اشتغالزایی برای ۳۵ مددجوی بهزیستی در گلپایگان

d8a7d8b4d8aad8bad8a7d984d8b2d8a7db8cdb8c d8a8d8b1d8a7db8c dbb3dbb5 d985d8afd8afd8acd988db8c d8a8d987d8b2db8cd8b3d8aadb8c d8afd8b1 daaf 61c3380723ebc

سیده فاطمه قائمی در گفت‌وگو با خبرنگار عامل، اظهار داشت: از یک هزار و ۸۵۶ معلول تحت پوشش بهزیستی گلپایگان ۶۰۹ نفر از آنان معلولیت جسمی حرکتی، ۴۷۹ ذهنی، ۱۸۳ ناشنوا، ۱۱۶ نابینا، ۳۷۲ نفر اعصاب و روان، ۳۵ نفر اوتیسم دارند.

۱.۷۶ درصد جمعیت شهرستان از میان معلولان هستند

وی با بیان اینکه ۱.۷۶ درصد جمعیت شهرستان گلپایگان را معلولین تشکیل می‌دهند، افزود: در این شهرستان ۶ مرکز توانبخشی در خدمت به معلولان فعالیت دارد.

رئیس اداره بهزیستی گلپایگان بیان کرد: ۶ مرکز توان پزشکی طرف قرارداد بهزیستی به منظور ارائه خدمت به معلولان بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، ارتوپد فنی وجود دارد.

اشتغالزایی ۳۵ نفر در سال جاری

قائمی با اشاره به اینکه در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ با تسهیلاتی بالغ بر سه میلیارد و پانصد میلیون تومان برای ۳۵ نفر از مددجویان اشتغال ایجاد شده است، تاکید کرد: صدور پروانه ساختمان، پرداخت حق بیمه کارفرما و خویش‌فرما، صدور پروانه فعالیت مراکز غیر دولتی، معافیت انشعابات از جمله اقدامات شهرداری برای کمک به معلولان تحت پوشش است.

پیگیری در مناسب سازی محیط شهری

وی با اشاره به پیگیری حقوق معلولان در مناسب سازی محیط شهری و ادارت، گفت: با برگزاری جلسات مستمری که با شهرداران سه شهر گلپایگان، گوگد و گلشهر، دهیاران، سازمان نظام مهندسی و مسئولان ادارات انجام دادیم اصلاح مناسب سازی در ساختمان‌های اداری و ورودی‌های پارک‌ها و پیاده‌روها و نوارهای زرد رنگ و ایجاد پارکینگ معلولین در سه شهر انجام شده است.

مناسب سازی ۴۸ درصد فضای شهری

قائمی گفت: اکنون ۳۸ درصد ساختمان‌های دولتی و مکان‌های عمومی شهر گلپایگان و حدود ۴۵ درصد فضای شهری مناسب سازی شده و هنوز جای کار بسیار دارد.

وی متذکر شد: کمبود منابع برای پیشبرد برنامه‌های پیش بینی شده، کمبود تجهیزات کمک توانبخشی برای ارائه به معلولان، عدم پایداری اشتغال‌های ایجاد شده با توجه به نابسامانی‌های اقتصادی و عدم پیش بینی بودجه لازم برای تهیه و تعمیر مسکن معلولان از مشکلات بهزیستی گلپایگان است.

رئیس اداره بهزیستی گلپایگان تشریح کرد: بینایی‌سنجی یکی از برنامه‌های تأثیر گذار در شناسایی مشکلات بینایی و تنبلی چشم در کودکان ۳ تا ۶ سال است که به پیشگیری از معلولیت‌ها کمک می‌کند.

وی افزود: انجام غربالگری بینایی در شهرستان همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۳ در دو مرکز خدمات مثبت زندگی و دو مهد کودک به عنوان پایگاه ثابت و سیار با هماهنگی و همکاری دهیاری‌ها و مراکز بهداشت درمانی صورت می‌پذیرد و در سال جاری حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ نفر تحت معاینه این طرح قرار گرفتند..

قائمی گفت: همچنین با هماهنگی‌های انجام شده نمره چشم افرادی که دچار اختلالات بینایی باشند، توسط اپتومتریست به شکل رایگان تعیین شده و افراد کم درآمد مشمول دریافت کمک هزینه عینک و عمل جراحی قرار می‌گیرند، طرح معاینه تنبلی چشم بیش از ۲۰ سال است که توسط سازمان بهزیستی اجرا می‌شود.

اجرای برنامه غربالگری شنوایی نوزادان

وی ادامه داد: برنامه غربالگری شنوایی نوزادان به منظور تشخیص زود هنگام ناشنوایی اجرا می‌شود، در این برنامه نوزادان تا قبل از ۶ ماهگی و کودکان سه تا پنج سال مورد ارزیابی شنوایی قرار می‌گیرند تا در صورت اختلالات شنوایی سریع‌تر درمانی شوند.

رئیس اداره بهزیستی گلپایگان افزود: افراد دارای مشکل اختلالات شنوایی و کاشت حلزون از خدمات بهزیستی بهره‌مند می‌شوند، در سال جاری حدود ۴۸۰ نفر تحت معاینه این طرح قرار گرفتند، این طرح از سال ۹۱ تاکنون پنجشنبه‌ها در مجتمع شهید تندگویان اجرا می‌شود.

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تشریح برنامه‌های آموزشی هلال‌احمر در هجدهمین سالگرد زلزله بم

چ دی ۱ , ۱۴۰۰
به گزارش عامل از جمعیت هلال احمر، مهراب شریفی سده گفت: مانور سراسری پناه‌گیری برای بیش از ۶ هزار خانه‌هلال در سراسر کشور از مهم‌ترین اقدامات اداره‌کل آموزش‌های همگانی این معاونت است که به مناسبت سالگرد زلزله بم برگزار خواهد شد. وی افزود: کمپین بزرگ «برای هم بمانیم» با همکاری خانه‌های […]
d8aad8b4d8b1db8cd8ad d8a8d8b1d986d8a7d985d987e2808cd987d8a7db8c d8a2d985d988d8b2d8b4db8c d987d984d8a7d984e2808cd8a7d8add985d8b1 61c3380d450c0

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.