حضرت فاطمه الزهرا (س) الگویی جاودانه برای داشتن خانواده‌ای متعالی است

d8add8b6d8b1d8aa d981d8a7d8b7d985d987 d8a7d984d8b2d987d8b1d8a7 d8b3 d8a7d984daafd988db8cdb8c d8acd8a7d988d8afd8a7d986d987 d8a8d8b1d8a7 61d5bc3f83db3

عامل/آذربایجان شرقی کارشناس مذهبی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: سبک زندگی، رفتار و منش حضرت فاطمه الزهرا(س) الگویی جاودانه برای داشتن خانواده‌ای متعالی و تحکیم آن است.

فاطمه ایزدخواه روز چهارشنبه، ۱۵ دی ماه در مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) که به همت سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی برگزار شد، اظهار کرد: امروزه یکی از علم‌های مهم و کارآمد فاطمه‌شناسی است البته اینطور نیست که الگویی نباشد اما با وجود الگوهای زیاد در جامعه، در شناسایی و معرفی آنها قصور کرده‌ایم.

وی ادامه داد: اگر امروز زن مسلمان با سبک زندگی فاطمی آشنا شود، متوجه نقش و کاربرد مسائل مختلفی مانند ولایت‌مداری، عفاف و حجاب، قناعت و ساده زیستی، زهد و تقوا و انصاف فاطمه(س) در زندگی خواهد شد چراکه این بانوی گرامی یک شخصیت فرهیخته و دانشمند مملو از درس‌ها و نکته‌های فراوان در خصوص عوامل تحکیم خانواده و سبک زندگی است.

وی در ارتباط با روش‌های مبارزاتی و تبلیغی حضرت زهرا(س) خاطرنشان کرد: اولین مورد مربوط به نحوه‌ی سخنرانی ایشان بود چراکه می‌توان گفت در هیچ جای دنیا به اندازه‌ی ایشان در راه دفاع از ولایت سخنرانی و اعتبار گذاشته نشده است.

ایزدخواه در رابطه با خطبه‌ی فدکیه حضرت زهرا(س) نیز بیان کرد: خطبه فدکیه یکی از مهمترین سخنرانی‌های حضرت زهرا(س) و ‌به‌عنوان قسمتی از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و دلیلی بر فرهیخته بودن ایشان است که به زبان‌های مختلف دنیا نیز ترجمه شده است.

وی یادآور شد: فنون بلاغت و فصاحت به کار رفته در این خطبه بسیار زیبا بوده و درواقع شاهکار ادبیات عرب است که به دلیل ساختار لغات و الفاظی که در آن به کار برده شده یکی از ماندگارترین خطبه‌ها در جامعه‌ی بشریت به شمار می‌آید؛ بنابراین اگر فردی بخواهد به سبک زندگی متعالی دست یابد حتما باید به این خطبه رجوع کند چراکه آن را «نهج الحیات» نامگذاری کرده‌اند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه خطبه‌ی فدکیه از نظر ساختاری هم دریف نهج‌البلاغه است، تاکید کرد: تمامی علوم واجب در این خطبه بررسی شده است و پیامبر اکرم(ص) فرمودند که جمیع علوم فقط در سه مورد بوده و بقیه‌ی علوم فضیلت محسوب می‌شوند که این سه علوم عبارتند از علم توحید، فلسفه احکام و اخلاقیات که هر سه در خطبه فدکیه به کار بررسی‌ شده‌اند.

وی گفت: تلاش برای گرفتن اقرار یکی دیگر تاکتیک‌های حضرت زهرا(س) بود که در واقعه‌ی غدیر غم بیش از ۱۰۰ هزار نفر مشارکت داشتند و ایشان برای دفاع از ولایت حتی از جان خود نیز گذشتند لذا ما نیز باید از امکانات استفاده کرده و از ولایت و خون شهیدان خود دفاع کنیم چراکه وقتی ما یک قدم عقب‌نشینی کنیم، دشمنان ۱۰ ها قدم پیشروی می‌کنند. 

وی افزود: سومین مورد هزینه‌گذاری ایشان در راه ولایت بود که با تمام وجود حتی از فرزندان خود در این راه استفاده کردند همچنین چهارمین مورد نیز عدم اجازه ملاقات به غاصبان ولایت بود که حضرت زهرا(س) با تحریم خود به غاصبان ولایت حق ملاقات نداد.

ایزدخواه همچنین بیان کرد: قبر حضرت زهرا(س) بنا به وصیت توصیه‌ی خود ایشان مخفی شده است که مبادا اهالی سقیفه که فرمان شکنان واقعه‌ی غدیرخم بودند، با شیون و برگزاری مراسم از وجهه‌ی ایشان برای کاسبی سیاسی استفاده نکنند.

وی همچنین در خصوص حجاب حضرت زهرا (س) متذکر شد: حجاب فاطمه الزهرا (س) مطابق با فاکتورهای قرآنی بود و طبق بررسی ها و تحقیقات، ایشان هنگام خروج از خانه مقنعه به سر می‌کردند که به آیه‌ی ۳۱ سوره نور اشاره دارد و کل اندام خود را با جلباب می‌پوشاندند که این مورد نیز به آیه‌ی ۵۹ سوره احزاب مربوط می‌شود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: خداوند در آیه‌ی ۵۹ سوره احزاب به پیامبر اکرم (ص) دستور داده است تا به دختران و زنان مومن بگوید که خود را با جلابیب بپوشانند تا از آسیب‌های اجتماعی مصون باشند؛ این آیه دستوری است چراکه بی‌حجابی زن ناشی از بی‌غیرتی مرد می‌باشد. 

وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم ما هم بتوانیم در سبک زندگی فاطمی پیشقدم و پیشرو و به نوعی عامل باشیم چراکه به یقین این سبک زندگی نه تنها قابل ستایش بوده بلکه قابل پیمایش نیز می‌باشد.

حضرت فاطمه الزهرا (س) الگویی جاودانه برای داشتن خانواده‌ای متعالی است

حضرت فاطمه الزهرا (س) الگویی جاودانه برای داشتن خانواده‌ای متعالی است

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

خطیبی جواب انتقادات استقلالی‌ها را داد

چ دی ۱۵ , ۱۴۰۰
سرمربی آلومینیوم اراک می گوید استقلالی ها ماموران یگان ویژه را با تماشاگر اشتباه گرفته اند! به گزارش عامل، رسول خطیبی، سرمربی آلومینیوم اراک در حاشیه دیدار دوستانه تیم منتخب پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس با تیم ملی‌پوشان سال ۹۸ که به مناسبت دومین سالگرد شهادت شهید سلیمانی برگزار شد، گفت: […]
d8aed8b7db8cd8a8db8c d8acd988d8a7d8a8 d8a7d986d8aad982d8a7d8afd8a7d8aa d8a7d8b3d8aad982d984d8a7d984db8ce2808cd987d8a7 d8b1d8a7 d8afd8a7 61d5bc4953523

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.