‍ عقاب طلایی البرز جراحی شد

e2808d d8b9d982d8a7d8a8 d8b7d984d8a7db8cdb8c d8a7d984d8a8d8b1d8b2 d8acd8b1d8a7d8addb8c d8b4d8af 61d56d2cdb55e

عامل/البرز اولین جراحی تثبیت دَررفتگی مفصل رانی_لگنی در یک بهله عقاب طلایی بالغ با استفاده از تکنیک جراحی ارتوپدی در البرز انجام شد.

به گزارش عامل، فردین حکیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در این خصوص گفت: در ابتدای دی ماه سال جاری یک بهله عقاب طلایی مصدوم با علائم ضعف عمومی و عدم تعادل و توانایی در وزن‌گیری روی پاها، توسط مرکز بازپروری و نقاهتگاه حیات‌وحش البرز امداد و درمان‌های اولیه برای بهبود حال عمومی این عقاب صورت گرفت. در ادامه و پس از انجام آزمایش‌های تشخیصی توسط این مرکز از جمله رادیوگرافی؛ آسیب و در رفتگی کامل استخوان ران از مفصل و همینطور تخریب کامل کپسول و لیگامنت‌های نگه‌دارنده‌ی این مفصل تایید شد.

حکیمی افزود: بدین‌ترتیب با توجه به اهمیت گونه‌ی مورد نظر، بالغ بودن و همچنین اهمیت تولیدمثلی این گونه، موضوع جراحی برای برگرداندن شانس زندگی، رهاسازی و اصلاح نقص حرکتی وسیع در این عقاب طلایی مورد مشورت تیم بازپروری و کلینیسین و جراح حیات‌وحش “دکتر سعید یزدانی‌نیا” قرار گرفت و سرانجام جراحی مذکور برای اولین عقاب طلایی در مرکز نقاهتگاه و بازپروری حیات‌وحش البرز صورت گرفت.

وی ادامه داد: تکنیک به‌کار برده شده در این بهله عقاب بالغ و تنومند یکی از دشوارترین تکنیک‌های جراحی ارتوپدی برای بازگشت توان حرکتی در پرندگان و بخصوص پرندگان شکاری بوده که طی سال‌های گذشته برای چندمین بار در برخی از پرندگان شکاری با وزن کمتر از ۱.۵ کیلوگرم توسط کلینیسین و مشاور طب و امنیت‌زیستی حیات‌وحش نامبرده شده در اداره‌کل حفاظت‌ محیط‌زیست البرز تحت جراحی قرار گرفته و این‌بار نیز برای اولین بار در یک بهله عقاب طلایی بالغ با وزن حدود ۴.۵ کیلوگرم اعمال شده است.

‍ عقاب طلایی البرز راهی اتاق عمل شد

مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز خاطرنشان کرد: به گفته‌ جراح مذکور، پیش‌آگهی و میزان موفقیت در این تکنیک جراحی در دنیا همچنان مورد بحث بوده، اما در حال حاضر این تکنیک به عنوان یکی از موثرترین راه‌حل‌های جراحی برای امکان بازگشت موفقِ برخی پرندگان حیات‌وحش به طبیعت می‌باشد که امروزه در برخی از کشورهای پیشرفته انجام می‌گیرد. تکنیک‌های جراحی ساده‌تری نیز مانند ( FHO ) برای اصلاح جزئی این آسیب وجود دارد اما متاسفانه درصورت به‌کار بردن این روش‌ها، امکان عملکرد طبیعی اندام حرکتی عقاب برای بازگشت به طبیعت و فعالیت‌های روزمره در اکثر اوقات وجود ندارد. از طرفی نقص عملکرد دائمی حتی در یک پا از پرندگان شکاری عملا باعث رنج و ناتوانی و در ادامه مرگ تدریجی عقاب خواهد شد. به‌همین دلیل سعی شد تا با استفاده از این تکنیک تخصصی و اصلاح‌شده، به عنوان آخرین راه‌حل برای بازگشت این عقاب طلایی به طبیعت، شانس دوباره‌ای به این پرنده‌ی زیبا بدهیم چرا که نگهداری این پرندگان در شرایط اسارت جز در مواردی محدود و یا تحقیقات حیات‌وحش جایز نیست.

شایان ذکر است که در سال ۱۳۹۷ نیز، نخستین پیوند پَر و رهاسازیِ موفق در پرندگان شکاری سنگین وزن (عقاب اِستِپی) با همکاری دکتر سعید یزدانی نیا و اداره ‌کل حفاظت محیط‌زیست البرز رقم خورده است.

مرکز بازپروری و نقاهتگاه حیات‌وحش البرز در حال حاضر به یکی از ظرفیت‌های قابل توجه برای امداد، بازپروری و رهاسازی گونه‌های حیات‌وحش به زیستگاه‌های طبیعی مبدل شده که ظرف مدت چند سال از آغاز فعالیت این مرکز، تعداد قابل توجهی از گونه‌های حیات‌وحش بازپروری و با موفقیت در طبیعت رهاسازی شده است.

‍ عقاب طلایی البرز راهی اتاق عمل شد

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نقشه رویشگاه‌های گیاهان دارویی در خراسان جنوبی تهیه شد

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/خراسان جنوبی مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه نقشه رویشگاه‌های گیاهان دارویی در خراسان جنوبی و نوع محصولات و میزان برداشت محصول مشخص شده است، گفت: براساس مطالعات انجام شده میانگین بهره‌برداران از مراتع برای چرای دام ۱۶۰ هزار خانوار است که اکنون […]
d986d982d8b4d987 d8b1d988db8cd8b4daafd8a7d987e2808cd987d8a7db8c daafdb8cd8a7d987d8a7d986 d8afd8a7d8b1d988db8cdb8c d8afd8b1 d8aed8b1d8a7 61d56d34f3082

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.