اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

d8a7d8b9d984d8a7d985 d988d8b8d8a7db8cd981 d8afd8b3d8aadaafd8a7d987e2808cd987d8a7 d8afd8b1 d8a7d8acd8b1d8a7db8c d986d982d8b4d987 d8b1 61c983ae3b592

در راستای اجرای نقشه راه غیرتورمی وزارت اقتصاد، معاون اقتصادی رئیس جمهور وظایف هر یک از دستگاه‌ها در این زمینه را به آن‌ها ابلاغ کرده و خواسته تا یک ماه برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه کنند.

به گزارش عامل، در آبان ماه سال جاری وزارت از اقتصاد نقشه راه غیرتورمی و رونق تولید رونمایی کرد که در این نقشه، برای مهار تورم در سه حوزه سیاست پولی، سیاست ارزی و سیاست‌های بودجه‌ای باید به شرح زیر اقدام کرد:

۱) مهار نوسانات ارزی، کاهش فشار بر منابع ارزی (تقویت تهاتر تجاری و پیمان‌های پولی و تشویق صادرات)، مدیریت مصارف، حذف سوداگری ارزی و اصلاح انتظارات ارزش پول ملی.

۲) کنترل سریع روش ترازنامه بانک‌ها در حد دو درصد، مدیریت نرخ در بازار بین بانکی ،افزایش نرخ شکست برای تبدیل شبه پول به پول و سایر ابزارهای پولی و اعتباری.

۳) کنترل رشد مخارج دولت در حدود یک سوم تورم انتظاری، شناسایی هوشمند فرار مالیاتی، افزایش درآمد واگذاری اموال دولتی و سایر ابزارهای انضباط بودجه‌ای.

در این زمینه، وزارت اقتصاد اعلام کرده بود که اجرای نقشه منوط به مصوبه معاونت اقتصادی رئیس جمهور و ابلاغ آیین‌نامه‌های مربوط به وزارتخانه‌ها از سوی این معاونت است. 

اکنون، محسن رضایی – معاون اقتصادی رئیس جمهوری طی نامه‌های جداگانه ضمن ابلاغ سرفصل وظایف هر یک از دستگاه‌های دولتی در چارچوب نقشه راه رشد غیرتورمی از آنها خواست تا ظرف یک ماه برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه کنند.

سرفصل وظایف وزارت اقتصاد و دارایی در نقشه راه رشد غیر تورمی به شرح زیر است:

– رفع موانع ورود به کسب و کار با همکاری دستگاههای صادر کننده مجوز کسب و کار
– افزایش منابع بودجه و تأمین مالی غیرتورمی کسری بودجه با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و معاونت حقوقی ریاست جمهوری
– کاهش اصطکاک‌های تولید با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضائیه
– تقویت تأمین مالی زنجیره‌ای با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

وظایف بانک مرکزی 

همچنین، سرفصل وظایف بانک مرکزی در نقشه راه رشد غیر تورمی به شرح زیر است:

– بهبود تراز ارزی و کاهش نوسانات ارزی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور خارجه و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز
– تقویت سازوکارهای نظارت بانکی
– هدایت اعتبارات به سمت تولید باهمکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی
– اصلاح اساسی رابطه نفت با بانک مرکزی با همکاری وزارت نفت
– پیمان سپاری ارزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت
– پیمان پولی دو و چندجانبه با همکاری وزارت امور خارجه

وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت

علاوه براین، سرفصل وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت در نقشه راه رشد غیر تورمی به شرح زیر است:

– بازارسازی و اصلاح شبکه توزیع داخلی و خارجی با همکاری ستاد تنظیم بازار، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت خارجه
– افزایش پیش‌بینی پذیری اقتصاد با همکاری وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
– توسعه صادرات با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت امور خارجه و سازمان برنامه و بودجه کشور
– معرفی و تبیین پروژه‌های پیشران وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارائه آنها به سازمان برنامه و بودجه کشور

از سوی دیگر، وظایف وزارت راه و شهرسازی نیز در راستای اجرای نقشه راه غیرتورمی، متنوع‌سازی تامین مالی تولید مسکن، تقویت زیرساخت‌ها و توسعه مسیرهای مواصلاتی و معرفی و تبیین پروژه‌های پیشران وزارت راه و شهرسازی و ارائه آن به سازمان برنامه و بودجه بیان شده است‌.

وظایف وزارت نفت و کار

از سوی دیگر، برنامه‌های حمایتی در راستای کاهش فقر و توزیع درآمد بهینه، کاهش وابستگی به بودجه و ارتقا وضعیت مالی صندوق‌ها و افزایش نرخ مشارکت و اشتغال به خصوص اشتغال تحصیل کرده‌ها از وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای اجرای نقشه راه غیرتورمی است. 

همچنین، سازوکارهای شتاب‌بخشی به رشد تولید در بخش نفت، گاز و پتروشیمی و معرفی پروژه‌های پیشران بخش وزارت نفت به سازمان برنامه و بودجه، سازوکارهای تهاتر نفت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه از وظایف تعریف شده برای وزارت نفت است. 

علاوه براین، وظایف تعریف شده برای وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای نقشه راه غیرتورمی، سازوکارهای شتاب‌بخشی به رشد محصولات کشاورزی با همکاری سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازارسازی و اصلاح شبکه توزیع داخلی و خارجی با همکاری سازمان برنامه و بودجه، وزارت خارجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت است. 

برای اطلاع از جزئیات این نامه‌ها می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

اعلام وظایف دستگاه‌ها در اجرای نقشه راه غیرتورمی

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

«ژان-مارک ولی» درگذشت

د دی ۶ , ۱۴۰۰
«ژان-مارک ولی» کارگردان فیلم «باشگاه خریداران دالاس» و سریال «دروغ‌های کوچک بزرگ» در سن ۵۸ سالگی درگذشت. به گزارش عامل به نقل از هالیوود ریپورتر، «ناتان راس» تهیه‌کننده آثار این کارگردانی کانادایی ضمن تائید مرگ وی اعلام کرد که «ژان-مارک ولی» در نزدیک شهر کِبک درگذشته اما هنوز دلیل اصلی […]
da98d8a7d986 d985d8a7d8b1daa9 d988d984db8c d8afd8b1daafd8b0d8b4d8aa 61c983bcb8a62

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.