شب یلدا با طعم گرانی/ هزینه میلیونی طولانی‌ترین شب سال

d8b4d8a8 db8cd984d8afd8a7 d8a8d8a7 d8b7d8b9d985 daafd8b1d8a7d986db8c d987d8b2db8cd986d987 d985db8cd984db8cd988d986db8c d8b7d988d984d8a7 61c0489f2a3fa

خبرگزاری عامل، گروه استان‌ها – آناهیتا رحیمی: این یک گزارش میدانی از قیمت‌های سر به فلک کشیده از بازار شب یلداست که حتی مجال یک دورهمی خانوادگی هم به سختی مهیا می‌شود. فقط کافی است سری به بازار تبریز بزنی تا با قیمت‌های نجومی میوه، شیرینی و آجیل روبرو شوی که کمتر کسی جرأت می‌کند طعم آنها را بچشد.

این روزها بهانه اکثر فروشندگان، تورم در جامعه است تا طمع خود را پشت نقاب تورم پنهان کرده و اقلام مورد نیاز مردم در شب یلدا را بر وفق مراد خود به فروش برسانند. شاید قیمت برخی از اقلام مورد نیاز مردم در هفته‌های گذشته متعادل‌تر بود اما حالا با رسیدن شب یلدا سر به فلک کشیده است.

و حالا قیمت آجیل در بازار تبریز از ۲۳۰ هزار تومان تا ۳۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت هر کیلو پرتقال ۲۰ هزارتومان، موز ۲۸ هزار تومان، نارنگی ۱۳ هزارتومان، انار ۲۶ هزار تومان، کیوی ۱۵ هزار تومان، خیار ۱۲ هزار تومان و هندوانه ۸ هزار تومان است که متأسفانه با چنین تورم سرسام آور در جامعه، شب یلدا برای بسیاری از خانواده‌ها به آرزویی محال تبدیل شده است.

با این اوصاف هزینه معمولی یک خانواده چهار نفره برای شب یلدا بیش از یک میلیون تومان می‌شود.

اکیپ‌های نظارتی شب یلدا در سطح شهر

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار عامل گفت: از هفته گذشته بنابر دستورالعمل اعلام شده، طرح نظارتی شب یلدا به مدت ۱۰ روز و با هماهنگی‌های لازم با اتحادیه‌ها و سازمان‌های مربوطه، سازمان جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی و اتاق بازرگانی در حال انجام است.

شب یلدا با طعم گرانی/ هزینه میلیونی طولانی‌ترین شب سال

یوسف پایدار ادامه داد: هماهنگی‌های لازم با اتحادیه‌های قنادان، میوه، سبزی فروشان و آجیل فروشان تبریز انجام گرفته و در این رابطه جلسات متعددی در مورد نظارت بر اقلام مورد عرضه شب یلدا صورت پذیرفته است.

بازرسان سازمان صمت آذربایجان شرقی در ۴ اکیپ برای نظارت بر میوه فروشان و هم‌چنین ۲ اکیپ برای نظارت بر آجیل و شیرینی در سطح شهر فعالیت می‌کنند

وی افزود: در این راستا بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در ۴ اکیپ برای نظارت بر میوه فروشان و هم‌چنین ۲ اکیپ برای نظارت بر آجیل و شیرینی در سطح شهر فعالیت می‌کنند.

پایدار بیان کرد: طرح نظارتی از ۲۳ آذرماه سال جاری آغاز شده و از این رو نظارت‌های لازم در سطح شهر و میادین تبریز به صورت روزانه از طریق سازمان میادین، برای کشف قیمت انواع میوه و صیفی جات انجام یافته و سپس به سوپر میوه‌های سطح شهر با احتساب ضریب‌های قانونی عمده و خرده فروشی‌ها توزیع می‌شود که این فرآیند از میادین تا سوپرمیوه‌ها توسط بازرسان این سازمان رصد می‌شود.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: علاوه بر این، کنترل بر قیمت‌ها توسط نمایندگانی از اتحادیه‌ها رصد و پایش می‌شود.

پایدار گفت: متأسفانه برخی از فروشندگان از این فرصت سوءاستفاده می‌کنند و از این رو می‌توان گفت که یکی از اهداف گشت‌های نظارتی، جلوگیری و برخورد از سو استفاده از تقاضای مردم است و از این رو گشت‌های نظارتی و هم‌چنین سامانه ۱۲۴، برای دریافت گزارشات مردمی اتخاذ شده است.

شب یلدا با طعم گرانی/ هزینه میلیونی طولانی‌ترین شب سال

مسئول گروه جهادی رهروان اهل بیت (ع) در گفت و گو با خبرنگار عامل گفت: شب یلدا یکی از مهم‌ترین شب‌هایی است که چشم فرزندان به دست پدر است و این شب باید به گونه‌ای برگزار شود که هیچ پدر و مادرش شرمنده فرزند خود نباشد.

نظارت بر بازار شب یلدا ضعیف است

حجت الاسلام و المسلمین حسن چوبدار ادامه داد: متأسفانه روند بازرسی و نظارت در شب یلدا ضعیف است و شاید یکی از علل تضعیف نظارت در اقلام مورد نیاز شب یلدا، دلالان هستند که بدین گونه که قیمت اقلام مورد نیاز شب یلدا، فردای همان روز کاهش می‌یابد.

باید به فکر افرادی باشیم که توانایی خرید اقلام مورد نیاز شب یلدا را ندارند

وی افزود: باید دست در دست هم دهیم و همواره به فکر افرادی باشیم که توانایی خرید اقلام مورد نیاز شب یلدا را ندارند.

چوبدار گفت: متأسفانه برخی از فروشندگان در شب یلدا، قیمت اقلام مصرفی را افزایش می‌دهند در حالی که می‌توانند با قیمتی پایین‌تر به فروش برسانند و در این رابطه باید نظارت و بازرسی دقیق‌تری برای کالاهای اساسی انجام گیرد.

تأمین هزینه‌های شب یلدا در توان سرپرستان خانوار نیست

علیزاده یکی از شهروندان تبریزی است که در گفت و گو با خبرنگار عامل گفت: من راننده تاکسی هستم و اگر بتوانم شب یلدا را در کنار خانواده سپری کنم باید در طول هفته گذشته پس انداز خوبی جمع کنم تا شرمنده خانواده خود نباشم.

از زمانی که با تورم و افزایش هزینه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم کمتر کسی به فکر دورهمی خودمانی در شب یلداست

وی ادامه داد: به نظرم از زمانی که با تورم و افزایش هزینه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم کمتر کسی به فکر دورهمی خودمانی در شب یلداست چرا که تأمین هزینه یک کیلو آجیل در شب یلدا در توان سرپرستان خانوار نیست.

این شهروند تبریزی افزود: نظارت و بازرسی در شب یلدا یک شعار است و حتی در این شب قیمت تمام میوه‌ها افزایش می‌یابد و سالهاست این شگرد را اکثر فروشندگان میوه از یکدیگر آموخته‌اند تا به دلیل افزایش خواسته مردم در شب یلدا، گران فروشی کنند و فردای همان روز، قیمت‌ها را کاهش دهند.

شب یلدا با طعم گرانی/ هزینه میلیونی طولانی‌ترین شب سال

علیزاده بیان کرد: تا زمانی که تورم در جامعه حاکم است و قیمت کالاهای اساسی مردم هر روز افزایش می‌یابد و هم‌چنین تا زمانی که نظارت و بازرسی دقیق‌تری در این رابطه انجام نگیرد به همین منوال پیش خواهد رفت و اقشار ضعیف جامعه هر روز ضعیف‌تر خواهند شد.

تصاویر خود از شب یلدا را در فضای مجازی به اشتراک نگذاریم

صمدی یکی دیگر از شهروندان تبریزی است که در گفت و گو با خبرنگار عامل گفت: همواره در شب یلدا خانواده‌هایی که وضعیت مالی خوبی دارند این شب را با تجملات هر چه تمام برگزار می‌کنند اما افشار ضعیف جامعه شرمنده خانواده‌های خود می‌شوند.

وی افزود: شاید همین جا فرصت خوبی باشد تا از تمام شهروندانم درخواست کنم تا در شب یلدا به احترام تمام خانواده‌هایی که به دلیل تورم موجود در جامعه نتوانسته‌اند این شب را جشن بگیرند، تصاویر رنگارنگ خود را در فضای مجازی به اشتراک نگذاریم.

شب یلدا با طعم گرانی/ هزینه میلیونی طولانی‌ترین شب سال

این شهروند تبریزی گفت: برای سر و سامان دادن به این وضعیت در وهله اول باید تورم در جامعه کاهش یابد و قیمت کالاهای اساسی مردم به خصوص خوراک که نقش مهمی در تغذیه افراد در روزهای شیوع ویروس کرونا دارد کاهش یابد و سپس نظارت دقیق و برخورد با فروشندگانی است که اقدام به گران فروشی می‌کنند.

حالا سنت دیرینه شب یلدا غرق در تجملات و هزینه‌های سرسام آوری است که فرصت یک شب به یاد ماندنی را از خانواده‌ها سلب کرده است در حالی که اگر تورم در جامعه کاهش می‌یافت و از سویی نظارت‌های دقیقی بر قیمت کالاهای اساسی مردم صورت می‌گرفت هیچ پدری شرمنده خانواده خود نمی‌شد.

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مسوولان برای عملیاتی کردن پروژه تله کابین کرمانشاه تلاش مضاعف کنند

د آذر ۲۹ , ۱۴۰۰
به گزارش روز دوشنبه عامل؛ «هوشنگ بازوند» در جلسه‌ای با «نادر نوروزی» شهردار منتخب کرمانشاه که در سرسرای استانداری برگزار شد، انتخاب او توسط شورای اسلامی شهر کرمانشاه را تبریک گفت و ابراز امیداوری کرد هرچه سریعتر حکم شهرداری نوروزی ابلاغ شود و با استفاده از تجربیات، سواد و سوابق خوب اجرایی او […]
d985d8b3d988d988d984d8a7d986 d8a8d8b1d8a7db8c d8b9d985d984db8cd8a7d8aadb8c daa9d8b1d8afd986 d9bed8b1d988da98d987 d8aad984d987 daa9d8a7 61c048a2774cc

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.