مسیر آینده بانک‌های مرکزی در ۲۰۲۲

d985d8b3db8cd8b1 d8a2db8cd986d8afd987 d8a8d8a7d986daa9e2808cd987d8a7db8c d985d8b1daa9d8b2db8c d8afd8b1 dbb2dbb0dbb2dbb2 61d5a52c4984b

بانک‌های مرکزی جهانی قرار است سال ۲۰۲۲ را به‌طور متفاوتی سپری کنند زیرا برخی بر خطر تورم در سال جدید برخی دیگر بر تقویت رشد اقتصادی متمرکز هستند. البته همچنان بیماری همه‌گیر خطری برای تقاضا در سراسر جهان است و پس از ایجاد رکود در سال ۲۰۲۰ تشدید فشارهای قیمتی بعدی ناشی از آن نیز چالشی برای سیاست‌گذاران پولی خواهد بود.

به گزارش عامل به نقل از مارکت، اقدام سریع برای کنترل قیمت‌ها در صورتی که تورم به هر حال کاهش یابد، می‌تواند به خنثی‌کردن سیاست‌های انبساطی منجر شود. انتظار بیشتر برای تضمین بهبودی ممکن است به معنای افزایش تورم باشد که به اقدامات مهم‌تری نیاز خواهد داشت.

فدرال رزرو قرار است برای اولین بار از سال ۲۰۱۸ نرخ بهره را افزایش دهد.

بانک مرکزی اروپا و بانک ژاپن سالی را که شروع کرده‌اند با نرخ‌هایی در سطوح پایین‌تر و در تلاش برای حفظ رشد به پایان می‌رسانند. همچنین چین شاخص معیار خود را کاهش می‌دهد زیرا مقامات تلاش می‌کنند از کندی رشد اقتصاد شماره دو جهان جلوگیری کنند.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و همکاران وی می‌توانند نرخ بهره را در ماه مارس به محض مواجهه با داغ‌ترین تورم در ۴۰ سال اخیر افزایش دهند، اگرچه اُمیکرون ممکن است دلیلی برای تاخیر آن باشد.

بانک مرکزی ایالات‌متحده به حذف حمایت‌های سیاستی خود برای پایان‌ دادن به خرید اوراق قرضه تا اواسط ماه مارس سرعت می‌بخشد. مقامات در آخرین پیش‌بینی‌های خود نرخ سه چهارم واحدی را در سال جاری افزایش می‌دهند. تورم و نرخ بیکاری تا پایان سال ۲۰۲۲ به حدود ۳.۵ درصد کاهش می‌یابد.

بانک مرکزی اروپا در سال ۲۰۲۲ شروع به کاهش اقدامات سیاستی همه‌گیر خود می‌کند و خرید خالص اوراق قرضه تحت برنامه اضطراری را در ژانویه قبل از مارس کاهش می‌دهد. همچنین بانک مرکزی اروپا بین شوک قیمتی و کندی بهبود قرار گرفته است. با این حال، کسادی در بازار کار، فشارهای قیمتی را محدود می‌کند و باعث می‌شود که تورم بالای فعلی گذرا باشد.

بانک ژاپن، خرید بدهی شرکت‌ها را در پایان ماه مارس کاهش می‌دهد زیرا اقدامات برای حمایت در همه‌گیری کاهش می‌یابد اما محرک‌ها همچنان پابرجا خواهند ماند حتی در شرایطی که بقیه جهان در مورد مهار افزایش قیمت‌ها نگران هستند. با این حال، چشم‌انداز ژاپن روشن نیست.

بریتانیا بزرگترین اقتصادی است که هنوز به سمت کنترل تورم و دوری از محرک رشد حرکت کرده است و به نظر می رسد سال ۲۰۲۲ سال هیجان‌انگیز برای سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران باشد.

سرمایه‌گذاران بر این باورند که بانک کانادا روند صعودی را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ آغاز کند. سیاست‌گذاران برای حذف محرک‌ها در اقتصادی رقابت خواهند کرد که اشتغال در آن از سطوح قبل از همه‌گیری گذشته و قیمت‌های بالاتر کالاها باعث افزایش درآمد شده است.

آفریقای جنوبی می‌تواند چرخه افزایش نرخ خود را متوقف کند زیرا خطرات رشد اقتصادی ناشی از موج‌های بعدی شیوع بیماری کووید به‌طور موقت بر نگرانی‌های تورمی بیشتر است. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که ممنوعیت‌های مسافرتی بین‌المللی پس از شیوع اُمیکرون در آفریقای جنوبی باعث توقف بهبود اقتصادی این کشور می‌شود.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

سومین حمله راکتی به پایگاه ویکتوری بغداد ظرف ۴۸ ساعت

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
پایگاه ویکتوری در نزدیکی فرودگاه بغداد که محل استقرار نیروهای آمریکایی است، بامداد امروز چهارشنبه بار دیگر مورد حمله قرار گرفت. به گفته مقامات عراقی این حمله خسارتی به بار نیاورده است.  به گزارش عامل، به نقل از دویچه وله، این سومین حمله ظرف ۴۸ ساعت به مواضع نظامیان آمریکایی در […]
d8b3d988d985db8cd986 d8add985d984d987 d8b1d8a7daa9d8aadb8c d8a8d987 d9bed8a7db8cdaafd8a7d987 d988db8cdaa9d8aad988d8b1db8c d8a8d8bad8af 61d5a533611b8

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.