فرهنگ‌سازی، عامل مهمی در پیشگیری از حوادث است

d981d8b1d987d986daafe2808cd8b3d8a7d8b2db8cd88c d8b9d8a7d985d984 d985d987d985db8c d8afd8b1 d9bedb8cd8b4daafdb8cd8b1db8c d8a7d8b2 d8ad 61d2e110c317b

عامل/آذربایجان شرقی مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در خصوص مخاطرات حوادث و پیش بینی مقابله با آن، عامل مهمی در پیشگیری از تلفات جانی به شمار می رود.

محمد باقر هنربر در کارگاه کاربرد فناوری‌های نوین در مدیریت بحران اظهار کرد: استان ما جزو استان‌های مخاطره‌آمیز کشور است و از طرفی اخیرا شاهد حوادث غیرطبیعی مختلفی از جمله حادثه خیابان عباسی بودیم که انسان در آن دخالت داشته است.

وی ادامه داد: از طرفی تصادفات جاده‌ای هم بیشتر شده است و در این خصوص لازم است تا برای کاهش آمار این حوادث، به موضوع اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی اهمیت بیشتری داده شود.

هنربر تاکید کرد: جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، استفاده از مصالح استاندارد و پیش‌بینی، پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی جزو دستورالعمل‌های ابلاغی است که دستگاه‌ها مکلف به اجرای آن هستند.

وی افزود: عده‌ای از کارشناسان معتقدند که زلزله قابل پیش‌بینی است اما اگر قابل پیش‌بینی نیز نباشد، قابل پیشگیری است؛ برای مثال، پیش‌بینی شده که گسل شمال تبریز فعال می‌شود بنابراین همه باید برای پیشگیری از مخاطرات آن آماده باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه باید تاب آوری جامعه را بالاتر ببریم، گفت: لازم است تا از صدور مجوز برای ساخت و ساز در مناطق پرخطر جلوگیری شود و همه‌ی دستگاه‌ها باید پای کار بیایند و فقط شهرداری درگیر این موضوع نباشد.

وی افزود: چنانچه زلزله‌ای در کشور رخ دهد، بالای هزار میلیارد هزینه به کشور تحمیل می‌شود اما با پیش‌بینی و پیشگیری، می‌توان با ۱۰۰ میلیارد از خسارت هزار میلیاردی آن جلوگیری کرد.

هنربر بیان کرد: همه باید در کنار شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی باشند و زمین‌های بلااستفاده را در اختیار اداره کل راه و شهرسازی قرار دهند تا ساکنان مناطق پرخطر حاشیه نشین به نقاط امن انتقال داده شوند.

پیش‌بینی و پیشگیری به‌موقع، لازمه آمادگی برای مقابله با حوادث

مدیر بحران شهرداری تبریز نیز در این کارگاه گفت: با پیش‌بینی و پیشگیری، می‌توان از هدررفت هزینه جلوگیری کرد و به آمادگی مناسب برای مقابله با حوادث رسید.

مسعود حسن نژاد اظهار کرد: این کره خاکی همواره درگیر حوادث و سوانح طبیعی بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست اما برای مقابله با این حوادث باید بدانیم که چه‌کار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: انسان باید با برنامه‌ریزی و کاوش، خود و محل زندگی خود را مقاوم کند تا از تبعات این حوادث مصون مانده و به زندگی خود ادامه دهد.

مدیر بحران شهرداری تبریز بیان کرد: در طول تاریخ، بشر کارهایی را انجام داده تا خود را از حوادث حفظ کند؛ اکنون با پیشرفت تکنولوژی زندگی پیچیده‌تر شده و ثابت شده که توسعه‌ی شهرها هرچقدر بیشتر باشد، حوادث نیز پیچیده‌تر خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه همیشه از مدیریت ریسک که اصلی‌ترین گزینه و اولین شرط مدیریت بحران بوده، غفلت شده است؛ مدیریت ریسک همان پیشگیری، پیش‌بینی و آمادگی است که هرچقدر برای آن هزینه شود، به منزله‌ی سرمایه‌گذاری است.

به گزارش عامل، به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، حسن نژاد تاکید کرد: برنامه‌ریزی یک شرط اساسی است و باید برای کوچکترین حادثه پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشیم لذا لازم است تا با پیش‌بینی و پیشگیری از هدررفت هزینه جلوگیری کرده و به آمادگی مناسب برای مقابله با حوادث برسیم.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

خوی در اولویت اول تبدیل شدن به منطقه آزادتجاری -صنعتی کشور قرار دارد

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
عامل/آذربایجان غربی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری -صنعتی کشور گفت : شهرستان خوی در اولویت اول تبدیل شدن به مناطق آزادتجاری -صنعتی کشور قرار دارد. سعید محمد امروز ۱۳ دی ماه در دیدار با نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس با اشاره به ظرفیت ها و زیر ساخت های […]
d8aed988db8c d8afd8b1 d8a7d988d984d988db8cd8aa d8a7d988d984 d8aad8a8d8afdb8cd984 d8b4d8afd986 d8a8d987 d985d986d8b7d982d987 d8a2d8b2d8a7 61d2e1182e02f

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.