ایجاد رقابتی ناسالم در آزمون‌های پیشرفت تحصیلی

d8a7db8cd8acd8a7d8af d8b1d982d8a7d8a8d8aadb8c d986d8a7d8b3d8a7d984d985 d8afd8b1 d8a2d8b2d985d988d986e2808cd987d8a7db8c d9bedb8cd8b4d8b1 61d574a805ff0

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امیدواریم نظام آموزشی طبقاتی ما مسیر خود را اصلاح کند گفت: در آزمون‌های پیشرفت تحصیلی رقابت ناسالمی ایجاد شده بود که برای حذف آنها چالش جدی داشتیم اما این کار را انجام داده‌ایم و تا انتها پیش خواهیم برد.

به گزارش عامل، رضوان حکیم زاده در قزوین و در مراسم افتتاح طرح «بسته‌های تحولی مدرسه خوانا و گویا» اظهار کرد: ویژگی بارز شهید سلیمانی این بود که نگاه خودی و غیرخودی نداشت و همه جوانان با هر گرایش و سلیقه را بدون قید و شرط ، فرزندان خود می دانست و این نگاه تربیتی باید در جامعه رایج شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: با اجرای بسته تحولی «مدرسه خوانا و گویا» در مدارس ابتدایی روش مهارت آموزی، جایگزین حافظه محوری در تعلیم و تربیت می شود.

وی اضافه کرد: در بازدید از استان‌ها ضمن بررسی وضعیت تحصیلی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به امور تربیتی و آموزشی هم توجه داریم تا روش‌های جدی را مورد توجه قرار دهند.

حکیم زاده تصریح کرد: در ۵ سال گذشته برنامه‌های مهمی در آموزش و پرورش پیگیری و اجرا شد که رویکرد و محور برنامه‌ها در سه محور اساسی متمرکز شد.

وی اضافه کرد: توجه به کرامت ذاتی کودکان به عنوان پاک‌ترین مخلوقات بشری در صدر برنامه ها بود و ما تلاش می‌کنیم این پیام ارزشمند را به کودکان منتقل کنیم که همه آنها در هوش و ذکاوت و یادگیری یکسان هستند و کسی بر دیگری برتری ندارد و همه می توانند و باید در تحصیل موفق شوند و ما هم رفاقت را جایگزین رقابت می کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در آزمون‌های پیشرفت تحصیلی یک رقابت ناسالمی ایجاد شده بود که برای حذف آنها چالش جدی داشتیم امااین کار را انجام داده ایم و تا انتها پیش خواهیم برد.

حکیم زاده یادآورشد: توجه به اقتضائات کودکی بسیار اهمیت دارد و در مقطع پیش دبستانی و دبستان سعی کرده‌ایم زبان کودکی را در تربیت زنده نگهداریم و اجرا کنیم و در قالب داستان و قصه گویی مطالب را منتقل کنیم.

وی اضافه کرد: در این روش تکلیف مهارت محوری را جایگزین حافظه محوری کرده‌ایم و به سمتی گام برداشته‌ایم تا کودکان با روش های خودشان و در اتاق‌های بازی فکری آموزش ببینند و فقط دنبال حفظ کردن نباشند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: بسته تحولی خوانا با نگاه مهارت محوری در دبستان عملیاتی شده تا تربیت و آموزش در محور کار باشد.

وی ادامه داد: امیدواریم نظام آموزشی طبقاتی ما مسیر خود را اصلاح کند و با توجه به اقتضائات کودکی و استفاده از نقش الگویی مربیان به سمت مهارت محوری می‌رویم تا بچه‌ها یاد بگیرند در کنار هم چگونه درس بخوانند، زندگی کنند، دوست یابی کنند، حرف بزنند و خواسته‌هایشان را مطرح کنند.

حکیم زاده گفت: در برنامه‌های توانمندسازی توجه به بهداشت روان و مهارت آموزی در اولویت قرار دارد تا وقتی دانش آموزی به مرحله دانشجویی رسید بتواند یک نامه مکتوب و درخواست را درست نگارش کرده و مطالبات خود را بازگو کند.

وی گفت: از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ نتوانستیم به نمره میانگین ۵۰۰ در آزمون «پرلز» برسیم و نتایج خوبی نداریم که نشان می‌دهد به مهارت‌های گوش کردن، صحبت کردن توجه نداشتیم در حالی که بایستی از ابزار زبان بدرستی استفاده کنیم تا فرصت‌ها از دست نرود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: داشتن مهارت زبانی کلید ارتباط است و اگر بتوانیم از کودکی یاد بگیریم که شنونده خوبی باشیم حتما دربزرگسالی درست صحبت کرده و قضاوت خواهیم کرد.

وی افزود: در مهارت آموزی‌ها توجه به ادب، جرات ورزی و مسئولیت پذیری در اولویت قرار دارد که این موارد از مهارت‌های ۱۰ گانه توصیه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی برای زیست سالم است و ما بایستی به کودکان یاد دهیم بدون انفعال و پرخاشگری بتوانند مخالفت خود را در موضوعای ابراز کنند.

حکیم زاده گفت: امروز که در معرض هجوم فضای مجازی هستیم توجه به حفظ ارزش‌های وجودی و مهارت‌های مسئولیت پذیری باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا کودکان را نسبت به مسئولیت در برابر دیگران،دوستان، خانواده، انسانها، محیط زیست حساس کنیم.

وی اضافه کرد: این سه محور در کنار ۴ محور دیگر در بسته تحولی گنجانده شده است و ما مهارت‌های سواد پایه را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم تا کودکان در دبستان و پیش دبستان با کدنویسی، تنظیم الگوریتمی، بستر سواد پایه، اشتراک گذاشتن اطلاعات آشنا شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش مهارت سواد پایه در ۵ درصد مدارس ابتدایی اجرایی شده تا دانش آموزان با مهارت سواد پایه محاسباتی آشنا شوند و مهارت درست زندگی کردن را بیاموزند.

وی در خصوص آموزش‌های قرآنی کودکان هم اظهار کرد: طرح ارتقای توانمندی‌های قرآنی به صورت پایلوت در استان البرزدر حال اجراست که پس از رفع ایرادات آن در سایر استان‌ها نیز  عملیاتی خواهد شد که در این روش سعی کرده‌ایم با رویکرد متفاوتی با آموزش مفاهیم قرآنی با نگاه کودک این آموزش صورت می‌گیرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حکیم زاده گفت: باید مطابق با تعلیم و تربیت مبتنی بر آموزه‌های دینی و قرآنی در مقطع ابتدایی حرکت کنیم  تا تربیتی دینی در مدارس ابتدایی شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: در بازدیدهایی که از مدارس استان قزوین صورت گرفت مشخص شد ریل گذاری خوبی در استان قزوین انجام شده و در مقطع ابتدایی در استان نگاه درستی داشته‌اید که بیانگر مدیریت اصولی و همراهی مجموعه‌ای توانمند است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

دوره آموزشی «رزومه نویسی آکادمیک و شغلی»

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
انجمن علمی مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران، دوره آموزشی «رزومه نویسی آکادمیک و شغلی» را برگزار می کند. به گزارش باشگاه دانشجویان عامل، “تعریف رزومه”، “انواع رزومه”، “اجزای رزوم”، “بررسی کامل یک رزوم”، “اشتباهات رایج” و “تفاوت رزومه و CV” از جمله مباحث و سرفصل های آموزشی این […]
d8afd988d8b1d987 d8a2d985d988d8b2d8b4db8c d8b1d8b2d988d985d987 d986d988db8cd8b3db8c d8a2daa9d8a7d8afd985db8cdaa9 d988 d8b4d8bad984 61d574af21d42

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.