اقتصاد سرمایه‌داری مشکلات اقتصادی را حل نمی‌کند

d8a7d982d8aad8b5d8a7d8af d8b3d8b1d985d8a7db8cd987e2808cd8afd8a7d8b1db8c d985d8b4daa9d984d8a7d8aa d8a7d982d8aad8b5d8a7d8afdb8c d8b1d8a7 61d574e595abc

عامل/اصفهان نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم اگر همچنان در چارچوب اقتصاد سرمایه‌داری حرکت کنیم مشکلات اقتصادی حل نمی‌شود.

حجت‌الاسلام حسین میرزایی در گفت‌وگو با عامل درباره مالیات بر ارزش افزوده که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش بینی شده است، اظهار کرد: موضوع مالیات بر ارزش افزوده مورد جدیدی نیست و همیشه اعمال می‌شده است، اما در لایحه بودجه که از سوی دولت به مجلس ارائه شده موضوع مالیات بر ارزش افزوده گنجانده شده، ولی هنوز به تصویب نرسیده و باید در کمیسیون تلفیق بودجه بررسی‌های لازم در این زمینه انجام شود تا یکشنبه هفته آینده در مورد کلیات آن در مجلس تصمیم بگیرند.

وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده یک قانون مجزا و جدا دارد و کاری به لایحه بودجه ندارد و پدیده جدیدی نیست. حذف ارز ترجیحی هم یکی از مباحث بودجه ۱۴۰۱ است که هنوز درباره آن تصمیم نهایی گرفته نشده که در صورت تصویب و اجرای آن کمک‌های حمایتی برای مردم پیش بینی شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس درباره گرانی روزافزون کالاهای مختلف، گفت: تورم، علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن افزایش پایه پولی کشور است که عمده این مشکلات را دولت قبلی به وجود آورده و سازمان برنامه و بودجه متعهد است که پایه پولی کشور را به هر طریقی که می‌تواند افزایش ندهد که البته این امر به معنای حذف تورم نیست و فقط به نرخ تورم اضافه نمی‌شود.

میرزایی تصریح کرد: معتقدم اگر در چارچوب اقتصاد سرمایه‌داری حرکت کنیم، مشکلات حل شدنی نیست. بر این باوریم که باید پول از پولِ اعتباری به سمت پول کالایی و حقیقی حرکت کند و اسکناس و پول الکترونیکی به شکل حوالهِ پول باشد. همچنین حذف ربای بانکی، حذف بنگاه‌داری بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مؤسسات مالی و اعتباری، تعیین تکلیف شرکت‌های دولتی و کمک‌گیری از درآمدهای شرکت‌های دولتی به نفع بودجه عمومی، تعیین تکلیف شرکت‌های خصولتی و تعیین تکلیف شرکت‌های خصوصی با مدیرت دولت از جمله راهکارهای حل مشکلات اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر همچنان در چارچوب اقتصادی که از ۳۰ سال گذشته تا امروز از طریق دولت سازندگی پایه‌گذاری شده است، حرکت کنیم مشکلات اقتصادی کشور حل نمی‌شود. بنابراین باید پارادایم بازی و ریل اقتصاد را تغییر دهیم تا بر مشکلات کنونی فائق شویم.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

این گزارش در حال تکمیل است بازدید وزیر نیرو از مناطق سیل زده هرمزگان

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
با دستور آیت الله سیدابراهیم رئیسی، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور، از مناطق سیل‌زده استان‌ هرمزگان، بازدید خواهد کرد. ۱۵ دی ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۱        

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.