چراغ سبز کابینه ژاپن به افزایش بودجه دفاعی

da86d8b1d8a7d8ba d8b3d8a8d8b2 daa9d8a7d8a8db8cd986d987 da98d8a7d9bed986 d8a8d987 d8a7d981d8b2d8a7db8cd8b4 d8a8d988d8afd8acd987 d8afd981 61c6c3b2d9f9f

کابینه ژاپن بودجه دفاعی بی‌سابقه ۵.۴ تریلیون ین (۴۷ میلیارد دلار) را برای سال مالی ۲۰۲۲ تصویب کرد.

به گزارش عامل، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصویب این بودجه بی‌سابقه با هدف تامین مالی تحقیق و ساخت یک جنگنده جدید و سایر تسلیحات تغییردهنده بازی در ژاپن در حالی صورت گرفته که توکیو ظرفیت‌های دفاعی خود را در واکنش به افزایش قدرت نظامی چین و تنش‌های این کشور با تایوان تقویت می‌کند.

افزایش ۱.۱ درصدی بودجه دفاعی برای سال ۲۰۲۲ که از آوریل آغاز می‌شود، دهمین افزایش مستمر بودجه دفاعی ژاپن است و در راستای وعده این کشور به آمریکا برای تقویت ظرفیت‌های دفاعی به منظور مقابله با چالش‌های امنیتی در منطقه به شمار می‌رود.

بودجه مذکور که هنوز توسط پارلمان ژاپن تایید نشده شامل ۲۹۱ میلیارد ین (۲.۵۵ میلیارد دلار) برای امور تحقیق و توسعه است که نسبت به سال مالی کنونی رشد ۳۸ درصدی دارد.

از این میزان، ۱۰۰ میلیارد ین (۸۷۰ میلیون دلار) برای ساخت یک فروند جنگنده F-X در نظر گرفته شده که قرار است جای یگان کهنه جنگنده F-۲ را در سال ۲۰۳۵ بگیرد. همچنین این نخستین جنگنده ساخت داخل در ۴۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

ژاپن و انگلیس اخیرا ساخت مشترک نسل بعدی یک موتور جنگنده را اعلام و توافق خود را برای تحقیق بر روی فناورهای ضربتی هوایی و سیستم‌های فرعی اعلام کرده‌اند. این پروژه با حضور کمپانی‌های میتسوبیشی و IHI ژاپن و کمپانی‌های انگلیسی رولز رویس و BAE انگلیس انجام می‌پذیرد.

همزمان با افزایش و گسترش قدرت نظامی چین در فضای مجازی و فضای خارج از جو، وزارت دفاع ژاپن در حال انجام تحقیقاتی در زمینه وسایل نقلیه خودکار با بر پایه هوش مصنوعی برای استفاده در زیر دریا و در آسمان و همچنین سایر فناوری‌های تغییردهنده بازی است.

این بودجه همچنین ۱۲۸ میلیارد ین (۱.۱ میلیارد دلار) برای خرید ده‌ها جنگنده رادار گریز F-۳۵ از کمپانی تسلیحات‌سازی لاکهید مارتین آمریکا اختصاص داده که برای عملیات مشترک دو کشور در منطقه هند-پاسیفیک کلیدی است.

بر اساس گزارش سازمان‌های تحقیقاتی دفاعی بین‌المللی، هزینه‌های دفاعی ژاپن اکنون در میان ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن که زمانی به “کبوتر” معروف بود و فردی صلح‌طلب به شمار می‌رفت، به سرعت یک سری سیاست‌های جنگ‌طلبانه را تصویب کرده و گفته که کشورش باید در واکنش به اقدامات نظامی چین و افزایش فعالیت‌های موشکی و اتمی کره شمالی ظرفیت‌های پیشگیرانه خود را افزایش دهد.

خبرگزاری کیودو گزارش کرد، ارتش‌های ژاپن و آمریکا پیش‌نویس برنامه آمادگی اضطراری مشترک را برای شرایط اضطراری احتمالی تایوان، مانند درگیری بین نیروهای چین و تایوانی تهیه کرده‌اند.

بر اساس این برنامه، نیروهای تفنگدار ویژه آمریکایی قرار است پایگاه‌های موقتی را در جزایر “نانسه‌ئی” ژاپن بین کیوشو و تایوان به منظور استقرار سربازان ایجاد کنند و ارتش ژاپن هم قرار است به تامین پشتیبانی لجستیکی، مهمات و سوخت بپردازد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

برگزاری کارگاه «راهبردهای تدریس اثربخش»

ش دی ۴ , ۱۴۰۰
انجمن علمی دانشجویی علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد کارگاه آموزشی «راهبردهای تدریس اثربخش» را برگزار می‌کند. به گزارش باشگاه دانشجویان عامل، این کارگاه با تدریس سید محمدصادق طباطبایی ـ دانشجوی دکتری مطالعات برنامه‌ درسی  و مدرس دانشگاه ـ در روزهای ۴، ۵، ۱۱ و ۱۲ دی از ساعت ۱۹ تا […]
d8a8d8b1daafd8b2d8a7d8b1db8c daa9d8a7d8b1daafd8a7d987 d8b1d8a7d987d8a8d8b1d8afd987d8a7db8c d8aad8afd8b1db8cd8b3 d8a7d8abd8b1d8a8 61c6c3bb4942d

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.