ترکیه در ۲۰۲۲ ابتکارات منطقه‌ای جدید و عادی‌سازی را دنبال می‌کند

d8aad8b1daa9db8cd987 d8afd8b1 dbb2dbb0dbb2dbb2 d8a7d8a8d8aadaa9d8a7d8b1d8a7d8aa d985d986d8b7d982d987e2808cd8a7db8c d8acd8afdb8cd8af 61d56945baa94

همچنان که ترکیه به تازگی برای نزدیک‌ کردن روابط با برخی از کشورها مانند امارات تلاش کرده، یک مقام ارشد دولت ترکیه گفت که قرار است آنکارا در ۲۰۲۲ به دنبال ابتکار عمل‌های منطقه‌ای جدید و تسریع در تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط باشد.

به گزارش عامل،‌ به نقل از خبرگزاری آناتولی، «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه با مجله ترکیه‌ای “کریتر” در مورد روابط با آمریکا اظهار نظر کرده و گفت که دو کشور در حال حاضر روی مکانیسم جدیدی برای ایجاد یک دستور کار مشترک و مثبت کار می‌کنند.

کالین با تأکید بر اینکه سیاست خارجی ترکیه “چشم‌انداز ۳۶۰ درجه” دارد، گفت: عواملی مانند جغرافیا، پیش زمینه تاریخی و اولویت‌های استراتژیک و همچنین تهدیدات منطقه‌ای داشتن روابطی پویا و چند بعدی را در سطح جهانی ضروری می‌کند.

کالین گفت: ما به عنوان یک متحد قوی ناتو، مجزای از دنیای غرب هم تعاملات مهمی داریم.

وی خاطرنشان کرد، ترکیه با تداوم پیگیری عضویتش در اتحادیه اروپا، همزمان روابط تجاری خود را با کشورهای اروپایی تقویت کرده و نیز به تعمیق روابط با قاره آفریقا پرداخته است.

این مقام ترکیه‌ای همچنین گفت که “روابط قوی ما با جمهوری‌های ترک آسیای مرکزی مانع از ایجاد روابط خوب ما با روسیه نمی‌شوند.”

کالین درباره مسائل و بحران‌های منطقه ترکیه گفت که “به نظر می‌رسد این بحران‌ها ادامه دارند” و افزود که پتانسیل و توانایی آنکارا برای مداخله به عنوان میانجی در چنین بحران‌هایی با قدرت نرم و سخت به تدریج در حال افزایش است.

در مورد بحران سوریه، کالین به تلاش‌های یک تنه کشورش در زمینه مقابله با تروریسم و ​​جلوگیری از هجوم موج جدیدی از پناهجویان به سمت ترکیه در ضمن محافظت این کشور از مرزهایش اشاره کرد.

او تاکید کرد: ما با کشورهایی مانند آمریکا، روسیه و ایران در مورد سوریه اختلاف‌نظرهای جدی داریم. هر یک از طرفین در تلاش هستند تا دستورکار ژئوپلیتیکی خود را از طریق سوریه به منطقه و سیاست جهانی تحمیل کنند. در همین حال، ترکیه بر لزوم انجام همکاری جهانی هم در چارچوب پلتفرم آستانه و هم ژنو دو اصرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ترکیه باید صلح، امنیت، ثبات و رفاه را با چشم‌اندازی وسیع در نظر بگیرد، گفت: نمی‌توان تصور کرد که ما نسبت به تحولات منطقه‌ای که مایه نگرانی ویژه ما هستند، از بحران خلیج فارس گرفته تا لیبی و از جنگ قره باغ تا وضعیت مدیترانه شرقی بی‌خبر بمانیم.

کالین گفت: بنابراین در سال ۲۰۲۲ و در روند منتهی به ۲۰۲۳، ترکیه به تقویت ائتلاف‌های منطقه‌ای و جهانی خود ادامه داده و در عین حال فرصت‌ها و توانمندی‌های ملی خود را با چشم‌انداز سیاست خارجی فعال افزایش می‌دهد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مورد روابط ترکیه و آمریکا گفت که چشم‌انداز واشنگتن در مورد آنکارا دارای مسائلی “جدی” است.

کالین با تاکید بر اینکه ترکیه انتظارات اساسی از آمریکا دارد، ادامه داد: واشنگتن باید به حمایت خود از گروه “تروریستی” پ.ک.ک/ی.پ.گ در سوریه پایان دهد و اقدام به اتخاذ موضعی سازنده و واقع‌بینانه در مورد اقدام ترکیه در خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه کرده و همینطور اقدامات قاطعانه و نتیجه‌بخش علیه سازمان “تروریستی” فتح‌الله گولن که در پشت کودتای شکست خورده ۲۰۱۶ ترکیه قرار داشت، اتخاذ کند.

ابراهیم کالین افزود: دولت و کنگره آمریکا باید در مورد مسائلی مانند مدیترانه شرقی موضعی معقول و بی‌طرفانه اتخاذ کنند.

وی همچنین به مکانیسم جدیدی که آمریکا و ترکیه روی آن با هدف ایجاد یک دستور کار مشترک و مثبت کار می‌کنند، اشاره کرد.

این سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه بیان کرد: با یک دیدگاه استراتژیک و یک نگرش سازنده، می‌توانیم مشکلات را قابل کنترل‌تر کنیم. این به ما امکان می‌دهد تا در زمینه‌هایی که بر روی آنها توافق داریم همکاری نزدیک‌تری داشته باشیم.

کالین در مورد برنامه‌های کشورش برای سال جاری میلادی گفت: سال ۲۰۲۲ سال اتخاذ ابتکار عمل‌های منطقه‌ای جدید و تسریع روند عادی‌سازی روابط خواهد بود.

وی افزود: هر کسی که گامی دوستانه به سمت ما بردارد، ما دو گام (به سمت آنها) برمی‌داریم. ما به پشت سر گذاشتن بحران‌ها و تنش‌های دوره‌ای و برداشتن گام‌های جدید برای عادی‌سازی اهمیت می‌دهیم. ما اقدامات اخیر که در قبال روابط با مصر و امارات انجام شدند، در این چارچوب ارزیابی می‌کنیم و به همین ترتیب می‌توان گام‌های بعدی را دنبال کرد.

کالین همچنین افزود که “روابط قوی ترکیه با کشورهای حوزه‌های بالکان، قفقاز، آسیای میانه، خاورمیانه و آفریقا عمق بیشتری خواهد یافت.”

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

چگونه سندی مدیریتی می‌تواند مرجعیت علمی برای تدوین‌کنندگان به همراه داشته باشد؟

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
عامل/خراسان رضوی یک رکن مغفول در تنظیم سند بالادستی و حتی پیاده‌سازی یافته‌های پژوهش‌های ساده، ظرفیت‌سازی برای متقاعد نمودن بهره‌برداران در بهره‌برداری از آن است. جهاددانشگاهی به همت پژوهشگران زبده و با تجربه خود، افتخار تولید چندین سند بالادستی در حوزه‌های اشتغال، گردشگری و آمایش را در سال‌های اخیر داشته […]
da86daafd988d986d987 d8b3d986d8afdb8c d985d8afdb8cd8b1db8cd8aadb8c d985db8ce2808cd8aad988d8a7d986d8af d985d8b1d8acd8b9db8cd8aa d8b9d984 61d5694e2169a

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.