حذف فیزیکی راهکار موثری برای ساماندهی سگ‌های بلاصاحب نیست

d8add8b0d981 d981db8cd8b2db8cdaa9db8c d8b1d8a7d987daa9d8a7d8b1 d985d988d8abd8b1db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8b3d8a7d985d8a7d986d8afd987db8c 61c9827387b18

عامل/البرز رئیس سازمان مردمی حفاظت از حیوانات گفت: تا به امروز هیچ مرجع علمی و معتبری در دنیا حذف فیزیکی سگ و گربه‌ها را عامل کاهش جمعیت آنها و مقابله با بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان معرفی نکرده است و انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی توصیه‌ها و شیوه‌های ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی را الگو قرار داده و متحدا سعی در انجام اقدامات اصولی و یکپارچه داشته باشند.

فرشاد اربابی در گفت و گو با عامل، با بیان اینکه سازمان مردمی حفاظت از حیوانات یکی از مراجع رسمی در موضوع حمایت از حیوانات محسوب می‌شود، گفت: اخیرا شاهد حواشی و اختلاف نظرهای زیادی در خصوص تعارض سگ‌های بلاصاحب با جوامع انسانی و گونه‌های حیات وحش هستیم که پررنگ کردن سهوی یا عمدی این موضوع موجب شده بسیاری از کاستی‌ها و معضلات اصلی محیط زیست کشور در سایه‌ای از بی توجهی قرار گیرد.

 اربابی ضمن نارضایتی از عملکرد دستگاه‌های نظارتی در خصوص ساماندهی سگ‌های بلاصاحب خاطرنشان کرد: ناکارآمدی و بی توجهی دستگاه های ذیربط موجب گردیده در رابطه با موضوع حمایت از حیوانات از هر نوع و گونه، شاهد رفتارها و نظرات سلیقه‌ای باشیم.

اربابی با تاکید بر اینکه فعالین حوزه حمایت از حیوانات باید نسبت به حفظ و رعایت حقوق تمامی حیوانات از هر نوع و گونه دغدغه‌مند باشند، گفت: در خصوص ساماندهی سگ های بلاصاحب انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی توصیه‌ها و شیوه‌های ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی را الگو قرار داده و متحدا سعی در انجام اقدامات اصولی و یکپارچه داشته باشند.

اربابی ضمن انتقاد از مستندهای پخش شده توسط صدا و سیما خاطرنشان کرد: همانطور که راهکارهای ارائه شده توسط فعالین محیط زیست و گروه‌های حامیان حیوانات باید منطقی و با در نظر داشتن حقوق تمامی حیوانات باشد انتظار می‌رود فیلم و مستندهای تهیه شده توسط دستگاه‌های حاکمیتی هم به دور از غرض ورزی و با استناد به واقعیت‌های جاری در کشور باشد.

 رئیس سازمان مردمی حفاظت از حیوانات ادامه داد: این سازمان آسیب‌های احتمالی ناشی از حیوانات شهری را انکار نمی‌کند ولی تعارض سگ با جامعه انسانی را عبارتی نادرست می‌داند، چرا که سگ‌ها و گربه‌ها حیوانات دست آموز شده توسط انسان‌ها هستند و جایگاه آنها هم متعاقبا نزد جوامع انسانی است و در این بین اگر ناهنجاری ها و تهدیداتی هم وجود دارد باید سعی در آموزش و فرهنگسازی جامعه انسانی شود، همانطور که به دلیل خطرات ناشی از وقوع سیل ما مجاز به خشکاندن رودخانه‌ها نیستیم و به دلیل آسیب‌های احتمالی از وقوع تصادفات خط تولید کارخانجات خودروسازی را نباید متوقف کرد.

وی خاطرنشان کرد: بعضا خبرهایی ضد و نقیض از آسیب سگ‌های بلاصاحب به جوامع انسانی شنیده می‌شود، با فرض درست بودن این اخبار به وضوح عدم آگاهی و ضعف فرهنگسازی در رابطه با چگونگی رفتار با حیوانات شهری محسوس است که در این بین خبرگزاری‌های رسمی و صدا و سیما ملی می‌تواند نقش به سزایی ایفا کنند.

اربابی به راهکارهای غیر انسانی ارائه شده توسط برخی حامیان حیات وحش و برخی فعالین محیط زیست و همچنین شهرداری‌ها مبنی بر حذف فیزیکی سگ اشاره کرد: تا به امروز هیچ مرجع علمی و معتبری در دنیا حذف فیزیکی سگ و گربه‌ها را عامل کاهش جمعیت آنها و مقابله با بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان معرفی نکرده است.

اربابی ضمن ابراز تاسف از برخی اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیر اخلاقی توسط افرادی که خود را فعال محیط زیست و کارشناس معرفی می‌کنند عنوان کرد: متاسفانه اخیرا شاهد اظهارات خلاف واقع همراه غرض ورزی از جانب برخی افراد با عنوان کارشناس و فعال محیط زیست هستیم که طی بررسی‌های به عمل آمده مشخص گردیده این افراد اغلب از مدافعین شکار حیوانات، پیمانکاران و اصطلاحا پروژه بگیرهایی هستند که اقدامات غیر اخلاقی علیه حقوق حیوانات را در کارنامه عملکردی خود دارند و اقدامات کارگروه‌های تخصصی حفاظت از حیوانات را تهدیدی علیه منافع مالی خود می‌دانند. در مقابل برخی از گروه‌های حامیان حیوانات شهری متاسفانه اقدام به انتقال و رهاسازی سگ‌ها به حاشیه شهرها می‌کنند که این عامل خطری جدی برای امنیت و بقای گونه‌های وحشی است و جلوگیری از این اقدامات سلیقه‌ای باید در دستور کار دستگاه‌های نظارتی قرار بگیرد.

اربابی در خصوص تعارض سگ‌ها با حیات وحش که منجر به ناامنی و متعاقبا تلفات متعدد گونه‌های وحش می‌شود توضیح داد : متاسفانه این موضوع صحت دارد که با ورود دام‌های اهلی و سگ‌های گله به زیستگاه‌های طبیعی حیات وحش شاهد خسارات جبران ناپذیری هستیم که کاملا ناشی از قصور انسانی است ولی برخی افراد سودجو که مستقیم یا غیر مستقیم از منفعت مالی حاصل از حضور دام در زیستگاه‌های طبیعی بهره میبرند قصد دارند این تعارض را به سگ های بلاصاحب مرتبط کنند و نقش مخرب چرای دام و حضور سگ گله و تولیدات آنها که در طبیعت رها شدند را کمرنگ جلوه می‌دهند.

اربابی ضمن خرسندی از راه اندازی کارگروه تخصصی حفاظت از حیوانات کشور که زیر مجموعه شبکه ملی سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور است، خاطرنشان کرد: اقدامات تخصصی در خصوص کلیه موضوعات مرتبط با حقوق حیوانات در این کارگروه در دست بررسی است و علاقه‌مندان به حوزه حمایت از حیوانات می‌توانند از این پس اقدامات و اخبار مرتبط را از طریق پایگاه رسمی اطلاع رسانی شبکه ملی دنبال کنند.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

رئیس هیات نجات غریق و غواصی یزد ابقا شد

د دی ۶ , ۱۴۰۰
عامل/یزد اعضاء مجمع انتخاباتی هیات نجات غریق و غواصی استان یزد که با شیوه‌نامه جدید برگزار شد، مجدداً «محمدرضا محمدی‌نیا» را برای مدت چهار سال به عنوان سکاندار این هیات انتخاب کردند. مجمع انتخاباتی هیات نجات غریق و غواصی استان یزد با حضور «مهدی حیدری» رئیس فدراسیون و «مسعود شریعتی» […]
d8b1d8a6db8cd8b3 d987db8cd8a7d8aa d986d8acd8a7d8aa d8bad8b1db8cd982 d988 d8bad988d8a7d8b5db8c db8cd8b2d8af d8a7d8a8d982d8a7 d8b4d8af 61c9827d39fd4

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.