المیادین: ایران با تولید واکسن تحریمها و انحصار آمریکا را شکست داد

d8a7d984d985db8cd8a7d8afdb8cd986 d8a7db8cd8b1d8a7d986 d8a8d8a7 d8aad988d984db8cd8af d988d8a7daa9d8b3d986 d8aad8add8b1db8cd985d987d8a7 61d174bd448e2

به گزارش امروز (یکشنبه) عامل، در این تحقیق که با عنوان «چالش واکسیناسیون در ایران، تعریف جدید جمهوری اسلامی از مقاومت پزشکی، شکست انحصار و تحریم‌ آمریکا با واکسن برکت» منتشر کرده، به تحریمهای ظالمانه آمریکا علیه ایران در بخشهای پزشکی، دارویی، تجهیزات درمانی و مهم تر از همه وسایل مورد نیاز برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، پرداخته است.

این شبکه خبری در گزارش تحقیقی خود به تفصیل درباره روند ورود بیماری «کووید ۱۹ » به ایران در شرایط خاص تحریمی و نحوه مقابله با همه گیری این بیماری و چالش واکسیناسیون عمومی در کشور پرداخته است.

لازم به یادآوری است که شبکه خبری المیادین که از سال ۲۰۱۲ تأسیس شده، همیشه اذعان داشته که بر اساس شعار «واقعیت همانطور که هست»، روایت خبری متفاوتی از وقایع ارائه دهد و همین موضوع موجب شده تا به یکی از پربازدیدترین شبکه‌های خبری در جهان عرب و به یک رسانه بین‌المللی معتبر تبدیل شود.

در این گزارش تحقیقی که اخیر این شبکه آن را منتشر کرده و مورد توجه بازدیدکنندگان المیادین قرار گرفته، آمده است: ایران نیز مانند دیگر کشورها خیلی زود درگیر ویروس کرونا شد. اما تفاوت در تجربه ایران این بود که این کشور با شدیدترین نوع تحریم‌ها به ویژه در زمینه دارویی و تجهیزات پزشکی و مهمترین آنها یعنی وسایل پیشگیری از ویروس کرونا روبرو بود. این تحریم‌ها تأثیری مستقیم در افزایش بسیار مبتلایان و مرگ و میر به خاطر ویروس کرونا در ماههای اول سال ۲۰۲۰ داشت و ایران را در رتبه‌های اول نسبت شیوع در کنار چین و ایتالیا قرار داد، اما همه اینها ایرانی‌ها را از تلاش بازنداشت، کسانی که در راه مبارزه با شیوع ویروس بسیج شده بودند و در خط مقدم آنها پزشکان، پرستاران و دانشجویان دانشگاه‌ها چه به صورت مستقیم یا عملیات ضدعفونی سازی و ساخت ماسک‌های بهداشتی و ضدعفونی کننده‌ها و یا تأثیرگذارترین عاملی که معادله را کاملا تغییر داد یعنی ساخت واکسن قرار داشتند .

در ۱۲ فوریه ۲۰۲۰ ابتلای دو نفر به ویروس کرونا توسط وزارت بهداشت ایران ثبت و اعلام شد. هنگام شیوع کرونا در چین، «انستیتو پاستور تهران» برای تهیه تجهیزات تشخیص ویروس کرونا (تست) دست به کار شد و به ساخت و افزایش تولید آن روی آورد تا از یک‌سو میزان شیوع آن در کشور را مشخص کند و از سوی دیگر مشمول تحریم‌هایی که مانعی در برابر ساخت این تجهیزات بود، قرار نگیرد.

در این گزارش آمده است: در آن زمان میزان ذخیره کافی برای مواد تشخیصی و پیشگیری از جمله تست، ماسک و ضدعفونی‌کننده‌ها در کشور مشخص نبود، همانطور که شاهد بحرانی جهانی در عرضه، نگهداری یا سرقت این مواد توسط برخی کشورها بودیم بنابراین نهاد «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)» در ایران شروع به تولید ماسک با سرعتی صعودی کرد، به نحوی که تولید ماسک را از ۵۰ هزار عدد در ۱۴ مارس ۲۰۲۰ آغاز و به ۵ میلیون عدد در روز در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ رساند، علاوه بر اینکه با شرکت هزاران داوطلب، این ماسک‌ها را به همراه ضدعفونی‌کننده‌ها در استان‌های مختلف کشور توزیع کرد.

المیادین در ادامه این گزارش به حاشیه های متعددی که ایران در مقابله با کرونا مواجه بود و بخش عمده آنها مربوط به تحریمهای ظالمانه واشنگتن می شد، پرداخته و نوشت، در زمانی که کشورها برای دستیابی به واکسن کرونا با یکدیگر مسابقه گذاشته بودند، چند شرکت ایرانی شروع به توسعه پروژه خود برای ساخت واکسن کردند. اتخاذ چنین تصمیمی با خطرات و تبعات زیادی همراه بود، از یک سو تأمین نیاز تعداد زیادی از مردم سخت بود و از سوی دیگر تحریم‌ها واردات مواد اولیه لازم برای آماده‌سازی چنین پروژه‌ای را ممنوع می‌کرد. آمریکا بیشتر این تجهیزات را تصاحب و یا تحریم کرده بود و مانع از صادرات آن به ایران می‌شد، همچنین به متحدانش نیز اجازه چنین کاری را نمی‌داد و بر روی تولید انحصاری واکسن کار می‌کرد.

وارد کردن واکسن و تهیه تولید داخلی
شبکه لبنانی المیادین افزود: به موازات مقدمات ساخت واکسن ایرانی، دولت درخواست‌های خود به کشورهای دوست برای واردات واکسن را ارائه کرد و این اقدام موازی برای برآوردن الزامات مرحله مذکور به منظور حفاظت از ملت و دستیابی به یک واکسن ساخت داخل ضروری بود.

رایزنی‌ها و مذاکرات برای خرید واکسن از چند کشور در اواخر مارس ۲۰۲۰ آغاز شد و اولین آن کشور چین بود که کرونا در آنجا ظاهر شد و پیش‌تر واکسن «سارس» را ساخته بود. چین سعی کرد، توافقی برای فروش واکسن به ایران و اجرای اصلاحات متناسب با ویروس کرونا در این کشور امضا شود، اما این امر مستلزم آزمایش‌هایی بر روی مردم بود که دولت ایران به خاطر خطراتش، نپذیرفت.

شرکت انگلیسی «آسترازنکا» نیز در همان زمان پیشنهاد فروش ۵ میلیون دوز واکسن در مقابل مشارکت ایران در آزمایش‌های انسانی را مطرح کرد و چین نیز همزمان پیشنهاد داد، در مقابل مشارکت ایران در آزمایش‌های انسانی حاضر است ۱۸ میلیون دوز واکسن به تهران بفروشد، اما دولت ایران به این دلیل که از ایمنی و امنیت این آزمایش‌ها اطلاع ندارد، این پیشنهادها را قبول نکرد.

از اواسط تابستان ۲۰۲۰ شرکت‌ها شروع به ارائه واکسن‌های خود کردند و کشورها توافق کردند که در شرایط اضطراری آن را تزریق کنند. در این مرحله پروژه جهانی «کوواکس» (Covax) روی کار آمد. پروژه‌ای که هدف آن به اشتراک گذاشتن بخشی از واکسن‌ها توسط کشورهای سازنده با دیگر کشورها به منظور تسریع در کمپین واکسیناسیون در جهان بود، اما این برنامه در حد انتظار نبود. زمانی که ایران پول برای ۱۷ میلیون دوز واکسن پرداخت کرد، کوواکس به وعده خود عمل نکرد، اما به دلیل تحریم‌های آمریکا، همچنان این مسیر برای واردات واکسن امن‌تر بود.

شرکت برکت آغاز آزمایش‌های انسانی واکسن را اعلام کرد
المیادین در گزارش خود آورده است: در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ گروه دارویی «برکت» پس از فرآیند دشوار پژوهش و تحقیق و تهیه مواد اولیه در سایه تحریم‌های آمریکا حتی در زمینه مواد بهداشتی و پزشکی لازم، آغاز آزمایش‌های انسانی را اعلام کرد.

از اولین داوطلبان برای این آزمایش‌ها «طیبه مخبر» دختر «محمد مخبر» رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و «علی عسگری » معاون اجرایی ستاد مذکور بود. اعلام این موضوع و شروع آزمایش‌های انسانی تأثیرات قابل توجهی داشتند. هنوز دو هفته از این امر نگذشته بود که آمریکا از طریق وزارت خزانه‌داری خود از تحریم محمد مخبر ستاد اجرایی فرمان امام و تمام زیرمجموعه‌های آن از جمله شرکت برکت خبر داد.

پس از اعلام آغاز آزمایش‌های انسانی، آیت الله «سید علی خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در هشتم دسامبر ۲۰۲۰ طی یک سخنرانی تشویق به ساخت واکسن‌های ایرانی کردند و همچنین از مسئولان خواستند برای تسریع در روند واکسیناسیون اقدام به تأمین واکسن از خارج به استثنای برخی کشورها کنند.

در پی این پیشرفت بزرگ و غیرمنتظره در ساخت واکسن در ایران و شکست انحصار ساخت واکسن‌ها که آمریکا را نگران کرد، مذاکرات ایران برای واردات واکسن از کشورهای دوست آغاز شد؛ برخی کشورهای غربی برای فرستادن واکسن به ایران شتافتند و کواکس برای عمل به تعهدات قبلی خود وارد عمل شد.

واکسن‌ها پشت سر هم از روسیه و چین رسید و تحریم‌ها و احتکار آمریکا را شکست. انتظار می‌رفت که در مارس ۲۰۲۱ ، ۳.۲ میلیون دوز واکسن از طریق کواکس وارد ایران شود، اما آن نیز با تبعات تحریم‌ها روبرو شد و پس از گذشت ۳ ماه از دریافت پول واکسن‌ها، تنها ۷۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا ساخت کره جنوبی در ۵ آوریل ۲۰۲۱ وارد ایران شد. وارد شدن محموله بعدی واکسن تا ۱۶ می ۲۰۲۱ به تأخیر افتاد و در این تاریخ ۱.۵ میلیون دوز واکسن آسترازنکا ساخت ایتالیا وارد ایران شد.

شرکت‌های خصوصی ایرانی نیز برای بستن قرارداد خرید واکسن تلاش کردند و توانستند در پایان ۲۰۲۰ مقداری واکسن وارد کنند، اما این اقدام نیز از محاصره در امان نماند. یک شرکت ایرانی که نمایندگی انحصاری واکسن هندی «بهارات» را داشت، توافقی برای خرید ۲ میلیون دوز امضا کرد. مبلغ برای خرید ۵۰۰ هزار دوز اول پرداخت شد، ۱۲۵ هزار دوز آن در دهم مارس ۲۰۲۱ رسید، اما به دلیل تحریم‌های آمریکا، هند مانع از صادرات دوزهای بعدی شد.
ایجاد خطوط تولید واکسن برکت و پیدایش آن با واکسن‌های دیگر
در ادامه این گزارش آمده است: برکت تنها واکسنی نبود که برای ساخت آن در ایران تلاش می‌شد، بلکه ۵ واکسن دیگر نیز وجود داشتند، «پاستوکوک» مشترک میان انستیتوپاستور و کشور کوبا که به «سوبرانا» نیز معروف است؛ «کووپارس» که به «رازی» نیز معروف است، «فخراوک یا فخرا»، «اسپایکوژن» (مشترک با استرالیا) و «نوراواک» (که از طریق یکی از سازمان‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران اجرا می‌شود).

اما برکت در ارائه نتایج سریع‌تر بود، پس از اتمام موفقیت‌آمیز آزمایش‌های اولیه و انتشار مقالات علمی درباره نتایج و پژوهش‌ها، شرکت برکت اقدام به ایجاد خط تولید انبوه کرد. برآوردکنندگان تخمین زدند که ایران نیازمند ۱۶۰ میلیون دوز واکسن است پس کار برای تأمین این میزان واکسن آغاز شد.

اما تجهیزات لازم برای تولید واکسن در ایران فراهم نبود و به صورت انحصاری در آمریکا تولید می‌شد، حتی آزمایشگاه‌های موجود در ایران نیز از مدتی پیش به دلیل کمبود تجهیزات اساسی که از آمریکا وارد می‌شد، تعطیل شده بودند.

شرکت برکت سعی کرد با مسیرهای کاملا علمی تحریم‌های آمریکا را دور بزند، بنابراین مجموعه مواد اولیه‌ای درخواست کرد که تنها با یک سوم آنها موافقت شد و اینها حاکی از آن بود که آمریکا نمی‌خواهد هیچ فرصتی به ایرانی‌ها برای ساخت واکسن بدهد. اما ایرانی‌ها همین موادی که با آن موافقت شده را گرفتند و شروع به ساخت دیگر مواد با استفاده از تجربه داخلی کردند که این نشان دهنده تحول فناوری در تأمین نیازهای ایران در سایه تحریم‌ها و بحران‌ بود. همچنین ایران تلاش کرد تجهیزات جایگزین از چین و هند تأمین کند، اما همانها نیز در یک برهه وارد و در برهه دیگر به دلیل تحریم‌ها و سختی‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا در هند، با مشکل مواجه شد.

انتظار می‌رفت که تعداد دوزهای ساخته شده در ایران به حدود ۵۰ میلیون عدد در نوامبر ۲۰۲۱ برسد، اما این تحریم‌ها و برخی موانع دیگر مانع از تحقق آن در زمان مشخص شد. براساس آمار رسمی تولید در این مجموعه ادامه دارد و روند تصاعدی به خود گرفته است.

تأثیر داخلی و خارجی واکسن ایرانی
در گزارش المیادین آمده است: پس از آنکه آزمایش‌های ایران از طریق واکسن برکت به دستاورد مطلوب رسید، نتایج شکست احتکار و محاصره آشکار شد؛ تعداد دوزهایی که قبل از آغاز این آزمایش‌ها از خارج وارد می‌شد ۶.۸ میلیون بود و پس از ۳ ماه از تولید و لغو برخی تحریم‌ها برای واردات به دلیل ترس از فروش واکسن به ۵۱.۴ میلیون دوز رسید یعنی سرعت واردات ۱۲.۵ برابر افزایش یافت و قیمت هر دوز واکسن از ۱۵.۵ به ۸ یورو کاهش داشت.

نظرسنجی‌ها نشان از اعتماد ۷۴ درصد ایرانی‌ها به واکسن‌های ایرانی به ویژه واکسن برکت دارد. «بهرام عین‌اللهی» وزیر بهداشت ایران در اظهارات اخیر خود گفت، واکسن برکت بر اساس پژوهش‌های وزارت بهداشت و مقایسه آن با واکسن‌های خارجی عوارض کمتری دارد و چه بسا کمترین عوارض در جهان را داشته باشد. شایان ذکر است که مطالعات بالینی در مرحله اول و دوم بر روی گروه‌های سنی ما بین ۱۲ تا ۱۸ سال نیز در ایران آغاز شده و تأثیرات آن بالای ۸۴ الی ۹۰ درصد و ۸۰ درصد به بالا برای دوز دوم گزارش شده است.

در گزارش‌های اخیر وزارت بهداشت درباره دریافت واکسن‌های ایران و خارجی آمده است تا روز ۲۱ دسامبر ۲۰۲۱ حدود ۱۵۰ میلیون و ۱۰۸ هزار و ۳۰۸ دوز واکسن دریافت شده است. اما تعداد واکسن‌های ایرانی دریافت شده ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دوز است که ۱۵ میلیون آن برکت، ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دوز آن پاستوواک، ۶ میلیون آن اسپایکوژن و ۵ میلیون آن رازی است.

تا تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۲۱، ۵۹ میلیون و ۵۲۹ هزار نفر دوز اول واکسن، ۵۱ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۵۵۵ نفر هر دو دوز و ۵ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۲۱۳  نفر دوز سوم را تزریق کرده‌اند که مجموع دوزهای تزریق شده ۱۱۶ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۷۱۵ دوز است.

وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که طی ۴ ماه ۱۱۲ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. وی افزود، در یک روز یک میلیون و ۶۵۰ هزار دوز واکسن تزریق کردیم که با توجه به سرعت و تعداد جمعیت یک رکورد جهانی است و سازمان بهداشت جهانی با ما تماس گرفت و از این میزان واکسیناسیون در ایران شگفت زده شد.

در خاتمه این گزارش آمده است: ایران در دوره شیوع کرونا، توانایی‌های داخلی و تحریم‌های آمریکا و خود همه گیری را به چالش کشید و ثابت کرد که اراده ایرانی‌ها قادر به شکست انحصار و موانع غربی است. به رغم تمام چالش‌ها، ایران شکل جدیدی از مقاومت پزشکی و علمی را رقم زد و ارزش اعتماد به تجریه داخلی و بکارگیری آن را ثابت کرد.

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

دستور زاکانی برای استقرار افراد بی خانمان در سالنهای مدیریت بحران

ی دی ۱۲ , ۱۴۰۰
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران از دستور شهردار تهران برای آماده سازی سالنهای مدیریت بحران برای استقرار کارتن خوابها خبر داد. به گزارش عامل، محمد امین توکلی زاده صبح امروز با حضور در صحن شورای شهر تهران در خصوص بی آرتی خوابی و اقدامات شهرداری در این خصوص توضیحاتی […]
d8afd8b3d8aad988d8b1 d8b2d8a7daa9d8a7d986db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8a7d8b3d8aad982d8b1d8a7d8b1 d8a7d981d8b1d8a7d8af d8a8db8c d8aed8a7d986 61d174c371ec3

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.