چرا کشاورزان خراسان جنوبی از طرح خرید حمایتی زرشک استقبال نکردند؟

da86d8b1d8a7 daa9d8b4d8a7d988d8b1d8b2d8a7d986 d8aed8b1d8a7d8b3d8a7d986 d8acd986d988d8a8db8c d8a7d8b2 d8b7d8b1d8ad d8aed8b1db8cd8af d8ad 61ceb7ca8a0e9

به گزارش خبرگزاری عامل ازبیرجند، زرشک محصولی استراتژیک در استان کویری خراسان جنوبی که سالهاست نان سفره ۳۸ هزار بهره بردار شده است. محصولی که هر دو سال یک بار برای صاحبش به بار می نشیند و در این سالها تنها خار و خاشاک زرشک برای بهره بردار بوده چرا که کیسه دلال هر ساله در فصل برداشت این محصول به راه بود و زرشک این محصول جهانی را به قیمت ناچیزی از کشاورز می خرید.

اما این همه ماجرا نیست چرا که با پیدا شدن سر و کله کرونا، دردهای زرشک کاران افزوده شد تا جایی که  دوسالی است که به دنبال شیوع ویروس کرونا، کاهش قیمت و نبود بازاریابی حجم زیادی از محصول زرشک خراسان جنوبی روی دست کشاورزان باقی ماند.

 اما امیدها باخرید حمایتی زرشک رونق گرفت چرا که خرید حمایتی،گام موثری درکاستن ازدغدغه‌ زرشک‌کاران  محسوب می‌شود.

 استان خراسان جنوبی دارای چند محصول راهبردی از جمله ۹۸ درصد زرشک بی‌دانه ایران است که هر سال بیش از ۳۸ هزار خانوار در زمینه کاشت، داشت و برداشت این محصول فعال هستند و از این محل ارتزاق می‌کنند.

محصولی که با وجود تضمین اشتغال روستاییان، هر سال به میزان کم (کمتر از سه درصد) به بیش از ۳۰ کشور دنیا از جمله روسیه، آلمان، استرالیا، اتریش، هلند، امارات متحده عربی و آمریکا صادر می‌شود.

سطح زیرکشت زرشک درخراسان جنوبی حدود ۱۸ هزار هکتار است که از این میزان ۵۱۲ هکتار به‌صورت دیم کشت شده و سالانه در مجموع ۲۲ هزار تن زرشک خشک در این استان تولید می‌شود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در ۲ سال اخیر و کاهش تقاضا، قیمت زرشک هم حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و علاوه مقدار زیادی از این محصول سال گذشته کشاورزان در انبارها و سردخانه‌های خراسان جنوبی باقی مانده و هنوز به فروش نرفته است.

سال‌ها‌ست که بهره‌برداران زرشک خراسان جنوبی آرزوی سودآوری محصول پر زحمت خود را دارند.خرید حمایتی زرشک در حالی در خراسان‌جنوبی آغاز شده است که به نظر می‌رسد کلید حل مشکل زرشک کاران در تولید محصول ارگانیک برای صادرات آن است.

 مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در گفت گو با خبرنگار ما اظهار داشت : طرح خرید حمایتی زرشک از ۲۵ آذر ماه آغاز شده و برای خرید زرشک از کشاورزان ۷ مرکز اصلی و یک مرکز پاره وقت در استان فعال هستند و کار خرید زرشک از کشاورز را انجام می‌دهندکه پیش بینی می‌شود این طرح تا پایان دی ماه ادامه داشته باشد.

ضیائیان احمدی گفت: در این طرح زرشک کشاورزان با قیمت کارشناسی و تا سقف ۶۵ هزار تومان خریداری می‌شود.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: این طرح به منظور حمایت از کشاورزان و خرید زرشک از آن‌ها انجام می‌شود و تلاش می‌کنیم تا زرشک کشاورزان را با قیمتی مناسب خریداری کنیم.

وی با بیان اینکه افرادی که برای فروش زرشک خود به مراکز خرید مراجعه می‌کنند، عمدتا خرده مالک‌ها هستند. گفت: کشاورزان خرده مالک زرشک کمی دارند و حداکثر زرشک خریداری شده از این کشاورزان حدود ۹۰ کیلوگرم بوده است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: تا  ۴ دی ماه امسال، حدود ۱۰۰ تُن زرشک خشک از کشاورزان خریداری شده است.وی در خصوص زمان واریز وجه به حساب کشاورزان گفت: مبلغ زرشک به دو صورت نقدی و مدت دار به حساب کشاورزان واریز می‌شود و کسانی که به صورت مدت دار زرشک خود را می‌فروشند، مبلغ بیشتری دریافت می‌کنند.

ضیائیان احمدی گفت: واریز مبالغ در شیوه نقدی حدود ۱۵ روز الی یک ماه پس از خرید زرشک توسط تعاون روستایی انجام می‌شود و در شیوه مدت دار نیز مبلغ پس از حدود ۴ ماه واریز می‌شود.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: مدتی است که خرید زرشک از کشاورزان استان انجام می‌شود.

اعتبار ۲۰۰ میلیاردی هنوز نیامده است!

ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: قرار بوده  حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید زرشک کشاورزان از سوی کشور اختصاص یابد، اما این مبلغ هنوز به دست ما نرسیده است.

او گفت: قرار نیست همه زرشک کشاورزان خریداری شود و ما تنها به منظور حمایت از زرشک کاران محصول آن‌ها را می‌خریم و به دنبال این هستیم که قیمت زرشک افزایش پیدا کند و کشاورز بتواند به سود واقعی خود دست یابد.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: استقبال کشاورزان از این طرح کم بوده است و دلیل آن نیز فروش زرشک در بقیه جا‌ها با قیمت بالاتر است.

انتهای پیام /۲۵۴/ش

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نگاه جریان انقلابی به رسانه‌ها "عمیق و اعتقادی" است

ج دی ۱۰ , ۱۴۰۰
به گزارش خبرگزاری عامل از همدان٬ محمد نباتی در جلسه اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان همدان با بیان اینکه نباید فعالیت این تشکیلات را تنها در مقاطع انتخابات و تلاش برای رسیدن افراد به جایگاه‌ها وپست‌های سیاسی محدود و محصور کرد، اظهار داشت: توجه به جوانان و درعین حال پرورش […]
d986daafd8a7d987 d8acd8b1db8cd8a7d986 d8a7d986d982d984d8a7d8a8db8c d8a8d987 d8b1d8b3d8a7d986d987e2808cd987d8a7 d8b9d985db8cd982 61ceb7d26814d

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.