افغانستان در ۱۶ سال گذشته بیشترین تلفات کودکان جهان را داشته است

d8a7d981d8bad8a7d986d8b3d8aad8a7d986 d8afd8b1 dbb1dbb6 d8b3d8a7d984 daafd8b0d8b4d8aad987 d8a8db8cd8b4d8aad8b1db8cd986 d8aad984d981d8a7 61d2d18202bd5

گزارش جدید صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در مورد آمار جهانی تلفات کودکان در جنگ‌ها، تکان‌دهنده است و افغانستان در صدر فهرست کشورهایی که بیشترین تلفات کودکان را دارند، قرار گرفته است. بر اساس گزارش یونیسف از سال ۲۰۰۵‌ به این‌سو نزدیک به ۲۹‌ هزار (۲۸۵۰۰) کودک در افغانستان در جنگ‌ها و تبعات ناشی از جنگ، کشته و زخمی شده‌اند.

به گزارش عامل، به نقل از ایندیپندنت، این آمار ۲۷‌ درصد تلفات کودکان در سراسر جهان را نشان می‌دهد؛ به‌این‌ترتیب نزدیک به یک‌سوم تلفات کودکان در جهان به افغانستان تعلق دارد. این گزارش کشورهای یمن، سوریه و اتیوپی را نیز در زمره کشورهایی می‌داند که تلفات کودکان در آن‌ها بالا است. آماری که یونیسف منتشر کرد بر اساس ثبت گزارش‌های رسمی در این کشورها صورت گرفته است و یونیسف باور دارد که احتمالا آمار تلفات در این کشورها بیشتر از اعداد این گزارش است.

یونیسف همچنین در گزارش خود آورده است که در ‌۱۶‌سال گذشته، ۲۶۶ هزار مورد نقض شدید حقوق کودکان نیز در افغانستان ثبت‌شده است. یونیسف سال ۲۰۲۲ را سال توجه و تلاش برای کودکان در وضعیت‌های بسیار حساس و پر چالش عنوان کرده و از کشورهای جهان خواسته است تا برای بهتر شدن وضعیت زندگی کودکان تلاش بیشتری انجام بدهند.

در افغانستان، کودکان همیشه قشر آسیب‌پذیر بوده‌اند و از هرگونه حمایت دولت‌ها محروم شده‌اند. بااینکه دولت افغانستان در سال ۱۹۹۴ کنوانسیون حقوق کودک را امضا کرد، اما هیچ‌گاه مفاد این کنوانسیون اجرایی نشده است.

تلفات کودکان در افغانستان معمولا به دو دلیل صورت می‌گیرد، جنگ‌ها و فقر که البته هر دو باهم رابطه نزدیک و تنگاتنگی هم دارند. در ۴۳ سال گذشته، افغانستان درگیر جنگ بوده و حضور کودک-‌سربازان در دو طرف خط نبرد مشاهده شده است. بااینکه دولت وقت سن رفتن به سربازی را ۱۸ سال تعیین کرده بود، اما به‌دلیل تلفات گسترده و نبود نیروی کافی برای جنگیدن، گاه از کودکان ۱۶ و ۱۷ سال نیز در جبهه جنگ استفاده‌ شده است. 

از سوی دیگر فقر نیز سنگینی اصلی خود را روی شانه‌های کودکان گذاشته است. کودکان کار در افغانستان بیشترین سهم از فعالیت‌های اقتصادی را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس آخرین آماری که وزارت کار و امور اجتماعی دولت افغانستان، پیش از سقوط جمهوریت ارائه داد، افغانستان حدود شش میلیون کودک کار دارد.

این آمار با توجه به برهم خوردن سیستم اقتصادی با حضور طالبان، حالا بیشتر هم شده است. از میان این شش میلیون کودک، یک‌میلیون به مواد مخدر معتادند. بیش از ۱۶‌درصد کودکان کار مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند و از هر ۱۰ کودک در افغانستان، هفت کودک مورد خشونت قرار می‌گیرد.

فقر و گرسنگی در حال حاضر دو چالش خطرناک برای کودکان در افغانستان است. سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر تدابیر درستی برای رساندن کمک به مردم افغانستان صورت نگیرد، احتمال دارد در طول زمستان پیش رو، حدود یک‌میلیون کودک جان خود را از دست بدهند. سازمان ملل متحد همچنین پیش‌بینی کرده است که سه میلیون کودک در افغانستان در معرض گرسنگی شدید و سوءتغذیه قرار دارند.

به‌نظر نمی‌رسد در کوتاه‌مدت کاری برای کودکان در افغانستان انجام شود، زیرا برای طالبان حقوق زنان و کودکان کوچک‌ترین ارزشی ندارد و در اولین قدم نیز میلیون‌ها کودک دختر را از آموزش‌وپرورش محروم کرد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ارایه خدمات کافی‌نت در دفاتر پیشخوان دولت ممنوع است

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات پستی و دفاتر پیشخوان دولت رگولاتوری از ممنوعیت ارائه خدمات کافی‌نت در دفاتر پیشخوان خبر داد. به گزارش عامل، شهرام حی‌شاد گفت: مشخص نبودن تعرفه‌های این خدمات، نبود نظارت بر تسهیم درآمد و تراکنش‌های مربوط به خدمات کافی‌نت از جمله دلایل این ممنوعیت است. طبق […]
d8a7d8b1d8a7db8cd987 d8aed8afd985d8a7d8aa daa9d8a7d981db8ce2808cd986d8aa d8afd8b1 d8afd981d8a7d8aad8b1 d9bedb8cd8b4d8aed988d8a7d986 61d2d1888730e

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.