگیزه سکونت در وطن، احساس اثرگذاری و مفید بودن را در میان آنان توسعه دهد و به تلاش بیشتر برای تحول آفرینی در وضعیت کنونی تشویق نماید.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مکتب سردار سلیمانی نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
رئیس جمهوری تاکید کرد که مکتب سردار شهید قاسم سلیمانی نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک. به گزارش عامل، آیت الله سیدابراهیم رئیسی طی سخنانی در مراسم دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی که در مصلی تهران برگزار شد، با بیان اینکه شهید سلیمانی نه به عنوان […]
d985daa9d8aad8a8 d8b3d8b1d8afd8a7d8b1 d8b3d984db8cd985d8a7d986db8c d986d987 d8a8d8a7 d8aad8b1d988d8b1 d8a7d8b2 d8a8db8cd986 d985db8c 61d2ec685c06b

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.