سردار مومنی: حاکمیت در قبال معتادان متجاهر وظیفه دارد

d8b3d8b1d8afd8a7d8b1 d985d988d985d986db8c d8add8a7daa9d985db8cd8aa d8afd8b1 d982d8a8d8a7d984 d985d8b9d8aad8a7d8afd8a7d986 d985d8aad8ac 61d5e56a16bd3

عامل/البرز دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در خصوص معتادان متجاهر دو نگاه داریم؛ این نیست که صورت مساله را پاک کنیم این یکی از موضوعات است نکته اصلی این است که این افراد انسان و هم نوع ما هستند و روا نیست که در خیابان‌ها و پارک‌ها بخوابند این حداقل حق آنها است که وقتی نمی‌توانند از حق خود حمایت کنند و به جایی رسیده‌اند که خانواده‌ها آنها ترک کرده‌اند وظیفه دولت و حاکمیت این است که آنها را ساماندهی کند.

به گزارش ایستا، سردار اسکندر مومنی روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه در آیین افتتاحیه مرکز ماده ۱۶ بانوان استان البرز در خصوص معتادان متجاهر افزود: با توجه به اینکه در جلسه آسیب‌ها مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای بر روی این موضوع داشتند، موضوع اعتیاد و مواد مخدر و در اولویت نخست معتادان متجاهر جز اولویت‌های رئیس جمهور بوده است.

وی اضافه کرد: به همین منظور جلسه ستاد با حضور رئیس جمهور برگزار که در آنجا موضوعات مختلفی مطرح که دستور فرمودند موضوع معتادان متجاهر جز برنامه‌های کوتاه مدت باشد.

مومنی ادامه داد: به همین منظور در برنامه‌های کوتاه مدت اولویت نخست، میان مدت و دراز مدت در حوزه مواد مخدر است و ابلاغ کردند که تمام دستگاه‌های استان‌ها به موضوع معتادان متجاهر ساماندهی شود و امروز یک اراده قوی وجود دارد که این موضوع به سامان برسد.

وی افزود: در خصوص معتادان متجاهر دو نگاه داریم؛ این نیست که صورت مساله را پاک کنیم این یکی از موضوعات است نکته اصلی این است که این افراد انسان و هم نوع ما هستند و روا نیست که در خیابان‌ها و پارک‌ها بخوابند این حداقل حق آنها است که وقتی نمی‌توانند از حق خود حمایت کنند و به جایی رسیده‌اند که خانواده‌ها آنها ترک کرده‌اند وظیفه دولت و حاکمیت این است که آنها را ساماندهی کند.

 مومنی ادامه داد: نکته بعدی این است که احساس امنیت در جامعه ایجاد شود وقتی که در یک پارک و گوشه خیابان‌ها مردم در حال تردد هستند و افرادی را در حال مصرف مواد مخدر می‌بینند احساس ناامنی ایجاد و سبب آسیب‌های اجتماعی دیگر می‌شود.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بنابراین این موضوع در اولویت نخست قرار گرفته و با همت جمعی و کار انقلابی این موضوع را به سرانجام برسانیم.

مومنی گفت: در این نشست در سال ۹۷ مقرر شده بود که در صورت کمک ستاد این مراکز راه اندازی خواهیم کرد که ما نیز ظرف یک تا دو هفته بعد از نشست آن اعتبار را دادیم، اما اعتبار جذب نشد این در حالی است که به ندرت در استان‌ها پیش می‌آید که در جایی اعتبار داده شود اما جذب نشود.

وی ادامه داد: بار دیگر همان اعتبار را در سال ۹۸ اختصاص داده شده به البرز که باز هم جذب نشد، اما با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دادستان مرکز استان امروز روز بسیار خوبی برای ما به خصوص در حوزه زنان است، بسیار برای خود باید متاسف باشیم که با وجود ما زنان پراکنده و جایی برای درمان و نگهداری آنها باشد بدین معنی که روا نیست ما مسئولان باشیم اما جایی برای این زنان نباشد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار کرد: امروز گام نخست برداشته شد، بدون تردید این کارها، کارهای بزرگی است و ذخیره آخرت تمام کسانی است که در این بخش در حال تلاش هستند.

مومنی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در خصوص معتادان متجاهر متولی اصلی نگهداری و درمان این افراد بر اساس قانون بهزیستی است گفت: با این وجود ما نمی‌توانستیم به این دستگاه فشار وارد کرده که فقط شما باید انجام بدهید همه دستگاه‌ها وارد شد ه، به عنوان مثال ۱۰ اردوگاه سپاه و بسیج،  انتظامی و سازمان زندان ها راه اندازی و به کمک بهزیستی آمده‌اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بهزیستی نیز وظیفه قانونی دارد که این کار را انجام بدهد و اگر نیاز به اعتباراتی است، دریافت کند .

مومنی در بخش دیگری در خصوص مراکز بازپروری معتادان گفت: در این رابطه اگر چند کار با هم انجام نشود یک دور تسلسلی ایجاد که ما صرفا منابع خود را هدر می دهیم، هدف تنها سم زدایی و درمان اولیه نیست تمام اردوگاه هایی که تاکنون راه اندازی شده این سم زدایی و کارهای درمانی و پزشکی صورت می گیرد اما در مرحله بعد بایستی یک مهارت یاد بگیرند، بدین معنی که مراکز فنی و حرفه‌ای، خیرین و بخش خصوصی نیز باید باشند تا مهارت را این افراد یاد بگیرند.

وی افزود: پس از مهارت آموزی باید محصولات این افراد تولید و به فروش رسانده شود که در این مرحله متولیان استان، خیرین، صاحبان مراکز کار و حرفه به کمک بیایند این محصولات را خریداری و بخشی از عواید به خود آنها برسد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ادامه داد: مهم ترین موضوع ارتباط با خانواده ها است یعنی بسیاری از این افراد از سوی خانواده ها طرد شده اند و بایستی بعد از این مراحل خانواده ها نیز به میدان آورده شوند و ارتباطی برقرار شود.

مومنی گفت: طبق آمارها بیش از ۵۰ درصد کسانی که معتاد می شوند دارای شغل هستند؛ اگر با خانواده هایشان وصل شوند بسیاری از آنها توسط خود خانواده ها و در مرحله بعد توسط جامعه جذب می شوند.

وی افزود: بنابراین از روز اول که وارد این مراکز می شوند متولیان باید این ارتباط با خانواده را برقرار و آنها را شناسایی کنند و در روز آخر حداقل ۸۰ تا ۹۰ درصد این افراد باید تحویل خانواده هایشان شوند و این چرخه باید کامل شود.

مومنی گفت: آخرین بخش این چرخه نیز هماهنگی با خیرین و کارآفرینان است که در این مراکز شغل ایجاد کنند، مراکز بسیاری داریم که شرطشان معتاد بهبود یافته و آسیب دیده است در تهران، قم، اصفهان و تبریز خیرینی داشته ایم که پای کار آمده اند و به دنبال کمک هستند که ما باید این بستر را فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در برخی از مراکز شاهد هستیم که کالاهایشان به دیگر کشورها نیز صادر می شود، بنابراین اگر این چرخه را کامل نکنیم کار خودمان سخت تر می شود.

مومنی در ادامه به مدت نگهداری معتادان در این مراکز اشاره  کرد و گفت: تمام یافته ها نشان می دهد که حداقل مدت نگهداری یک سال است، قوانین دوره سه ماهه را عنوان کرده اند این در حالی است که می توان یک دوره سه ماهه دیگر را نیز تمدید و بعد در ستاد کرونا این مهم را بردیم که تا یک سال اجازه داده که این معتادان نگهداری شوند.

وی گفت: بنابراین اگر به دنبال خارج شدن از این دوره تسلسل و دور باطل هستیم یک سال حداقل زمان نیاز است که مد نظر قرار بگیرد تا بتوانیم این دستور رییس جمهور و اهتمام کشور و مناسب برای چهره کشور نیست در اولین فرصت به سامان برسانیم.

مومنی در ادامه با بیان اینکه با تکیه صرف بر امکانات دولتی نمی توانیم این مهم را به سرانجام برسانیم خاطر نشان کرد: باید بخش خصوصی و خیرین نیز پای کار آورده شود چرا که طبق نظر سنجی ها حوزه اعتیاد یکی از مهم ترین موضوعات در جامعه است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: پرهیز از دو قطبی سازی در فضای سینما

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
در چهارمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی چه گذشت؟ به گزارش عامل به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی ،چهارمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی کشور با حضور همه معاونین و مدیران از جمله: رمضانعلی حیدری خلیلی معاون توسعه مدیریت و منابع، حبیب ایل بیگی معاون […]
d8b1d8a6db8cd8b3 d8b3d8a7d8b2d985d8a7d986 d8b3db8cd986d985d8a7db8cdb8c d8aad8a7daa9db8cd8af daa9d8b1d8af d9bed8b1d987db8cd8b2 d8a7d8b2 61d5e650773ad

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.