فعالیت آزمایشی راهگذر ایران-آذربایجان-گرجستان از بیله‌سوار آغاز شد

d981d8b9d8a7d984db8cd8aa d8a2d8b2d985d8a7db8cd8b4db8c d8b1d8a7d987daafd8b0d8b1 d8a7db8cd8b1d8a7d986 d8a2d8b0d8b1d8a8d8a7db8cd8acd8a7 61c432203c2b2

به گزارش عامل، کلیم الله وثوقی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل روز پنجشنبه در آئین عملیاتی شدن طرح رهگذر آزمایشی در پایانه مرزی بیله سوار اظهار کرد: این طرح ارتباط بین ایران و اروپا را تقویت می‌کند و از لحاظ ایمنی و زمان مناسبترین مسیر برای توسعه صادرات و حمل و نقل بین المللی می‌باشد.

وی با بیان اینکه پایانه مرزی بیله سوار یکی از پایانه‌های فعال کشور است، اقفزود:  تردد کامیون و اتوبوس از این پایانه امسال رشد ۱۴۰درصدی و در حوزه  صادرات رشد ۷۸درصدی داشته است.

وی عنوان کرد: تعامل خوبی در حوزه حمل و نقل پایانه مرزی بیله سوار برقرار است و ادارات جهاد کشاورزی،گمرک،استاندارد، قرنظینه،نیروی انتظامی و امور گذرنامه همکاری لازم را در جهت ارایه خدمات بهتر انجام می‌دهند.

راهگذر ترانزیتی زمینی ایران – آذربایجان – گرجستان – دریای سیاه – اروپا روز چهارشنبه در آیینی با حضور جمعی از مقام‌های کشورهای ذینفع در تبریز به صورت آزمایشی فعال‌ شد.

مدیرکل دفتر ترانزیت دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشورمان روز چهارشنبه در این مراسم گفت: این راهگذر در سفر به این کشورها و برگزاری نشست های مشترک در باکو و تفلیس در راستای همگرایی اقتصادی و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی و برقراری کریدور خلیج فارس به دریای سیاه فعال سازی می شود.

وی با بیان اینکه کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان به دلیل مجاورت با سه دریای مهم منطقه، هسته اصلی در فعال سازی این مسیر هستند، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های موجود در بنادر جنوبی کشور، شبکه راه های کشورهای جمهوری آذربایجان و گرجستان و بندر باتومی، فعال سازی این کریدور موجب استفاده این کشورها از این ظرفیت ها در حوزه حمل و نقل کالا، صادرات و واردات و ترانزیت می شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: پس از فعال سازی آزمایشی این راهگذر، خروجی و جزئیات آن بعد از برگزاری نشست سه جانبه در جهت تسهیل تردد و حمل و نقل کالا بررسی و مورد توافق طرفیت قرار خواهد گرفت.

هدایتی، با اشاره به اینکه فعال سازی این مسیر در جهت برقراری مسیرهای دسترسی به بازارهای آسیای جنوب شرق و اروپا انجام می شود، ادامه داد: با توجه به افزایش سه برابری هزینه حمل و نقل دریایی، توجه به حمل و نقل زمینی افزایش یافته بنابراین باید از این فرصت طلایی در قالب هماهنگی های مرزی، گمرکی و حمل و نقل کالا برای توسعه حمل و نقل زمینی استفاده کرد.

وی یادآوری کرد: با اتصال کشورهای جنوب شرق آسیا و هند از طریق ایران و حوزه شرق و غرب اروپا از طریق دریای سیاه به این کریدور، ارتباطات و حمل و نقل زمینی بین کشورهای منطقه افزایش می یابد.

هدایتی، با اشاره هدف گذاری کوتاه مدت کشور برای رسیدن به مرز ۲۰ میلیون تن حمل کالا در سال، افزود: در افق ۲۰ ساله تلاش می شود این میزان به ۵۰ میلیون تن کالا در سال برسد.

سرکنسول جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم با اشاره به روابط رو به گسترش روابط کشورش با ایران از امضای توافقنامه انتقال گاز ترکمنستان به آذربایجان از خاک ایران، به هم پیوستن شبکه برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، ایجاد کریدور بین المللی شمال – جنوب و ایجاد راهگذر ترانزیتی جدید ایران – آذربایجان – گرجستان را مصداق عینی این امر دانست. 

بنیاد حسین اف، افزود: آغاز به کار راهگذر ترانزیتی زمینی ایران – آذربایجان گرجستان، تعاملات اقتصادی و تجاری بین سه کشور همسایه به ویژه استان های مرزی ایران را تقویت و پررنگ تر از قبل می کند.

وی اضافه کرد: جمهوری آذربایجان در این راستا تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف توافقنامه های فوق الذکر به کار می بندد، زیرا با در نظر گرفتن سیاست خارجی و اقتصادی کشورمان، ایجاد این راهگذر ترانزیتی بین المللی و بازنگری و به روز کردن آن اقدام ارزشمندی محسوب می شود.

وی گفت: هر چند جمهوری آذربایجان در زمان حاضر خط ریلی باکو- تفلیس – قارص را نیز به عنوان یک مسیر ترانزیتی بین المللی در اختیار دارد، اما بدون شک ایجاد راهگذر زمین ترانزیتی ایران – آذربایجان – گرجستان به تقویت ظرفیت های اقتصادی سه کشور کمک شایانی خواهد کرد.

سرکنسول جمهوری آذربایجان در تبریز تاکید کرد: استفاده از این راهگذر ضمن ارتقای ظرفیت های حمل و نقل کشورهای ذینفع و تحکیم مناسبات اقتصادی و سیاسی آنها، مسیر تعاملات تجاری و اقتصادی با اروپا از طریق دریای سیاه را کوتاه تر و مقرون به صرفه تر می کند. 

وی تشریح کرد: ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور دوست و برادر برنامه های اساسی برای تقویت ارتباطات دوسویه در حوزه حمل و نقل در دست دارند که احداث پل مرزی بر روی رودخانه آستارا چای از جمله آنهاست. 

حسین اف یادآوری کرد: ایجاد و آغاز به کار راهگذر ترانزیتی زمینی ایران – آذربایجان – گرجستان نشان دهنده موقعیت ژئواستراتژیک سه کشور است تاثیر مثبت در مبادلات کالا بین آنان و در شکل منطقه ای و فرامنطقه ای در آینده نزدیک خواهد داشت. 

رایزن فرهنگی و کنسول سفارت گرجستان در تهران نیز در این مراسم با اشاره به اهیمت جاده ها و راه ها در ارتباطات بین کشورها، گفت: با توجه به اهمیت کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان در حمل و نقل و ترانزیت کالا بین کشورهای منطقه، راهگذر ایران – آذربایجان – گرجستان – دریای سیاه – اروپا در راستای احیای جاده ابریشم فعال سازی می شود.

گئورگین، با بیان اینکه فعال سازی این کریدور موجب می شود ارتباطات مردم این کشورها با هم افزایش یابد، افزود: این مسیر که قبلا کم و بیش به صورت غیر رسمی باز و فعال بوده با فعال سازی به صورت آزمایشی به صورت رسمی فعال شود و با ساماندهی این مسیر و رفع مشکلات موجود در آن حمل و نقل کالا در این مسیر رونق بیشتری داشته باشد.

وی اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در حمل و نقل دریایی ایجاد شده و افزایش هزینه های آن، فعال سازی این مسیر فرصت مناسبی را فراهم می کند تا حمل و نقل زمینی رونق یابد.

رایزن فرهنگی و کنسول سفارت گرجستان در تهران گفت: با فعال سازی این کریدور کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان از ظرفیت ها و مزایای آن بهره مند خواهند شد و سایر کشورها نیز می توانند با اتصال به این مسیر از آن بهره مند شوند.

گئورگین، با توجه به نقش حمل و نقل در اقتصاد کشورها، ادامه داد: تسهیل ارتباطات و رفع مشکلات حوزه حمل و نقل زمینی نقش بسزایی در رونق اقتصادی و صادرات و واردات کالا در این کشورها ایفا خواهد کرد.

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

دانشگاه امام علی(ع) به حق فیضیه ارتش است

پ دی ۲ , ۱۴۰۰
به گزارش خبرگزاری عامل به نقل از ارتش، آیت‌الله سید احمد خاتمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در جمع فرماندهان و دانشجویان دانشگاه افسری امام علی(ع) نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: بیش از دو دهه است که توفیق آشنایی با دانشگاه افسری امام علی (ع) ارتش را دارم […]
d8afd8a7d986d8b4daafd8a7d987 d8a7d985d8a7d985 d8b9d984db8cd8b9 d8a8d987 d8add982 d981db8cd8b6db8cd987 d8a7d8b1d8aad8b4 d8a7d8b3d8aa 61c432210c2f8

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.