دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده از کالاهای اساسی، تورم‌زا است

d8afd8b1db8cd8a7d981d8aa d985d8a7d984db8cd8a7d8aa d8a8d8b1 d8a7d8b1d8b2d8b4e2808cd8a7d981d8b2d988d8afd987 d8a7d8b2 daa9d8a7d984d8a7d987 61d4274c365f1

عامل/اصفهان در حالیکه طی چند سال گذشته با نوسان شدید نرخ ارز و تورم، مردم از افزایش قیمت بسیاری از کالاهای اساسی گلایه‌ دارند و می‌گویند دیگر توان خرید برخی کالاها را ندارند، از روز گذشته بسیاری از کالاهای اساسی مشمول ۹ درصد مالیات برارزش افزوده شدند.

با آغاز اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و اختصاص ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، بسیاری از کالاهای وارداتی از جمله محصولات کشاورزی که فراوردی نشده همچون شیر، پنیر، ماست، آرد، نان، انواع گوشت و فراورده‌های گوشتی، برنج و حبوبات و سویا، انواع روغن‌های خوراکی، شیرخشک، تخم مرغ نطفه دار، قند و شکر و … مشمول این مالیات شدند. علاوه بر این قیمت بلیت سفرهای خارجی و داخلی بیشتر می‌شود، اما به نظر می‌رسد بهای تمام شده طلا کمتر شود، چراکه مالیات نه از اصل طلا بلکه از سود و اجرت آن گرفته می‌شود.

البته سازمان امور مالیاتی کشور می‌گوید که این مالیات جدیدی در کشور نیست و جایگزین همان مالیات بر ارزش افزوده قبلی در ۱۳ سال گذشته شده است و این قانون اصلاح و بازنگری شده و مالیات بر مصرف است و اشخاص و مصرف کنندگان به درصد و نسبتی باید مالیات را پرداخت کنند. از سوی دیگر افزایش قیمت بلیت سفرهای هوایی خارجی مشمول مالیات بر ارزش افزوده و بلیت پروازهای داخلی هم ۴ درصد گران‌تر می‌شود.

انتظار می‌رود مردم با اجرای این قانون در بیشتر کالاها شاهد افزایش قیمت باشند و این نگرانی‌ها در اقلام خوراکی بیشتر است، چراکه براساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ دیگر برای واردات آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت نمی‌شود و از سوی دیگر مشمول مالیات بر ارزش افزوده است و به نظر می‌رسد اگرچه با اجرای این سیاست درآمدهای دولت بیشتر می‌شود، اما به طور قطع هزینه‌های سبد خرید مردم را بالاتر می‌برد.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در این باره به عامل، می‌گوید: واقعاً مشخص نیست اجرای این قانون برچه مبنایی است؛ تا پیش از این بحث مالیات بر ارزش افزوده بر روی بسیاری از کالاها و خدمات وجود داشت، اما اجرای قانون جدید به این معناست که از مصرف کننده در چند مرحله مالیات می‌گیریم.

کمیل طیبی افزود: زمانی که مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود یک بار در تولید این کالاها اخذ و دوباره این کالاها در جریان پروسه‌ای دیگر مشمول مالیات می‌شوند و به نوعی احتساب مضاعف در گرفتن مالیات است.

وی تأکید کرد: دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای اساسی اصلا معنی ندارد، چراکه برای رفاه مصرف کننده نیست و تنها برای تأمین درآمد دولت است.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با مخالفت نسبت به اجرای قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای اساسی، گفت: مالیات بر ارزش افزوده یعنی مالیات بر ارزش نهایی یک کالا است و معمولاً فروشندگان و تولیدکنندگان این مالیات را از مصرف کنندگان دریافت می‌کنند، درحالیکه مالیات بر مصرف چیزی جدای از مالیات بر ارزش افزوده است.

وی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده را باید تولیدکننده و یا فروشنده پرداخت کند، تصریح کرد: اجرای قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای اساسی به طور قطع تورم‌زا خواهد بود و آن منابعی که از مسیر مالیات نصیب دولت می‌شود را به نوعی خنثی می‌کند.

طیبی با تأکید بر اینکه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای اساسی هر روز موجب کوچک شدن سفره‌های مردم می‌شود، گفت: این مالیات بر ارزش افزوده بار اضافه‌ای را به هزینه خانوارها تحمیل می‌کند و به نوعی حدود ۹ درصد از قدرت خرید مردم کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ترامپ و سایر افرادی که در شهادت سلیمانی دخالت داشتند تروریست هستند

س دی ۱۴ , ۱۴۰۰
رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه دشمن فکر می‌کرد که با حذف فیزیکی سردار سلیمانی او را حذف کرده است، گفت: ترامپ و سایر افرادی که در شهادت حاج قاسم دخالت داشتند از سوی جامعه جهانی به عنوان افراد تروریست مطرح هستند. به گزارش عامل، مهدی چمران در […]
d8aad8b1d8a7d985d9be d988 d8b3d8a7db8cd8b1 d8a7d981d8b1d8a7d8afdb8c daa9d987 d8afd8b1 d8b4d987d8a7d8afd8aa d8b3d984db8cd985d8a7d986db8c 61d427533918b

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.