اعتراضات گسترده به افزایش قیمت سوخت در قزاقستان/ دولت استعفا کرد؛ حکومت نظامی برقرار شد

d8a7d8b9d8aad8b1d8a7d8b6d8a7d8aa daafd8b3d8aad8b1d8afd987 d8a8d987 d8a7d981d8b2d8a7db8cd8b4 d982db8cd985d8aa d8b3d988d8aed8aa d8afd8b1 61d59d7b4c023

به دنبال آنکه اعتراضات سراسری به افزایش قیمت سوخت در قزاقستان به خشونت کشیده شد، دفتر ریاست جمهوری این کشور آسیای‌میانه امروز (چهارشنبه) به مدت دو هفته در آلماتی، بزرگترین شهر و استان منگستائو حالت فوق‌العاده اعلام کرد و استعفای دولت پذیرفته شد.

به گزارش عامل، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت دفتر قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان منتشر شده است، این اقدام شامل منع آمد و شد از ساعت ۱۱ شب تا ۷ صبح به وقت محلی، محدودیت تردد و ممنوعیت تجمع گسترده می‌شود.   

توکایف ساعاتی پیش در سخنانی گفته بود: درخواست‌هایی برای حمله به دفاتر دولت و ارتش کاملا غیرقانونی هستند. دولت سقوط نخواهد کرد، اما ما اعتماد متقابل و گفت‌وگو را بر درگیری ترجیح می‌دهیم.

براساس شواهد خبرنگار رویترز، در حین سخنرانی توکایف، پلیس در شهر آلماتی از گاز اشک‌آور و نارنجک صوتی برای متفرق کردن صدها معترضی که به دفتر شهرداری حمله‌ور شده بودند، استفاده کرد. معترضان وارد ساختمان شهرداری شده‌اند و صدای تیراندازی از اطراف آن به گوش می‌رسد و تصاویری از برخاستن دود از این ساختمان منتشر شده است. خبرنگار اسپوتنیک در صحنه تحولات گزارش داد: مردم در طبقه اول شیشه‌ها را شکستند و از طرف‌های مختلف وارد ساختمان شهرداری شدند. صدای تیراندازی هم اندکی پس از آن شنیده شد و آتش در طبقه اول از پنجره‌ها قابل رویت است.    

با این حال چند ساعت پس از اعلام وضعیت فوق‌العاده، رئیس‌جمهوری قزاقستان استعفای دولت را پذیرفت و “علیخان اسمایلوف” را به جای “عسکر مامین” به عنوان نخست‌وزیر موقت منصوب کرد. اسمایلوف قبلا معاون اول نخست‌وزیر قزاقستان بود.  

توکایف در جمع اعضای موقت کابینه به آنها و فرمانداران دستور داد تا کنترل قیمت ال‌.پی.چی را بازگردانده و آنها را به بنزین، گازوئیل و دیگر کالاهای مصرفی “مهم اجتماعی” تعمیم دهند. او همچنین از دولت خواست تا قانون ورشکستگی شخصی را تنظیم کرده و تثبیت قیمت قبوض خدمات شهری و یارانه اجاره بها برای خانواده‌های مستمند را در نظر بگیرد.  

دولت این کشور نفت‌خیز اواخر روز سه‌شنبه، پس از آنکه اعتراضات بی‌سابقه در پی افزایش شدید قیمت سوخت در آغاز سال نوی میلادی به آلماتی رسید، اعلام کرد که سقف قیمتی گاز مایع را بازیابی می‌کند.

اعتراضات گسترده به افزایش قیمت سوخت در قزاقستان/ دولت استعفا کرد؛ حکومت نظامی برقرار شد

بسیاری از شهروندان قزاقستان، خودروهای خود را تبدیل کرده‌اند تا با ال.پی‌.جی (LPG) کار کند که بسیار ارزان‌تر از بنزین در قزاقستان است. اما دولت استدلال کرد که قیمت پایین ناپایدار است و سقف افزایش قیمت‌ها را در اول ژانویه برداشت.

پس از افزایش بهای سوخت، هزاران معترض در دوم ژانویه در شهر جانااوزن که قطب تولید نفت و صحنه درگیری‌های مرگبار در دهه گذشته میان معترضان و پلیس بود، به خیابان‌ها آمدند. سپس اعتراضات به دیگر شهرهای قزاقستان کشیده شد.  

براساس ویدیوهای منتشر شده، پلیس در آلماتی به سرعت کنترل اصلی‌ترین میدان شهر را با شلیک نارنجک صوتی به دست گرفت. اما صدای انفجار تا چند ساعت در خیابان‌های اطراف آن و دیگر قسمت‌های این شهر به گوش می‌رسید. طبق این تصاویر، چند خودروی پلیس در آلماتی به آتش کشیده شده و خودروهای زرهی در معابر اصلی آن تردد می‌کنند.

عصر سه‌شنبه دولت قزاقستان اعلام کرد که قیمت سوخت در استان منگستائو به ۱۱ سنت در هر لیتر یا به عبارتی کمتر از نصف قیمت بازار برمی‌گردد.‌

اعتراضات مردمی در این کشور ۱۹ میلیونی ممنوع است، مگر آنکه برگزارکنندگان آن از قبل به مقامات اطلاع‌ داده باشند. توکایف که جانشین دست‌چین نورسلطان نظربایف است که در ۲۰۱۹ از قدرت کنار رفت، با هیچ مخالفتی در پارلمان قزاقستان مواجه نیست. ‌

رئیس‌جمهوری قزاقستان سه‌شنبه در پیامی توییتری گفت که چهارشنبه جلسه کابینه را برای بررسی درخواست‌های معترضان تشکیل می‌دهد. او از معترضان خواست تا مسوولانه رفتار کنند. او در پیامی توییتری، تقصیر این اعتراضات را به گردن “افراد مخربی که می‌خواهند ثبات و اتحاد جامعه ما را تضعیف کنند” انداخت.

در همین حال وزیر کشور قزاقستان اعلام کرد که علاوه بر آلماتی، ساختمان‌های دولتی در شهرهای جنوبی این کشور شامل چیمکند و طراز شبانه هدف حمله قرار گرفتند و ۹۵ افسر پلیس حین درگیری‌ها زخمی شده‌اند. پلیس همچنین از بازداشت بیش از ۲۰۰ تن خبر داد.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تالارهای موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس امروز بعد از ظهر تعطیل هستند

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
تالارهای هفت گانه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و موزه و سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به دلیل برگزاری برنامه وداع با شهدا بعد از ظهر امروز چهارشنبه ۱۵ دی ماه تعطیل است. به گزارش عامل به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه […]
d8aad8a7d984d8a7d8b1d987d8a7db8c d985d988d8b2d987 d985d984db8c d8a7d986d982d984d8a7d8a8 d8a7d8b3d984d8a7d985db8c d988 d8afd981d8a7d8b9 61d59da691178

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.