اعتراض در پنجشیر به اعدام یک افسر پیشین پلیس توسط طالبان

d8a7d8b9d8aad8b1d8a7d8b6 d8afd8b1 d9bed986d8acd8b4db8cd8b1 d8a8d987 d8a7d8b9d8afd8a7d985 db8cdaa9 d8a7d981d8b3d8b1 d9bedb8cd8b4db8cd986 61c9797aa3c1b

قبل از ظهر یکشنبه پنجم دی، ساکنان شهرستان عنابه در پنجشیر، با حمل جسد تیرباران شده محمد آقا، افسر پیشین پلیس، اعتراض به طالبان را آغاز کردند. افراد طالبان صبح یکشنبه محمد آقا را در روستای زمان‌کور از خانه‌اش بیرون بردند و تیرباران کردند.

به گزارش عامل، اعتراض‌کنندگان با سر دادن شعارهای «مرگ بر طالبان، زنده باد احمد مسعود» و «بیگانه را نمی‌خواهیم»، از مرکز شهرستان عنابه به سمت مرکز پنجشیر حرکت کردند. در طول مسیر، ده‌ها معترض دیگر نیز به این عده ملحق شدند. یکی از ساکنان پنجشیر، به شرط فاش نشدن نامش، در صحبت با ایندیپندنت گفت: «محمد آقا در دولت پیشین افغانستان افسر پلیس بود، اما با فروپاشی آن دولت، اسلحه و امکانات نظامی را کنار گذاشت و به زندگی عادی خود بازگشت. هیچ‌گونه فعالیت نظامی نداشت و با اعتماد به عفو عمومی طالبان، در کنار خانواده‌اش زندگی می‌کرد.»

به گفته این منبع، افراد طالبان صبح یکشنبه بدون مشخص شدن اتهام، محمد آقا را از خانه‌اش در روستای زمان‌کور بیرون کشیدند و در ملأ عام در مقابل چشمان مردم محل تیرباران کردند. خانواده محمد آقا و ساکنان روستای زمان‌کور جسد تیرباران شده او را برای اعتراض از مرکز عنابه تا مرکز پنجشیر حمل کردند و خواهان توقف کشتار مردم به دست طالبان شدند.

در فیلم‌هایی که از جریان اعتراض مردم در شبکه‌های مجازی منتشر شده است، دیده می‌شود که ملا ملنگ‌شاه، معاون استاندار طالبان در پنجشیر، و حمید خراسانی، فرمانده انتظامی فرماندهی پلیس این گروه، در میان معترضان بودند، اما معترضان با شعار «مرگ بر خائن» آنان را از میان خود دور می‌کردند.

معترضان در پنجشیر، طالبان را به قتل و کشتار افراد بی‌گناه متهم کردند و هشدار دادند که در صورت ادامه این وضع، همه مردم برای قیام در برابر این گروه اسلحه به دست خواهند گرفت. در یکی از فیلم‌های منتشر شده از اعتراض در مرکز پنجشیر، یکی از معترضان در سخنانی می‌گوید: «ما مردم پنجشیر به کلمه توحید ایمان داریم و برای احترام به همین کلمه در برابر طالبان نجنگیدیم. این‌ها از این کلمه سوءاستفاده می‌کنند. این را بدانید، اگر این جنایات تکرار شود، همه این مردم در برابرتان اسلحه برمی‌دارند.»

در همین حال، یک منبع در پنجشیر گفت که در جریان این اعتراض، میان افراد مسلح حمید خراسانی و یک فرمانده دیگر این گروه درگیری نظامی صورت گرفت. به گفته این منبع، حمید خراسانی که از اهالی پنجشیر و از قوم تاجیک است، با یک فرمانده پشتون که گفته می‌شود عامل قتل محمد آقا است، درگیر شده است. از تلفات به جا مانده در این درگیری هنوز خبری در دست نیست، اما حمید خراسانی در صحبت با روزنامه هشت صبح گفت که درگیری پایان یافته است و نیروهای تحت امر او به حال آماده‌باش‌اند.

اعتراض در شهرستان عنابه پنجشیر در حالی شکل گرفت که چهارشنبه اول دی، فرماندهان طالبان ده‌ها تن از اهالی آن شهرستان را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود بازداشت و شکنجه کردند.

در روزهای اخیر، عنابه یکی از مراکز درگیری‌های نظامی میان مبارزان جبهه مقاومت ملی و جنگجویان طالبان بوده است.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

خوشحالم که در نخستین بازی پیروز شدیم

د دی ۶ , ۱۴۰۰
عامل/خراسان رضوی مربی‌بازیکن تیم فوتسال فرش‌آرا مشهد گفت: خوشحالم که اولین بازی دور برگشت را با پیروزی پشت سر گذاشتیم. قدرت بهادری در خصوص پیروزی تیمش مقابل فولاد زرند ایرانیان در هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال کشور در مشهد اظهار کرد: چند وقتی از لیگ ایران دور بودم و پس […]
d8aed988d8b4d8add8a7d984d985 daa9d987 d8afd8b1 d986d8aed8b3d8aadb8cd986 d8a8d8a7d8b2db8c d9bedb8cd8b1d988d8b2 d8b4d8afdb8cd985 61c9798359a2c

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.