نمایش همت بلند جهادگران دانشگاهی آذربایجان شرقی

d986d985d8a7db8cd8b4 d987d985d8aa d8a8d984d986d8af d8acd987d8a7d8afdaafd8b1d8a7d986 d8afd8a7d986d8b4daafd8a7d987db8c d8a2d8b0d8b1d8a8 61d5bc52a4316

عامل/آذربایجان شرقی در پی فرمان حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۳۵۹/۳/۲۳ مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، ستاد مزبور در جلسه مورخ ۱۳۵۹/۵/۱۶ به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی، جهاددانشگاهی را به عنوان یک نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی تاسیس کرد.

جهاددانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارای شخصیت مستقل و از لحاظ اداری، استخدامی و مالی تابع مقرراتی است که در چارچوب اختیارات قانونی به تصویب هیات امنای جهاددانشگاهی می‌رسد. دو وظیفه عمده انجام تحقیقات علمی و فعالیت های فرهنگی هم‌چنان برعهده‌ی این نهاد قرار داده شده است.

جهاددانشگاهی طی ۴۰ سال گذشته دستاوردهای بسیار زیادی را در حوزه های مختلف کسب کرده است، در راستای معرفی این دستاوردها نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی از تاریخ ۵ لغایت ۹ دی‌ماه ۱۴۰۰ در مرکز نمایشگاهی بوستان گفتگو در تهران برگزار شد. این نمایشگاه به صورت رسمی با حضور دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد و در طی روزهای برگزاری میزبان اقشار مختلف مردم و به ویژه مسئولان ارشد دولتی  و نمایندگان مجلس بود.

واحدها و سازمان‌های جهاددانشگاهی در استان های مختلف کشور دستاوردهای خود در طی سال های پس از تشکیل این نهاد انقلابی را به نمایش گذاشتند.

سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی نیز که در حوزه های مختلف علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، در این نمایشگاه حضور پررنگی داشت.

جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی که در دوران جنگ تحمیلی در زمینه آموزش و اعزام نیرو به جبهه ها و همچنین در پشتیبانی از جبهه و تامین تجهیزات مورد نیاز نبرد حق علیه باطل در کارگاه فنی دانشگاه تبریز نقش آفرینی می‌کرد و در ۲۷ دی ماه ۱۳۶۵ ، ۲۲ شهید را تقدیم انقلاب کرد، اکنون وارد عرصه هایی شده است تا در جنگ علمی و فرهنگی دین خود را به انقلاب ادا کند.

فعالیت این نهاد انقلابی در آذربایجان شرقی در بخش های مختلف از جمله حوزه های پزشکی و آزمایشگاهی، درمان ناباروری، ژنتیک، آموزش‌های کوتاه مدت و بلند مدت، رسانه و فرهنگ، با زندگی بخش عمده ای از مردم استان عجین شده است.

این سازمان در نمایشگاه دستاوردهای جهاددانشگاهی چند مورد از فناوری‌های شاخص خود را در کنار سایر محصولات پژوهشی و علمی خود به نمایش گذاشته بود.

نمایش همت بلند جهادگران دانشگاهی آذربایجان شرقی

سامانه خورشیدی قابل حمل یکی از محصولات دانش بنیان این مجموعه  است که در زمینه تامین برق مورد نیاز عشایر کشور، ایستگاه های سیار، مدیریت بحران، اقامتگاه‌های موقت و تصویر برداری در نقاط خارج از محدوده برق شهری کاربرد دارد. این محصول فناورانه بخش عمده ای از نیاز عشایر کشور را رفع کرده است.

محتویات نگهدارنده DNA لوله‌های خون گیری DNA آزاد پلاسما از مادران باردار جهت غربالگری سلامت جنین(غربالگری NIPT) یکی دیگر از محصولات منحصر به فرد تولید شده توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی استان است که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داده شد. غربالگری NIPT یک تست غیرتهاجمی غربالگری پیش از تولد جنین می باشد که در این تست هدف اصلی بررسی DNAجنین واقع در خون مادر به منظور تشخیص ناهنجاری های کروموزومی شایع در جنین می باشد.این تست با دقت بالای ۹۹.۵ درصد قادر به تشخیص شایعترین ناهنجاری‌های کروموزومی از جمله سندروم داون، سندروم پاتو و سندروم ادوارد بوده و علاوه بر این جنسیت جنین و نوع گروه خونی جنین را نیز مشخص می کند، در برخی موارد این غربالگری به تشخیص برخی بیماری ها در خون مادر نیز کمک می کند. این غربالگری به راحتی با نمونه گیری از خون مادر بعد از هفته دهم بارداری انجام می شود که هم اکنون این غربالگری در مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان انجام می شود.

محصول سوم این سازمان نیز نیروگاه‌های خورشیدی در مقیاس‌های مختلف بوده که جهاددانشگاهی استان پیشرو در این حوزه بوده و بیش از یک مگاوات نیروگاه در کشور نصب کرده است.

تحقیقات و پژوهش‌های پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاددانشگاهی که حاصل زحمات پژوهشگران حوزه علوم انسانی جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی هست نیز در این مدت به نمایش گذاشته شده بود.

نمایش همت بلند جهادگران دانشگاهی آذربایجان شرقی

دستاوردهای برگزاری نمایشگاه توانمندی های جهاددانشگاهی

دکتر جعفر محسنی، رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با عامل در خصوص دستاوردهای این نمایشگاه گفت: جهاددانشگاهی طی ۴۰ سالی که در کشور در حال فعالیت بوده، در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اخیرا در حوزه اشتغال ورود کرده و با توجه به گسترده بودن در کل کشور نیاز بود که حرکت جهاددانشگاهی در قالب یک مجموعه دیده شود.

وی ادامه داد: هر واحد استانی جهاددانشگاهی به تنهایی حرکت کرده و هر کدام ظرفیت‌هایی دارد و بر اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های پرسنل خود فعالیت می‌کند که این فعالیت‌ها تاکنون به این شکل در معرض دید مسئولان ارشد کشور قرار نگرفته بود.

وی اظهار کرد: در این نمایشگاه مشخص شد که جهاددانشگاهی چه کارهایی می تواند بکند و چه توانمندی‌ها و پتانسیل‌هایی دارد،  حتی  گاهی به دلیل عدم آشنایی برخی‌ها با دستاورها و توانمندی‌های این نهاد انقلابی، مورد هجمه قرار می‌گیرد، همانطور که یک زمانی جهادسازندگی مورد هجمه قرار گرفت و منحل شد و اکنون جای خالی و نبود آن احساس شده و گاها بحث احیای جهادسازندگی مطرح می‌‎شود.

محسنی تاکید کرد: در این نمایشگاه جهاددانشگاهی توان علمی و قدرت خود را در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی، خبرگزاری‌های عامل و ایکنا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، سازمان دانشجویان، آموزش، مشاغل خانگی، تالیف کتاب۸   و … نشان داد.

وی با بیان اینکه تاکنون این همه توانمندی شاید یکجا دیده نشده بود و مسئولان ارشد کشوری از جمله وزرا و نمایندگان مجلس در این سطح جهاددانشگاهی را نمی شناختند، گفت: بزرگترین اهمیت این نمایشگاه برای ما این بود که مسئولان ارشد کشور اطلاع کامل یابند که جهاددانشگاهی چه کارهایی کرده و چه کارهایی می تواند بکند و این دستاوردها به شکل آکادمیک در نمایشگاه ارائه شد.

وی افزود: وقتی مسئولان توانمندی‌های ما را دیدند ذهنیت آنها نسبت به جهاددانشگاهی عوض شد و هر کدام به اشکال مختلف تاکید کردند که جهاددانشگاهی می‌تواند الگو باشد و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از این نهاد انقلابی الگو بگیرند و  جهاددانشگاهی می‌تواند کارهای بزرگتری هم بکند. این امر هم مسئولیت ما را سنگین‌تر کرد و هم فرصتی ایجاد کرد که بیش از گذشته در مسیر رفع مشکلات جامعه به عنوان یک مجموعه آکادمیک سهم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مهمترین نقطه قوت نمایشگاه این بود که تمام توانمندی‌های جهاددانشگاهی در سطح کشور یک جا جمع شده بود و واحدهای استانی که اغلب در حاشیه بودند، از فعالیت‌ها و ظرفیت‌های همدیگر با خبر شده و از همدیگر ایده و فکر دریافت کردند.

نمایش همت بلند جهادگران دانشگاهی آذربایجان شرقی

دستاوردهای جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی

محسنی گفت: جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی جزو اولین واحدهای جهاددانشگاهی بوده که فعالیت خود را آغاز کرده و در ۴۰ سال گذشته در صحنه‌های مختلف نقش ایفا کرده است، در دوران جنگ تحمیلی به بحث هدایت و سازماندهی دانشجویان برای حضور در جبهه های جنگ و تامین تجهیزات و پشتیبانی جنگ ورود کرد و در ۲۷ دی ماه ۲۲ شهید از میان جهادگران دانشگاهی و دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه تبریز را تقدیم انقلاب کرد، چرا که  مدیریت کارگاه فنی دانشگاه تبریز در آن زمان با جهاددانشگاهی بود و این شهدا باعث شدند این دانشگاه به عنوان مشهدالشهدای دانشگاه های کشور مطرح شود.

وی با اشاره مختصری به دستاوردهای سازمان جهاددانشگاهی استان گفت: در حوزه آموزش، هر ساله حدود۵۰ تا ۶۰ هزار نفر از دوره های آموزشی این نهاد در استان استفاده می کنند و در زمینه توانمند سازی، اشتغال و مشاغل خانگی جزو یکی از واحدها و سازمان های موفق کشور هستیم.

وی ادامه داد: در حوزه پزشکی و درمان، به ویژه درمان ناباروری، مرکز درمان ناباروی جهاددانشگاهی استان یکی از مراکز معتبر و خوشنام کشور بوده و  از حیث تجهیزات و تکنولوژی در شمالغرب کشور منحصر به فرد است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی استان افزود: یکی دیگر از دستاوردهای این نهاد در استان، طراحی و ساخت نیروگاه‌های خورشیدی بوده که استان آذربایجان شرقی در این حوزه در سطح کشور مطرح هست.

وی به فعالیت های فرهنگی، رسانه ای و افکارسنجی جهاددانشگاهی  استان نیز اشاره کرده و گفت: در بحث علوم انسانی نیز تنها پژوهشکده ملی در حوزه علوم انسانی در جهاد دانشگاهی استان مستقر است .

انتهای پیام 

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

دیدار سفیر هند در ایران با مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
سفارت هند در ایران از رایزنی سفیر این کشور با مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشورمان خبر داد. به گزارش عامل، سفارت هند در ایران روز چهارشنبه در توییتی نوشت: سفیر گددام دارمندرا، دیداری صمیمانه با علی‌اکبر صفائی، مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی داشت. آن‌ها با یکدیگر تبادل‌نظر […]
d8afdb8cd8afd8a7d8b1 d8b3d981db8cd8b1 d987d986d8af d8afd8b1 d8a7db8cd8b1d8a7d986 d8a8d8a7 d985d8afdb8cd8b1 d8b9d8a7d985d984 d8b3d8a7d8b2 61d5bc5a8b86c

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.