چین: آمریکا برچسب‌های “نسل‌کشی و کار اجباری” را برای خودش نگاه دارد

da86db8cd986 d8a2d985d8b1db8cdaa9d8a7 d8a8d8b1da86d8b3d8a8e2808cd987d8a7db8c d986d8b3d984e2808cdaa9d8b4db8c d988 daa9d8a7d8b1 d8a7 61c6d734d49b0

دولت چین با اشاره به قانون جدید آمریکا در ارتباط با سین‌کیانگ، تاکید کرد که برچسب‌هایی نظیر “نسل‌کشی و کار اجباری” برازنده خود ایالات متحده است و واشنگتن باید آنها را برای خود نگاه دارد.

به گزارش عامل، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه گذشته “قانون پیشگیری از کار اجباری اویغورها” را رسمی کرد و این کار واکنش تند چین را در پی داشت.

سخنگوی وزارت خارجه چین جمعه در بیانیه‌ای گفت، این قانون بدخواهانه وضعیت حقوق بشر در سین‌کیانگ چین را بدون توجه به حقایق و حقیقت لکه‌دار و بدنام می‌کند. این نقض جدی قوانین بین‌المللی و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل است و آشکارا در امور داخلی چین مداخله می‌کند. چین این اقدام را قویا رد و تقبیح می‌کند.

وزارت خارجه چین گفت، ادعاهای به اصطلاح “کار اجباری” و “نسل‌کشی” در سین‌کیانگ چیزی نیستند جز دروغ‌های شریرانه که ساخته و پرداخته دست نیروهای ضد چین هستند.

به گفته این سخنگو، ‌”توسعه اقتصادی و ثبات اجتماعی سین‌کیانگ از طرف کل جهان پذیرفته شده است. همه این حقیقت را که ساکنان تمام گروه‌های قومیتی در آنجا در شادی و رضایتمندی زندگی می‌کنند، شاهدند. طرف آمریکایی مدام از مسائل مرتبط با سین‌کیانگ برای ایجاد شایعات و دردسرسازی استفاده می‌کند. اساسا این کار دستکاری سیاسی و ارعاب اقتصادی است و تلاشی برای تضعیف شکوفایی و ثبات سین‌کیانگ به شمار می‌رود و توسعه چین را به بهانه حقوق بشر محدود می‌سازد.”   

وزارت خارجه چین افزود: چنین تلاشی برای اتهام‌زنی و بدنام کردن چین، آن هم از طرف آمریکا که سابقه حقوق بشری اسفناکی دارد، مضحک است. آمریکا مشکلاتی جدی در قاچاق انسان و کار اجباری دارد. طی پنج سال گذشته، هر سال تا ۱۰۰ هزار تن برای کار اجباری به آمریکا قاچاق شدند. جنایات علیه بشریت علیه بومیان آمریکایی در گذشته مصداق نسل‌کشی دوفاکتو است. آمریکا باید برچسب‌های “کار اجباری و نسل‌کشی” را برای خودش نگاه دارد.

او تاکید کرد، مسائل مرتبط به سین‌کیانگ اصلا مسائل حقوق بشری نیستند، بلکه اساسا به مقابله با “تروریسم و جدایی‌طلبی خشونت‌آمیز” مربوط هستند. طرف چینی به شدت به طرف آمریکایی هشدار می‌دهد که طراحی توطئه و دسیسه از طریق مسائل مرتبط با سین‌کیانگ منجر به آن نمی‌شود که مردمی از همه گروه‌های قومیتی در سین‌کیانگ از دنبال کردن زندگی بهتر دست بکشند یا با این اقدام توسعه چین متوقف شود.

براساس این بیانیه،‌ اقدام آمریکا نقض کامل اصول بازار و اخلاقیات تجاری است: “چنین اقداماتی تنها موجب تضعیف ثبات صنایع جهانی و زنجیره‌های تامین، اختلاف در نظم تجارت بین‌المللی و آسیب رسیدن به منافع و اعتبار خود آمریکا می‌شوند. سنگی که آنها برمی‌دارند در نهایت روی پای خودشان می‌افتد.”

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: بار دیگر تکرار می‌کنم که مسائل مرتبط با سین‌کیانگ صرفا امور داخلی چین هستند. دولت چین و مردم چین در حراست از حاکمیت ملی، امنیت و منافع توسعه راسخ هستند. ما آمریکا را نصحیت می‌کنیم که فورا این اشتباه را تصحیح کند و دیگر از مسائل مرتبط با سین‌کیانگ برای دروغ‌پراکنی، مداخله در امور داخلی چین و تلاش برای محدودسازی توسعه چین استفاده نکند. چین با پیشرفت موضوع، واکنش‌های بیشتری نشان خواهد داد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

شهادت یک مادر و کودک در حمله توپخانه‌ای ائتلاف سعودی به المحویت یمن

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
در نتیجه حمله توپخانه‌ای ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان به استان المحویت یک مادر و کودک به شهادت رسیده و شش تن دیگر از اعضای یک خانواده زخمی شدند. به گزارش عامل، به نقل از شبکه خبری المیادین، در پی حمله توپخانه‌ای ائتلاف سعودی به استان المحویت، یک […]
d8b4d987d8a7d8afd8aa db8cdaa9 d985d8a7d8afd8b1 d988 daa9d988d8afdaa9 d8afd8b1 d8add985d984d987 d8aad988d9bed8aed8a7d986d987e2808cd8a7 61c6d73b31afb

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.