تولید سالانه بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در آذربایجان‌شرقی

d8aad988d984db8cd8af d8b3d8a7d984d8a7d986d987 d8a8db8cd8b4 d8a7d8b2 dbb5 d985db8cd984db8cd988d986 d8aad986 d8a7d986d988d8a7d8b9 d985d8ad 61c982d41d92e

عامل/آذربایجان شرقی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از تولید سالانه بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در آذربایجان‌شرقی خبر داد.

اکبر فتحی در جلسه‌ی مدیران بخش کشاورزی با استاندار آذربایجان‌شرقی از آمادگی مجموعه‌ی بزرگ بخش کشاورزی در جنگ اقتصادی‌ که کشور با آن روبرو است خبر داد و اظهار کرد: سالها است که مجموعه‌ی تشکل‌های بخش کشاورزی با این جنگ دست‌وپنجه نرم می‌کنند و شرایط نامساعد تحریم و کرونا مانعی برای ادامه فعالیت‌های آنها نبوده است.

وی ادامه داد: در شرایط کرونایی که امکان تعطیلی فعالیت‌های واحدهای صنفی وجود داشت،  فعالیت‌های بخش کشاورزی که با موجود زنده سروکار داشته و باید امنیت غذایی جامعه را تامین کنند، بدون تعطیلی به کار خود ادامه دادند و  لذا این بخش‌ها در شرایط کرونایی نیز مانند شرایط عادی با رعایت پروتکل‍‌های بهداشتی به فعالیتهای تولیدی خود ادامه داده و اجازه ندادند خللی در تولیدات کشاورزی استان ایجاد شود.

وی همچنین با اشاره به خشکسالی دو سال اخیر بیان کرد: از سه حوضه آبریز موجود در استان، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بحران شدید کم آبی روبرو هستیم که نیاز به اصلاح الگوی کشت را ضروری می‌کند که این امر توسط تشکل‌های مربوطه راهبری و فرهنگسازی می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی افزود: در بخش عشایری نیز همکاران اداره کل عشایر و اتحادیه‌ی مربوطه در تامین نهاده به ویژه دام سبک و تقدینگی مورد نیاز، خرید دام مازاد و دام حذفی پس از جلسه شورای گفت‌وگو همواره پای کار بوده و عملکرد مثبتی از خود نشان دادند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در حوزه آب و خاک علی‌رغم اینکه دارای تشکل خاصی نیست، اقدامات خوبی در استان انجام شده است و حتی در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز علی‌رغم انقباضی بودن بودجه، تمهیدات خوب و نگاه ویژه‌ای به بخش کشاورزی، حوزه‌ی آبیاری، زیرساخت‌های آبیاری تحت فشار، اقدامات نرم افزاری و اصلاح الگوی کشت در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در بخش صندوق حمایت از توسعه‌ی بخش کشاورزی نیز اقدامات مهم و متمایزی در راستای واردات نهاده علی‌رغم انحصاری بودن واردات آن و تامین نهاده استان انجام شده است.

فتحی با اشاره به اینکه اکنون پیشبرد طرح کشاورزی قراردادی مدنظر است، گفت: در کشاورزی قراردادی از این جهت که قطعات کشاورزی در کشور کوچک بوده و هزینه‌ی استفاده و پیاده کردن اصول فنی و تغذیه برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد، لذا تعاون روستایی مکلف شده است به عنوان پشتیبان هزینه‌های در گردش مورد نیاز را تامین کرده و هنگام برداشت محصول هزینه‌های صرف شده را اخذ کند.

به گزارش عامل، به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، وی با بیان اینکه در حوزه فعالیت‌های اداره کل دامپزشکی استان، عدم وجود تهدیدی از سوی بیماری‌هایی مانند آنفولانزا ماحصل تلاش‌های بی‌وقفه‌ی همکاران بوده، تاکید کرد: در بخش تحقیقاتی معرفی ارقام سازگار با شرایط حوضه‌ی دریاچه‌ی ارومیه یا دیگر حوضه‌های آبریز، در بخش منابع طبیعی، اقدامات انجام شده در منطقه‌ی جنگل‌های ارسباران و حفظ مراتع و جنگل‌ها از جمله اقدامات قابل ذکر سازمان جهادکشاورزی به شمار می‌رود.

انتهای پیام

kajart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تداوم آلودگی هوا در تبریز

د دی ۶ , ۱۴۰۰
عامل/آذربایجان شرقی مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: شاخص کیفیت هوای تبریز، امروز دوشنبه، ۶ دی ماه، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد. داود قاسم‌زاده در گفت‌وگو با عامل اظهار کرد: میانگین شاخص کیفی هوای تبریز امروز (دوشنبه ۶ دی ماه) برابر با ۱۳۷ […]
d8aad8afd8a7d988d985 d8a2d984d988d8afdaafdb8c d987d988d8a7 d8afd8b1 d8aad8a8d8b1db8cd8b2 61c982e6530a2

خبرهای فوری

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.